BABY BOTOKS NEDİR?

Botoks, derideki kırışıklık ve çizgileri geçici bir süreliğine yok eden bir toksindir. Estetik uygulama prosedüründe en sık kullanılan ve en güvenli uygulamalardan biridir. Clostridium Botulinum bakterisinden elde edilir. Botoks tedavisinin etki süresi 4-6 ay civarındadır ve kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu süreyi yaş ve uygulanan bölgenin durumu da etkilemektedir. Hamile veya emziren bayanlar dışında hemen hemen herkes botoks işlemi yaptırabilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Oldukça kısa süren botoks işlemi, kazayağı, alın, boyun, kızgınlık çizgisi, kaş kaldırmak ve terlemeyi önlemek için kullanılabilir. Uygulama süresi 10-15 dakikadır. İşlem sonrası bir acı ve sızı hissedilmez. Hastalar uygulama sonrası hemen normal iş hayatına dönebilir. Botoksun uygulandığı gün spora, kuaföre veya saunaya gidilmemesi önerilir ayrıca 3 gün havuza gidilmemelidir. Aynı gün uyku pozisyonuna dikkat edilmeli yüz üstü yatılması gerekmektedir. Botoksun tam etkisi 2-3 hafta içinde görülür.

BABY BOTOKS

“Kırışıklarım azalsın, yüzüm donuk durmasın ve mimiklerim hareket etsin istiyorum” diyorsanız “baby botoks” tam size göre bir teknik. Baby botoks tekniğinde etkisi daha düşük ve daha az dozda enjeksiyon uygulaması yapılır. Bu sayede yüz kasları doğal bir şekilde hareket etmeye devam eder, üstelik cilt de kırışmaz. Eğer botoks enjeskiyonu sonrasında mermer gibi pürüzsüz bir alın, şaşkın bir ifade, kaş çatmada ya da kaşları aşağı yukarı hareket ettirmede zorluk oluşuyorsa estetik operasyon hedefine oluşmamış demektir. Botoks uygulamasının başarılı sayılabilmesi için yüzün doğal görünümünün bozulmaması ve kişinin estetik olduğunun ilk bakışta anlaşılmaması gerekir.

BABY BOTOKSUN AVANTAJLARI

Baby botoks, düşük dozda, az miktarlarda uygulanarak yapılıyor. Baby botoks uygulamasında kişiye özel botoks planlaması yapılır. Kırışıklığın oluştuğu yerlerde düzelme sağlayacak dozlarda botoks enjekte edilirken; mimik hareketlerini sağlayan kaslara ise düşük dozlu enjeksiyonlar uygulanır. Operasyonun başarılı olması için yüz anatomisinin çok iyi bilinmesi gerekir. Bu sayede doğru noktalara gerektiği kadar botoks enjekte edilerek estetik operasyon tamamlanır. Ortalama 15 dakika süren bir operasyon ile yüz kaslarına dikkatli bir şekilde enjekte edilir. Botoks enjeksiyonunun etkisi ortalama 7-14 gün içinde ortaya çıkar. Baby botoks ile yüzdeki kırışıklıklar giderilirken mimik hareketi engellenmeden genç ve doğal bir görünüm sağlanır. Uzman dermatolog ve plastik cerrahlar tarafından doğru noktalara doğru dozlarda uygulanıldığında oldukça güvenilir bir estetik operasyondur.

BABY BOTOKSUN KULLANIM ALANLARI

Baby botoks ile alın ve göz bölgesi çevresi, kaş arası dikey çizgiler, göz kenarlarındaki kaz ayakları, alındaki yatay çizgiler tedavi edilebilmektedir. Botoks enjeksiyonun etkileri geçici olduğu için ortalama altı ayda bir tekrarlanması gerekir. Her seansta uygulanacak enjeksiyonların dozajının yeniden planlanması gerekir.

BABY BOTOKS TEDAVİSİ NE KADARDIR?

Baby botoks fiyatı tedavi uygulanan alanların sayısına göre hesaplanır. Bu nedenle kişiye göre değişiklik gösterir. Muayene sırasında kaç enjeksiyon yapılması gerektiği ve fiyatın ne kadar olacağı konusunda hasta ayrıntılı olarak bilgilendirilir.

MİNİMAL BOTOKS

Saflaştırılmış bir bakteri olan botoks, 1990’lı yılların başından beri kırışıklık tedavisi için de kullanılmaktadır. Botoks enjeksiyonu yüz kaslarının aşırı çalışmasını engellemek, böylece kaş ve göz çevresini, gülümseme hatlarını ve kazayağı görünümünü azaltmak için kasları gevşetme yöntemidir. 1970’li yıllardan beri tıpta birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Uygulama sadece birkaç dakika sürer ve etkileri ortama 6 aydır. İnvaziv yani ameliyatsız cerrahi prosedürlerin başında gelir.

MİNİMAL BOTOKSUN FARKI NEDİR?

Botoks enjeksiyonunda hasta şikayetlerinin tek nedeni sonuçlarının doğal görünmemesidir. Botoks işleminin doğal görünmemesinin birkaç ana sebebi vardır. Bunların başında mimik kullanımını engelleyecek düzeyde aşırı donuk ifade diğeri ise yaşa uymayacak düzeyde aşırı gergin ifadedir. Bunun nedeni ise botoks enjeksiyonun yüzdeki her noktaya yüksek dozda enjekte edilmesidir. Bu görünümleri engellemek ve doğal bir görünüme kavuşabilmek için alanında uzman cerrahlara gitmek gerekir. Minimal botoks donuk ifadeye engel olmak için dozun az miktarda ve yüzün sadece gerekli noktalarına uygulandığı bir yöntemdir. Minimal botoksta kişiye özel bir botoks tasarımı yapılıyor. Cildin durumu, yapısı, yaşı, mimik yapısı gibi faktörler göz önüne alınıyor ve tedavi planı buna göre yapılıyor.

 ÖNLEYİCİ BOTOX

Preventative botoks yani önleyici botoks yaşlanmaya karşı cildi koruma altına alan, son zamanlarda giderek yaygınlaşan estetik uygulamalardan birisidir. Özellikle 20’li yaşlardaki kadınlar arasında giderek daha popüler bir hale gelmektedir. Genç yaşta yani erken başlayan botoks tedavisinin kırışık önleme tedavisinde büyük avantaj sağladığı bir gerçektir. 20’li yaşlarda başlayan botoks enjeksiyonu tedavisi ile kırışıklıklar daha oluşmaya başlamadan önlem alınabiliyor; yüz hiç deforme olmadan pürüzsüz bir şekilde koruma altına alınabiliyor. 30’lu yaşlarda başlanan botoks tedavisinde kırışıklıklar azaltılabiliyor, ilerlemesi ve yeni kırışıklıkların oluşması durdurulabiliyor ancak 20’li yaşlardaki pürüzsüz haline getirilemiyor.

ÖNLEYİCİ BOTOKSUN AVANTAJLARI

Botoks tedavisi her yaş grubuna göre farklı avantajlar sağlayan bir uygulamadır. 20’li yaşlarda yapıldığında 18’li yaşlardaki görünüme sahip olunabilir. 30’lu yaşlarda uygulandığında 20’li yaşlardaki görünüme, 40’lı yaşlarda ise 30’lu yaşlardaki görünüme kavuşulabilir. Bu nedenle estetik uygulama için başvuran kişilerin beklentileri ile doğru orantılı bir uygulamadır. Güzellik kavramına önem veren ve güzelliğini uzan yıllar korumak isteyen bütün gençler botoks tedavisinden erken yaşlardan itibaren faydalanmaya başlayabilirler. İnvaziv yani ameliyatsız ve kalıcı olmayan bir prosedür olduğu için oldukça güvenilir bir uygulamadır.  Herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır.

FARKI NEDİR?

Önleyici botoksun en önemli farkı minimal dozlarda uygulanmasıdır. Çünkü yüzde henüz bir yaşlanma belirtisi oluşmadığı için en fazla kullanılan ve kırışıklığa neden olan kasların hareketini kısıtlamak amacı ile minimal dozlarda uygulanması yeterli olmaktadır. Bu sayede zaten gergin olan yüzde herhangi bir donukluk ya da mimik kaybına neden olmamaktadır.

Bir cevap yazın