ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER

Atanamayan Öğretmenler adına CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu’nu ziyaret eden Haydar Tiğmur ve Maide Doğruöz, 2021 KPSS puanıyla atama bekleyen öğretmenlerin sorunlarının yer aldığı dosyayı Başkan Çavuşoğlu’nu sundular.

Öğretmen Atamaları Platformunun öğretmen atamalarıyla ilgili hazırladığı dosyayı Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu’na teslim eden Haydar Tiğmur ve Maide Doğruöz, öğretmen açığı olmasına rağmen, yıllardır atama bekleyen öğretmenlerin farklı işlerde çalışarak hayatlarını idame ettirmeye çalıştıklarını belirterek, destek istediler.

Dosyayı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na teslim etmek üzere teslim alan ve atanamayan öğretmenlerin sorunlarının takipçisi olduklarını belirten Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Maalesef, hak, hukuk, liyakat tanımayan itaat ve sadakati tercih eden bir hükümet var. Hakları çiğnenen, ataması yapılmayan öğretmenlerimiz ve öğretmensiz kalan çocuklarımızın mağduriyetlerini gidermek zorundayız. Resmi rakamlara göre 64 bin, sendikalara göre 700 bin öğretmenin ataması yapılmadı. Her yıl 25 bin öğretmen işsizlik ordusuna katılıyor. Böyle giderse bu rakamın 2023 yılında 1 milyonu bulması bekleniyor. Bunlar hem Cumhuriyete yakışmayan hem de öğretmen mesleği ayaklar altına alınan bir durumdur” diye konuştu.

Okumak için onca emek vermek gencecik insanları farklı işlerde çalışmaya zorlamanın bu ülkenin geleceğini karartmak olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Elbette bu işler de onur duyulacak işler ancak öğretmen bekleyen öğrenciler, her sene eğitimde geriye düşüyoruz, ek ders yükü altında ezilen kadrolu öğretmenler ile gelişmeyi bekleyen cumhuriyetimiz AKP politikaları ile ülkemiz ilim ve fende de yoksullaşmaktadır. KPSS’de yüksek puan alsalar da kadrosuzluğa takılıyorlar, zaman zaman pes eden gençler acı bir sona varmaktadır, en çok intihar eden meslek grubu öğretmenlerdir bu da iktidarın ayıbıdır, atanamayan öğretmenlerin sesine kulak tıkayanlar saraylarda zevki sefa içinde yaşıyor” dedi.

Köy okulları zaman kaybetmeksizin açılması ve ataması yapılmayan öğretmenlerin atamasının yapılması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, “17 bin köy okulu açılırsa hem öğretmenlerin ataması yapılacak hem de öğrenciler köyünde okula gidecektir. Kırsaldan başlayan kalkınma ile Cumhuriyetimiz yükselmiştir, köy okullarının açılması sistemin cumhuriyet ayarlarına dönmesine yardımcı olacaktır. Öğretmenlerin Kadrolu, ücretli ve sözleşmeli diye ayrılmasına derhal son verilmeli, bütün öğretmenlerimiz kadrolu olarak hak ettiği ücreti almalıdır” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın