ATİLLA AĞIRBAŞTAN MİNİ BİR SERGİ DENİZİN GÖZLERİ

ATİLLA AĞIRBAŞ

Deniz temalı resimlerim de birbiri içine geçmiş yaşamlar bulunmaktadır. Dalgalar sizi gözleyen bir göz olurken balıklarım suyun üzerin de birden beliriverir.

Bir martı gibi teknenin üzerinden uçarak denize düşer. Bazen balıklarım çok sert bakar izleyicisine, sarılarak can simidine sorar. Neden? Neden kirlettiniz yok ettiniz yaşamı?

Neden? Neden kirlettiniz yok ettiniz yaşamı?

Kocaeli’nin İzmit ilçesin de dünyaya geldim ve orada büyüdüm. Denizle iç içeydim hep. Körfezde balık tutar, yüzerdim. Sandal kullanmayı ve kürek çekmeye bayılırdım.

Yazın körfez çarşaf gibi olur küreklerin suya dalıp çıkarken çıkardıkları sese bayılırdım. Sandal da “ daha deniz bembeyazken çıkacaksın yola “ şiirini mırıldanır iken küreklere asılırdım.

Daha deniz bembeyazken çıkacaksın yola…

Boğulma tehlikesi atlatmama rağmen ertesi gün gene deniz kenarında kayalıkların üzerinde balık tutmaya gittiğimi hatırlıyorum.

Balık çizmemin sebebi, ruhumu denizlerle buluşturmamı sağlıyor belki de….

Neden deniz? Neden balık? Sorusunun cevabı sanırım burada saklıydı. 1992 yılından beri Denizli de kendimi ana karaya kızağa alınmış hırçın bir tekne gibi görmemde saklı sanırım.

Ahşap bir tekneyi yazları denizle buluşturmazsanız, yazın sıcağında hele birde güneyde iseniz tekne çatlar ve 50 derecede yanar. Teknenin karinasının suyla buluşması gerekir. Ben de resimlerimde ruhumu denizle buluşturuyorum sanırım.

Balığın denizlerde özgürce yüzebilmesi ruhumu yansıtıyor belki de..

Resimlerim de mavinin tonlarını görürsünüz. Özgürlüğümdür onlar. O an kendimi özgür hissederim “ Ne duruyorsun atsana be kendini denize, geride bekleyenin varmış aldırma.” Dizeleri dökülür dudaklarımdan. 

”Ne duruyorsun atsana be kendini denize, geride bekleyenin varmış aldırma.”

Bazen ağlara takılırım ağdaki bir balık gibi hissederim kendimi. Kurtulmaya çalışırım. Bir bakarım ki bacaklarım kuyruk olmuş ağla özdeşleşmiş.Kabullen artık yeni yaşamını der bana. Ben de hayır der çırpınmaya devam ederim. Resimlerim bazen grafik bazen de sürrealist tattadır. Bir döngü, bir metafor vardır.

Sürekli döner durur aynı eksen etrafın da. Hemingway in ihtiyar balıkçısı olurum bazen. Teknemin altında yakalamaya çalıştığım büyük balıklar tepemde gün batımında karanın yönünü gösteren bir martı.

Bir damla su olup denize karışmak gelir bazen içimden…

Hadi der bak kara orada oraya doğru çek kürekleri. İşte o an deniz olmak gelir içimden bir damla su olup denize karışmak.

                                                                                                      

Bir cevap yazın