Buğdayın atası Siyez Tavas topraklarıyla buluştu.

Tavas Belediyesi, ata yadigarı Siyez buğday üretimini yaygınlaştırmak üzere yeni bir projeye daha imza attı. 100 Dekar araziye ekilen siyez buğday tohumları çoğaltılarak gelecek yıllarda çiftçilere ücretsiz dağıtılacak.

Buğday ekimine katılan  Başkan İnamlık ‘’ Sağlıklı toplum, sağlıklı nesil ve sağlıklı yarınlar oluşturmak adına organik ürünlerin üretimine her zaman destek oluyoruz. Tavas’ta Belediye arazilerimize yapmış olduğumuz uygulamayla gelecek nesiller için tohum ektik. Geçmişi 1200 yıl öncesine dayanan ve genetiği değiştirilmemiş yapısıyla doğallığını koruyan Siyez buğdayı, hem bölge çiftçimizin geçim kaynağı, hem de sağlıklı nesillerin yetişmesi için önem arz etmektedir. Tavas’ı tarımsal alanda yeni bir potansiyele kavuşturacaklarını vurgulayan İnamlık, Tarımsal alanda başlatmış olduğumuz serada domates ve marul ile açık alanda biber yetiştiriciliği yenilikçi tarım anlayışını şimdi de siyez buğdayıyla devam ettiriyoruz. Projemiz sayesinde önümüzdeki yıllarda elde edilecek tohumlar çiftçilerimize ücretsiz dağıtılacaktır. Tavas Belediyesi olarak her alanda olduğu gibi tarımsal alanda da vatandaşlarımızın yanındayız. ‘’dedi.

Projeyle verimi yüksek olan siyez buğday üretiminin artırılması, ilçe tarımının geliştirilmesi ve çiftçilerin ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlaması hedefleniyor.

Bir cevap yazın