6. Uluslararası Denizli Cam Bienali ilklere ev sahipliği yapacak

Cama can verenler 6. kez Denizli’de olacak

Cam kıyafetler podyumda görücüye çıkacak

Denizli Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin ilk ve tek cam bienalinin 6’ncısını düzenliyor. 14-17 Ekim tarihleri arasında kapılarını açacak  Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası 6. Denizli Cam Bienali yine ilklere ev sahipliği yapacak. İlk kez cam yarışması ve podyumda giyilebilir cam defilesinin yapılacağı bienal büyük ses getirecek.

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Karma Tasarım Atölyesi işbirliğinde düzenlenecek Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Denizli Cam Bienali 6. kez kapılarını açacak. 14-17 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenecek etkinlik Denizli’nin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına katkısının yanında kentin tanıtımına bir kez daha büyük destek sağlayacak. Türkiye’nin ilk ve tek cam bienali olan Denizli Büyükşehir Belediyesi 6. Uluslararası Denizli Cam Bienali 14 Ekim 2021 Perşembe günü saat 10.00’da Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Oyun” teması ile sanatseverlerle buluşacak. Bu sene 6.’sı yapılacak bienal birçok ilke de ev sahipliği yapacak. Bienal, amatör ve profesyonel olarak cam ile ilgilenenlerin yanı sıra; camın şekillenip sanata dönüşmesini merak eden, camla tanışmak isteyen 7’den 70’e herkese açık ve ücretsiz olacak.

Cam kıyafetler ilk kez podyumda olacak

Cam sanatçıları Ayşem Ötük, Ece Tansel, Güçlü Polat, İsmail Özsolak, Ömer Meral ve Vahide Kaya’nın birbirleri ile yarışacağı cam yarışması Türkiye’de ilk kez canlı olarak yapılacak. Kanadalı cam sanatçısı Laura Donefer’in 1989 yılından beri gerçekleştirdiği efsane cam defilesi “GlassFashion Show” ilk kez Türk cam sanatçılarınca 6. Uluslararası Denizli Cam Bienali’nde görücüye çıkacak. Birbirinden yetenekli 40 Türk cam sanatçısı, hayatlarında ilk kez eserlerini bir sergi salonunda değil, podyumda kendi üzerlerinde sergileyecek. Türkiye’nin farklı illerinden katılan ve birbirinden kıymetli cam sanatçılarının yanı sıra İtalya, Amerika, Kanada, Mısır ve İsviçre’den katılacak olan cam sanatçıları Ekin D. Aytac, Joshua Davids, Dr. Julie Anne Denton, Karen –Jasen Willenbrink, Laura Donafer, Lucio Bubacco, Sally Prasch, Sayed Waked, Shane Fero, Simone Crestani ve Wesley Fleming online cam gösterileri ve sunumları ile bienalde sanatseverler ile buluşacak.

Canlı cam gösterileri ve sunumları bienale renk katacak

Türkiye’nin farklı illerinden katılan Araştırma Görevlisi Agah Barış Can Aksakal, Asanni Gülin Algül, Derya Geylani Vuruşan, Egemen Kemal Vuruşan, Ebru Öztürk Yurdumakan, Dr. Öğretim Üyesi Enver Güner, Araştırma Görevlisi Fatma Çiftçi, Hande Erbük, İmge Çelik, Araştırma Görevlisi Mehmet Aydın, Prof. Dr. Mustafa Ağatekin, Doç. Dr. Selvin Yeşilay-Özge Biçer, Seval Yılmaz Yatır, Rozita Kasuto ve Prof. Dr. Üzlifat Özgümüş canlı cam gösterileri ve sunumları ile Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası 6. Denizli Cam Bienali’nde yer alacak. Şair Akgün Akova’nın şiirleri ve eserleri ile renk katacağı bienalde sevilen şair ayrıca eserlerini imzalayacak. Farklı illerden de yoğun katılımın beklendiği bienalde ziyaretçiler her gün farklı sanatçıların canlı cam gösterisini izleyebilecek, konferanslarla bilgilenip atölye çalışmalarına katılabilecek. 4 gün boyunca bienalde sanatçıları izlemenin ve etkinliklerde yer almanın yanı sıra ziyaretçiler kendi cam boncuklarını yapabilecek ve ‘kendi bardağını tasarla’ aktivitelerine de katılabilecek. Şehir dışından bienale katılacak davetliler için “Güzel Denizli’m” adlı gezi programı ile şehrin tarihi, kültürel ve sanatsal değerleri tanıtılacak.

Dolu dolu bir program Denizlilileri bekliyor

Ayrıca bienal bünyesinde, “Önceki 5 Bienalimizde Neler Oldu?” ve Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi cam bölümünün “Oyun” temalı cam sergileri yer alacak. Sanatçı köşesinde Agah Barış Can Aksakal, Asanni Gülin Algül, Demir Kardaş, Derya Geylani Vuruşan, Egemen Kemal Vuruşan, Emel Vardar, Meral Değer, Ömür Duruerk ve Rozita Kasuto’nun “Oyun” temalı enstelasyonları izlenebilecek. Prof. Dr. Mustafa Ağatekin ile  “Çakışmalar-Buluşmalar” adlı oyunsallaştırılmış sanat deneyimi ile sanatçının tasarladığı 3 Taş oyununu cam piyonlarla oynayıp turnuva deneyimi bienalde yaşanacak. Hazırlanan film odasında ise birçok yabancı cam sanatçısının filmlerinin yanı sıra, Demir Demirkan’ın The Glass adlı belgeseli ve Serhat Özdemir’in Transperance adlı film serisi de davetlilerin beğenisine sunulacak.

Büyükşehir kültür ve sanatın yanında Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 14-17 Ekim tarihlerinde düzenleyecekleri dev organizasyona ev sahipliği yapacak olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadıklarını söyledi. Denizli’de 4 gün boyunca cam sanatının usta isimlerini bir kez daha ağırlayacaklarını ifade eden Başkan Osman Zolan,

Bir cevap yazın