PAÜ, İletişim Fakültesi Dekanlar Konseyi (İLDEK) Toplantısına Ev Sahibi Oldu

İletişim Fakültesi Dekanları Konsey Toplantısı’nın 28’incisi, Pamukkale Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin ev sahipliğinde çevrimiçi ortamda gerçekleştirildi. 30 Ekim 2020 tarihinde Pamukkale Üniversitesi İletişim Fakültesi ev sahipliğinde çevrimiçi ortamda başlayan ve İzmir depremi nedeniyle yarım kalan İLDEK toplantısı tamamlandı.

Pandemi koşulları sebebiyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilen toplantıya; Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan başta olmak üzere, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, İLDEK Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz ile üniversitelerin İletişim Fakültesi Dekanları katıldı.

İLDEK 2020, 30 Ekim 2020 tarihinde sabah 09:30 da açılış konuşmaları ile başlatıldı. İlk konuşmayı, etkinliğe ev sahipliği yapan Pamukkale Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Savaş gerçekleştirdi. Korona salgını yüzünden toplantıyı uzaktan yapmak zorunda kaldıklarını, ancak ilerleyen dönemlerde dekanları Denizli’de ağırlamak istediklerini ifade eden Dekan Prof. Dr. Savaş konuşmasını yapmak üzere sözü Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’a devretti. İlk oturuma katılanları selamlayarak konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, iletişim eğitiminin sorunlarının tartışıldığı İLDEK toplantısına ev sahipliği yapmanın onurunu ve mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Rektör Prof. Dr. Kutluhan İLDEK toplantısı ile ilgili olarak şunları kaydetti: “Yaşadığımız çevrenin en önemli olgularından biri olan iletişim, önümüze birçok fırsatları sunarken beraberinde çözüm bekleyen yeni sorunlarla da bizleri karşı karşıya bırakmaktadır. Bugünkü İLDEK toplantısında da iletişim fakülteleri olarak uzaktan eğitim süreçlerinde ne tür değişiklik ve iyileştirmelerin yapabileceği üzerine çok verimli paylaşımların yapılacağına inanıyorum. Ek olarak vizyonu ‘mezunlarının iletişim alanında rekabet edebilir düzeye çıkabilmelerini sağlamak’ olan İLDEK’in iletişim fakültelerinde akreditasyon çalışmalarıyla ilgili de önemli önerilerin ortaya koyulacağını düşünüyorum”.

Pamukale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’nın konuşmasının ardından İLDEK Daimi Üyesi Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Varol, İLDEK Konseyinin 2000 yılından itibaren hayata geçirdiği faaliyetleri özetledi. Toplantının ilk oturumuna onur konuğu olarak RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ve YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas ta katıldı. RTÜK Başkanı Şahin ve YÖKAK Başkanı Elmas İLDEK Toplantısına katılan dekanlara, kurum olarak gerçekleştirdikleri çalışmaları hakkında bilgiler verdiler ve işbirliği yollarını anlattılar.

Toplantının devamında İletişim Fakültesi Dekanları gündem maddelerini görüştü. Pamukkale Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Savaş’ın yürüttüğü oturum başkanlığında; Prof. Dr. Ebru Uzunoğlu, 26-28 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşen CIDA (Dijital Çağda İletişim) Sempozyumu ile ilgili sayısal bilgiler verdi. Pandemi sürecinde Uzaktan Eğitim Deneyimleri konusunda ise Prof. Dr. Asaf Varol bir sunum gerçekleştirdi.

İzmir Depremi Dolayısıyla Yarım Kalan Toplantı 2 Ocak 20212’de Tamamlandı

İLDEK Toplantısının ikinci oturumu yapılırken İzmir’de meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki deprem nedeniyle bütün katılımcıların ortak kararı ile toplantı ileriki bir tarihe ertelendi.

İLDEK Toplantısının 02 Ocakta 2021 tarihinde gerçekleştirilen ikinci gün oturumunda Prof. Dr. Billur Ülger ‘İLEDAK Akreditasyon Reklamcılık İçin Neden Bilimsel Faaliyetlere Katılma Zorunluluğu Var?’ adlı bir sunum gerçekleştirdi. Devamında ise, ‘İLEDAK Çalışmaları Akreditasyon Eğitimleri’ konusunda Prof. Dr. Aysel Aziz ile Prof. Dr. Sacide Vural akreditasyonun amacı, süreci, iletişim eğitimi akreditasyonu aşamaları, İLAD ve İLEDAK Akreditasyon kararları, İALD’ın yaptığı akreditasyonlar, program akreditasyonu ile ilgili ölçütler hakkında sunumlar gerçekleştirdi.

PAÜ, İLDEK 2021’e De Ev Sahipliği Yapacak

Oturumdan sonunda gelecek yıl (2021) yüz yüze yapılacağı umut edilen İLDEK Toplantısının yine Pamukkale Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yapılmasına karar verildi. İki yılda bir yapılan İLDEK ve İletişim Araştırmaları Derneği (İLAD) birlikteliğinde yapılan CIDA Sempozyumunun 2022 yılında Ankara Üniversitesi yürütücülüğünde yapılması kararı alındı. 

Toplantıda ayrıca İLDEK Yönetim Kuruluna yeni üyelerin seçimi yapıldı. Toplantıda Yürütme Kurulu olarak; Daimi Üye Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Varol ile Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun, Giresun Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Nazım Elmas, İzmir Ekonomi Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Uzunoğlu, PAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Halil Savaş ve Süleyman Demirel Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Arklan seçildi. Sonuç bildirgesi Yürütme Kurulunca okunup onaylandı.

İLDEK Hakkında

İletişim Fakülteleri Dekanları Konseyi (İLDEK) üyeleri Türkiye’de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ve Kırgızistan’da bulunan iletişim fakültesi dekanlarından oluşmaktadır. İletişim Fakülteleri Dekanları 2000 yılından beri bir iletişim fakültesi dekanlığının ev sahipliğinde yılda en az bir kez bir araya gelmektedir.  2020 yılında 28’incisi düzenlenen İLDEK toplantısı Kovit gölgesinde çevrimiçi ortamda gerçekleştirildi. 30 Ekim 2020’de icra edilen toplantı esnasında meydana gelen İzmir depremi nedeniyle ertelenen ikinci oturumu 02 Ocak 2021 Cumartesi günü tamamlandı.

Bir cevap yazın