CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Erbay, “Bütün olumsuz şartlara ve imkansızlıklara rağmen, büyük gayret göstererek ve emek vererek bu kutsal mesleği yerine getiren, ülkenin dört bir yanında geleceğimiz olan çocuklarımızı yetiştiren tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum” dedi.

Başöğretmen Atatürk’ün ‘Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ diyerek öğretmenlerimize verdiği önemi ortaya koyduğunu ifade eden Erbay, “Öğretmenlerimiz yarının aydınlık, çağdaş Türkiye’sinin inşasında çok önemli bir role sahiptir. Bu ülkenin geleceği olan çocuklarımız öğretmenlerimize emanettir. Fikri hür, vicdanı hür nesilleri bu kutsal mesleği icra eden öğretmenlerimiz yetiştirecektir. Bunun bilincinde olan Atatürk, öğretmenlerimize bu nedenle büyük önem vermiştir.” dedi.

Akla ve bilime dayanan, aydınlık bir ülke için öğretmenlerimize büyük görevler düştüğünü söyleyen CHP’li Erbay, “Toplumsal gelişme ve Atatürk’ün önümüze hedef olarak koyduğu muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için iyi eğitimli nesillerin yetiştirilmesi şart. Bu önemli görev de öğretmenlerimize düşüyor. Bu ulvi görevi yerine getiren öğretmenlerimize biz de gereken önemi vermeliyiz.” şeklinde konuştu.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nün buruk bir şekilde kutlandığını ifade eden CHP’li Erbay şunları söyledi; Ülkemizde ataması yapılmayan bir milyona yakın öğretmen bulunmaktadır. Bu sayı yeni mezun olan öğretmenlerimizle birlikte her geçen gün artmaktadır. Güvenceli bir şekilde mesleğini yerine getirmesi gereken öğretmenlerimiz sözleşmeli ya da ücretli öğretmenler olarak çalışmaktadır. Öğretmenlerimiz ücretli ya da sözleşmeli olarak değil kadrolu olarak çalışmalıdırlar. Bu kadar öğretmen açığı varken atamaların yapılmaması anlaşılabilir bir durum değildir. Öğretmenlerimizin ek göstergeleri düzenlenmeli ve 3600 ek gösterge derhal yerine getirilmelidir. Bir an önce çıkarılacak Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenlerimizin özlük hakları güvence altına alınmalıdır.

Bir cevap yazın