24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

Millet Mektepleri’nin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici ve protokol tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı.

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı Nihat Zeybekçi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programına Denizli Vali Vekili Mehmet Okur, Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İl Jandarma Komutanı J.Albay Veysel Yanık, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, protokol, okul müdürleri ve öğretmenler ile misafirler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kutlama programında emekli öğretmen Hasan Kenez günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici yaptığı açılış konuşmasında ” Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Millet Mekteplerinin açıldığı gün olan 24 Kasım1928 tarihinde başöğretmenlik unvanını kabul etmiştir. Atatürk’ün 100’üncü doğum yıl dönümü olan 1981 yılından beri 24 Kasım, “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır. Öğretmenlerimizin öğretmenler gününü, en içten dileklerimle kutluyorum.

Öğretmen demek, sevgi dolu yürek ve adanmışlık ruhu demektir. Etrafını aydınlatan mum demektir öğretmen.

Dünyanın bütün çiçeklerini okula, sınıfa getiren kişidir öğretmen. Kaya diplerinde açmış çiğdemlerin, kır çiçeklerinin kokusunu bilgiye, davranışa, yeteneğe dönüştürendir, öğretmen.

Öğretmen; Konya Ovası’nda açan buğday başağıdır. Ağrı Dağı’nda heybetle yeşeren düğün çiçeği, Denizli’nin yaylalarını süsleyen lavanta bahçesidir. Isparta güllerini elleriyle öğrencisine veren kişidir, öğretmen.

Genç ruhları, kendine mahsus manada bir örs üstünde işleyen usta bir demircidir, öğretmen.

Bilginin işleyicisi, kişiliğin yapıcısı da öğretmendir. O, ruhumuzdaki kat kat fetihlerin kahramanı fedakârlık ve çalışkanlık timsalidir.

Mevlana’yı, Yunus’u, Hacı Bektaş Veli’yi, Ahmet Yesevi’yi, Mimar Sinan’ı yetiştirendir.

Anadolu’yu baştanbaşa şiirlerle, türkülerle donatan; Alparslan’da, Fatih’te, Yavuz’da, Mustafa Kemal’de bağımsızlık ateşini yakandır.

Yunus Emre’nin dizelerinde dile getirdiği gibi gönüller yapan, gönüllere talip olan, gönüllere giren kişileriz.

Sevgiyle, saygıyla, sabır ve şefkatle çocuklarımızın kalbine dokunmaktayız.

Öğretmen olmanın da ötesinde bir anne, bir baba edasıyla öğrencilerimizi yarınlara hazırlamaktayız.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Öğretmenler; Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, yeni nesli sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakârlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır.” sözüyle öğretmenlerin görev ve sorumluluklarının ne kadar ağır ve büyük olduğunu dile getirmiştir.

Unutmamak gerekir ki ülkemizin aydınlık yarınlarının ve müreffeh geleceğinin mimarı bizler sahip olduğumuz mukaddes görevin tüm sorumluluğunu, eşsiz bir sevgi ve istekle yerine getirmekteyiz. Millî varlığımızın ve geleceğimizin inşasında daima öğrencilerimize rehberlik yaparak onların ruhundaki cevheri sabırla ve şefkatle keşfetmenin çabası içindeyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü en içten duygularımla tebrik ediyor; sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum” dedi.

Denizli Vali Vekili Mehmet Okur konuşmasında “Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun. Ülkemizin aydınlık yarınlara ulaşmasında ve her alanda gelişmesinde önemli sorumluluklar taşıyan, çocuklarımızın ve gençlerimizin ulusuna ve insanlığa yararlı bireyler olması için çabalayan, onları iyiliğe, güzelliğe, doğruluğa, gerçeğe ulaştıracak yöntem ve yolları üreten siz değerli öğretmenlerimizin bu anlamlı gününde aranızda olmaktan son derece mutlu oldum. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk; ülkemizi gerçek hedefe ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri milletimizin geleceğini yoğuran irfan ordusudur derken bu kutsal görevin önemine işaret etmiştir. Bilginin öğretilmesi ve güncellenmesi sağlıklı bir şekilde topluma aktarılması günümüzde büyük önem kazanmıştır. Bu sürecin doğal sonucu olarak tüm ülkeler eğitime büyük önem vermekte ve önemli yatırımlar yapmaktadır. Hiç şüphesiz eğitim toplulukları çağdaş uygarlık düzeyine yükselten vazgeçilmez bir araçtır. Bu yolda saygıdeğer öğretmenlerimiz nitelikli toplum inşa etme görevini bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada en güzel şekilde yerine getireceklerdir. Bu nedenle yarınlarımıza umut bağladığımız asıl güç öğretmenlerimizdir. Öğretmenlik onurlu bir meslek olduğu gibi özveri ve sabır isteyen bir meslektir. Eğitici ve öğretici kimlikleri ile çocuklarımız ve gençlerimizin kişiliklerinin oluşmasına ve gelişmesine büyük katkıda bulunan öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum” dedi.

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı okundu.

Kutlama programında adaylığı kaldırılan öğretmenlerin ‘Öğretmenlik Yemini’ yapmasının ardından ilimiz öğretmenlerinden oluşan orkestra eşliğinde solo konser verildi. Öğretmenlerden oluşan halk oyunları ekibi tarafından protokol ve misafirlere halk oyunları gösterisi sunuldu.

Kutlama etkinlikleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenler arasında düzenlenen anı, resim, fotoğraf, akıl ve zeka oyunları yarışmalarında dereceye giren öğretmenlere ödülleri ile emekli olan öğretmenlere “Hizmet Şeref Belgesi” ve plaketleri Denizli Vali Vekili Mehmet Okur ve İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici tarafından verildi.

Bir cevap yazın