BİR GÜNLÜK YADA GÜNLER BOYUNCA TREKKİNG YAPABİLECEĞİNİZ ROTALAR…

Artık yurt içi seyahat edebilsek de hala birçoğumuz güvenli olanı yapıyor ve izole tatilleri tercih ediyoruz. Bu da ülkemizin doğasının güzelliklerini keşfetmemiz ve belki de normalde aklımıza gelmeyen rotalara doğru yola çıkmamız için harika bir fırsat!

Macera dolu bir yolcuğa çıkmaya hazırsanız dünyaca ünlü yürüyüş yollarına ev sahipliği yapan Türkiye’nin en özel trekking rotalarına Enuygun.com sitesinin yaptığı derleme ile göz atalım.

Likya Yolu

Dünyanın en uzun ve ünlü yürüyüş parkurlarından olan Likya yolu, Muğla’dan başlayıp Antalya’ya kadar uzanıyor. Ölüdeniz, Kabak Koyu, Kaş, Demre, Finike, Adrasan, Çıralı gibi önemli turistik yerlere ev sahipliği yapan bu rotanın tamamı ortalama 21 günde tamamlanıyor. Ancak elbette Likya Yolu’nun sadece belli bir kısmını yürümeniz de bir seçenek olabilir. Yol boyunca değişmeyen tek şey size eşlik edecek müthiş bir Akdeniz manzarası olacak.

Pürenli Yaylası

Düzce’nin Gölyaka ilçesine bağlı Pürenli Yaylası, 1.400 metre yükseklikte bulunuyor. Küçük bir gölete ve küçük küçük tahta kulübelere de ev sahipliği yapan yayla, doğayla baş başa kalabileceğiniz trekking’ler için ideal bir seçenek.

Ballıkayalar Milli Parkı

Şehre yakın trekking maceraları için en sık tercih edilen yerlerden birisi olan Balıkkayalar Milli Parkı’nda kolay-orta ve orta-zorluk derecelerinde parkurlar bulunuyor. Hatta tırmanma yapılabilen küçük bir kanyon da var. Kuş sesleri, yemyeşil bir doğa ve göletlerin olduğu bu doğa harikası park sizi büyüleyecek.

Polovit Kaçkarlar

Türkiye’nin en yüksek yerlerinden biri olan Polovit Yaylası’nda adeta göklerde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Dünyanın en yaşlı ormanlarından birine ev sahipliği yapan Polovit, Kaçkarlar serinliğiyle özellikle yaz aylarında yürümek için oldukça ideal bir destinasyon.

Kazdağları

Kazdağları Milli Parkı, Türkiye’nin oksijeni en bol milli parklarından biri. Ancak bu oksijen deposu cennette trekking’e çıkacaksanız şunu unutmayın, 21 bin hektarlık bu milli park alanında sertifikalı kılavuz olmadan yürüyüşe izin verilmiyor. Milli park içerisinde işaretli alanlar da bulunuyor.

Aladağlar

Kayseri, Niğde, Adana ili sınırları içerisinde yer alan Aladağlar buzul kayalıkları, mağaraları, kanyonları ve şelaleleriyle tam bir doğal cennet. Rakımı 3756 metreye kadar çıkan bu eşsiz doğada Kapuzbaşı Şelalesi’ni görebilir ve muhteşem bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın