BADEM HASADI

Tavas’ın bereketli topraklarında geleneksel Tarım ürünlerinden biri olan ve üretim alanları artarak devam eden bademin İlçede hasadına başlandı.

2009 yılında Tavas İlçesi Kızılcabölük Mahallesi’nde tarımsal faaliyete başlayan Küçüker Tarım Ürünleri Şirketi bugünlerde badem hasadına başladı. Bölgede toplamda 850 dekar ceviz ve badem bahçesine sahip olan şirket bademdeki yüks

ek rekoltesini, bölgenin verimini bir kez daha gösteriyor. Toplamda 200 dekar ferragnes çeşidi 10 yaşındaki badem ağaçlarında ortalama 15 kg kuru kabuklu badem hasadı yapılıyor. Yüksek rakıma rağmen (1150 rakım) rekolte yüksekliği ve kalite bölgenin tarımsal değerini her geçen gün arttırıyor.

Badem hasadına katılan Başkan Hüseyin İnamlık, “Badem yetiştiriciliğinin bölgemiz için alternatif bir gelir kaynağı olarak diğer üreticilerimize örnek olacağını ümit ediyorum. Aynı zamanda çiftçilerimize bu bölgede alternatif ürünler de sunarak onların gelir kaynaklarının artması, ürün çeşitliliğini zenginleştirmek ve üreticilerimizin yıl içerisinde daha fazla kazanç elde etmelerini sağlamak için çalışmalarımız devam edecek. İnşallah badem konusunda çiftçilerimizi destekleyeceğimiz projelerimiz de devam edecek. Bereketli bir sezon yaşıyoruz. Şimdiden hasat sezonunun hayırlı geçmesini temenni ediyor, bol ve bereketli kazançlar diliyorum”  dedi.

Bir cevap yazın