Bilim Günü Etkinlikleri Sona Erdi

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Pamukkale Üniversitesi iş birliği, Denizli Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla ortaokul öğrencilerine yönelik bir ilk olarak gerçekleştirilen Bilim Günü Etkinlikleri düzenlendi.

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesinde üç gün süre ile gerçekleştirilen Bilim Günü Etkinliklerine ilimiz Akdere Hüseyin Ali Bayram Ortaokulu ve Eskihisar Musa – Hatice Çelikkol Ortaokulu 7 ve 8.sınıf öğrencilerinden oluşan 30 öğrenci katıldı.

Bilim Günü Etkinlikleri Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesinde gerçekleştirilen belge takdim töreni ile sonra erdi. Belge takdim törenine İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, PAÜ Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hülya Şahin Baltacı, akademisyenler, öğretmenler ile öğrenciler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici yaptığı konuşmasında “Bilim; gerçeğe giden yolları aydınlatan ışıktır der Hacı Bektaş-ı Veli. Yolumuzu bilimden, ilimden, irfandan, fenden almalıyız. Öğrencilerimizi küçük yaşlardan itibaren bilimsel veriler ve okul dışı öğrenme ortamları diye tabir ettiğimiz bilim yuvalarıyla buluşturmaya, burada olduğu gibi gayret gösteriyoruz.

Öğrencilerimizin bilimsel çalışmalara ulaşmasını ve süreçleri tanımalarını sağlayarak temel bilimlere karşı olumlu tutumlarını geliştirmek, bilimsel çalışma yöntem ve araştırma becerilerinin geliştirmesine katkı sağlamak, okul ortamlarında gerçekleştirilmesinde güçlük çekilen bilimsel çalışmaların okul dışı ortamlarda yapılarak öğrencilerle buluşturulması projemizin hedefleri arasındadır.

Öğrencilerimizin küçük yaşlarda bilimle başlayan yolculukları çevreye ve insana karşı duyarlı kazanımlar elde etmelerinin de önünü açacaktır. İlimiz eğitiminin veya ilimizdeki herhangi bir okulumuzun başarısında ölçüt olarak yalnızca akademik başarıları değil sosyal, kültürel, sportif gelişimlerle beraber proje eksenli eğitim çalışmalarını da kullanıyoruz. Bilim Günü Etkinliklerinde bize kapılarını açan üniversitemiz ve değerli akademisyenlerimize, öğretmenlerimize ve projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici konuşmasının ardından Bilim Günü Etkinliklerinde katkı sağlayan akademisyenlere Teşekkür Belgesi takdim etti. Ayrıca Bilim Günü Etkinliklerinde yer alan öğrencilere de Katılım Belgeleri dağıtıldı.

Bilim Günleri Etkinlikleri Proje Faaliyetleri kapsamında öğrencilerle,

• Bilimle tanışma etkinlikleri

• Botanik Bahçesi etkinliği

• Biyoloji-Mikroorganizma aleminin varlığını gözlemleme, bakterilerin koloniler şeklinde çıplak gözle morfolojik yapılarını gözlemleme, insan kanser hücresi ile normal hücre arasındaki farkı gözlemleme, müze ve önemini kavrama faaliyetleri.

• Kimya-asit/baz ayraçlarının hazırlanması, laboratuvar ortamındaki tespit uygulamaları

• Uygulamalı Matematik atölyeleri

• BİYOM – Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama Merkezindeki genetik çalışmalar ve uygulama alanlarının tanıtımı

• Jeolojik kayaç incelemeleri atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

Bilim Günleri Etkinliklerinin eğitimde fırsat ve imkan eşitliği oluşturmak amacı ile her yıl ara tatillerde tekrarlanması planlanıyor.

Bir cevap yazın