Bülent Nuri Çavuşoğlu Cumhuriyetin ilanı ile devrimin taçlandığını söyledi.

1 Kasım 1922’de Saltanatın kaldırılması ile demokrasi mücadelesinin önemli adımlarından birinin atıldığını belirten CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Cumhuriyetin ilanı ile devrimin taçlandığını söyledi.

Çavuşoğlu açıklamasında, “CHP olarak 98 yıl önce kazanılan hakları korumak ve demokrasimizi daha da ileriye taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Saltanatın kaldırılması, Cumhuriyetin ilanı ve ardından hilafetin kaldırılması Türk Milletine tarihte yeni bir dönem açmıştır. Yeni Türkiye Cumhuriyeti´nin temelleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından atılmıştır. Saltanatın kaldırılması, karanlık bir devri sonlandıran en önemli hamledir. Bu hamle, egemenliğin millete ait olduğunun ve Anadolu halklarının tüm kültür ve inançlarıyla bu toprakların asıl sahipleri olduğunun resmi olarak kabul edilmesidir” diye konuştu.

Çavuşoğlu, “Türkiye Büyük Millet Meclisi´ni sorunlarımızın çözümü için tek adres olarak görüyor, Cumhuriyetimizin ve çağdaş Türkiye´nin kurucusu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ve dava arkadaşlarını saygıyla ve özlemle anıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın