BAŞKAN ATLI: 8 MART YÜKSEK SESLE HAYKIRILMASI GEREKEN BİR GÜNDÜR

Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Atlı mesajında 8 Mart’ın ortaya çıkışını aktarırken “Yaşam hakkının yanı sıra kadınlarımızın ekonomik yaşamda da eşit olma talebi haklı bir taleptir.” dedi.

BABADAĞ BELEDİYESİ BASIN

Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Atlı mesajında şunları kaydetti;

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sosyal, siyasal ve ekonomik anlamda kadınların mücadele günüdür. 8 Mart, kadınların hayatlarıyla ilgili özgürce karar verme hakkını savunduğu bir gündür. 8 Mart kadınlar günü 156 yıl önce New York’ta daha iyi çalışma hakkı arayışı sırasında yanan fabrikada 126’sının yanarak can verdiği emekçi kadınların mücadele günüdür. Ve o günden bu yana “Erkek egemen çalışma ortamını” değiştirip “eşit haklı çalışma ortamına” çevirme mücadelesi olarak sürer. 1910’da Kopenhag’taki Kadın Sosyalist Enternasyonalinde Clara Zetkin’in, 8 Mart’ın her yıl kadınların mücadele ve dayanışma günü olarak Emekçi Kadınlar günü adıyla kutlanması önerisi gündeme getirir ve bu önerisi kabul edilir. Kadınların eşitliği kazanmak için sürdürdüğü mücadelede binlerce kadın hayatını kaybetmiştir.

Bunun yanında kadın cinayetleri ülkemizin de en büyük ve acilen çözülmesi gereken sorunlarındandır. Geçen ocak ayında 26 kadınımız öldürülmüş, 28 kadınımız ise şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Sadece bu bilgi bile kadınlarımızın yaşam haklarına sıkı sıkı sarılmalarının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bu sebeple 8 Mart en temel hak olan yaşam hakkını savunmanın yüksek sesle haykırılması gereken bir gündür. Yaşam hakkının yanı sıra kadınlarımızın ekonomik yaşamda da eşit olma talebi haklı bir taleptir. Emeğin cinsiyetle sınırlandırılamayacağını, örneğin anneliğin buna engel olmadığını da bir kadın olarak çok iyi biliyorum. Bu sebeple kadınlarımızın ekonomik özgürlüklerini elde etmek için mücadelelerini de destekliyorum. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun”

Bir cevap yazın