Anılarla Kaymakamlar ve Dünya Öğretmenler Günü

18 Ekim 1971’de öğretmenlik görevime başladım.Erzincan Tercan Mercan’dı ilk görev yerim. Okul ve mesken dışında zamanımız askeri gazinoda geçiyordu. Okul çıkışı oraya gidiyor gece eve dönüyorduk. Gittiğimin ikinci günü Tercan Kaymakamı Muzaffer Yücel geldi, tanıştık ve sohbete başladık. Sanırım üçüncü akşamdı, kaymakam bey cebinden çıkardığı 300 lirayı bana uzattı. Hayır bizi kimse görmüyordu. Hocam, maaş almanıza zaman var daha, aybaşına kadar idare edersiniz, dedi. Ben param var, dediysem de ısrar etti, aldım. Tabi ay başında ödedim. Çok güzel bir arkadaşlığımız oldu. Sonra tayini çıktı, Antalya Gündoğmuş ilçesine gitti. Tam bir devlet adamı olarak hatırlıyorum. Tercan barajı ile ilgili bir davada devlete taraf olduğunu çok iyi hatırlıyorum. Yerine gelen Hasan Tülay ile de tanıştık, görüştük. Devletin ve milletin kaymakamıydı. Aydın Çine Akçaova’da çalışırken de kaymakamlarım oldu. Yöneticiliğim sırasında Yahya Gür’le çalıştım. Ciddi, kılı kırk yaran bir devlet adamı kimliği taşıyordu. Arkadaşlarla Hakkari Valiliğinden başlar, diye konuştuk. Hakkari Valisi oldu. Sonra Afyon sonra Edirne, Ankara Valiliği ve İçişleri bakanlığı müsteşarı oldu. Tartışmalarımız yasa uygulamaları ile ilgili oldu. Haksız olduğunu da kabul etti. M. Haluk Saygı isimli bir kaymakamla çalıştım, hiçbir yanlışını görmedim. Acıpayam Yazır’da çalışırken, Acıpayam kaymakamını ziyaret ettim hiç randevu almadan. En ufak saygısızlık büyüklenme görmedim. 12 Eylül’ün Aydın Valisi Aykut Ozan, eleştirisini kulağıma söylemişti.

Nasıl bir değişim geçirdik de bir kaymakam, bir öğretmene öğrencilerin önünde hakaret etti, kovdu. Artvin Kemalpaşa Kaymakamı Mehmet Faruk Saygın hiç de saygın olmayan bir davranışla kendisi de hoş geldiniz diyen kadın öğretmene hakaret edip sınıftan kovmuş. Sonra da kuru bir özürle konuyu geçiştirmiş. Devlet ne yapmış? Soruşturma açmamış, görevden almamış, yerini değiştirmemiş suç işlemiştir. Hepsini şiddetle kınıyorum. Çürük yumurtalar temizlenmezse, bütün yumurtalar zarar görür.

Öğretmenlik mesleğini anlatmama gerek yok. İyi ki öğretmen olmuşum, iyi ki Atatürkçü yurtsever öğrenciler yetiştirmişim. Tüm Atatürkçü, laik, Yurtsever öğretmenlerin Dünya Öğretmenler Günü kutlu olsun.

Bir cevap yazın