Büyük usta Özay Gönlüm unutulmadı

Denizli Büyükşehir Belediyesi, kentin yetiştirdiği büyük halk ozanı Özay Gönlüm’ü vefatının 22. yıl dönümünde de unutmadı

Denizli’nin halk kültürünü ve ezgilerini tüm dünyaya tanıtan unutulmaz halk ozanı Özay Gönlüm, vefatının 22. yıl dönümünde de Denizli Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği törenle anıldı. Usta sanatçının Çatalçeşme Oda Tiyatrosu önündeki anıt heykeli önünde yapılan törene, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali Değirmenci, Denizli İl Kültür Turizm Müdürü Turan Veli Akyol, Büyükşehir Belediyesi Kütür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı , Kızılcabölüklüler Vakfı Başkanı Osman Erik, yakınları ve çok sayıda seveni katıldı. Başkanvekili Değirmenci’nin sanatçının anıt heykeline çelenk bırakmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. 22 yıl önce aramızdan ayrılan büyük halk ozanı Özay Gönlüm’ü saygı, minnet ve rahmetle andıklarını kaydeden Değirmenci, “İnsanlar bütün canlılar gibi ölümlüdür ancak geride bıraktığı eserler sanatçıları diğer insanlardan ayırt eden özelliklerden bir tanesidir. Büyük usta Özay Gönlüm’de 3500’ e yakın derleme, bunların 200 tanesini de TRT repertuarına kazandırmak suretiyle hem kendi ismini hem de eserlerini kendisinden sonra yaşatmak için çok büyük gayret sarf etmiş ve kendi adını ölümsüz hale getirmiştir. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak her yıl 1 Mart’ta hem burada anıtın önünde program yapıyoruz, hem de eserlerinden oluşan programla anma ve saygı gecesi düzenliyoruz” dedi.

“Kısa ömrüne büyük eserler sığdırdı”

Başkanvekili Değirmenci, konuşmasına şöyle devam etti: “Tabiî ki Özay Gönlüm kendine mahsus 3 sazlı yareniyle, nineden türküleriyle, yaptığı derlemeleriyle, tiyatrosuyla, taklit yeteneğiyle ve anlattığı türkü öyküleriyle hakikaten kendine mahsus bir sanatçıydı. Türk halk kültürünün, ozanlık kültürünün oluşmasında da çok büyük emek sarf etmiş bir büyüğümüzdü. Genç yaşta kaybettik ama o kısa ömrüne büyük eserler sığdırdı. Bugün Özay Gönlüm ismini nerede duysak saygıyla, rahmetle anıyoruz. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak ismini yaşatmak için hem buradaki anıtımız hem Denizlimizin en güzel meydanlarından birine verdiğimiz ismiyle ve Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezimizin en büyük salonuna verdiğimiz ismiyle Özay Gönlüm isminin unutulmaması için büyük gayret sarf ediyoruz. Buradaki amaçlarımızdan bir tanesi hem genç kuşaklara, hem de bizden sonraki nesillere Özay Gönlüm isminin en güzel şekilde hatırlatılması anılması ve gelecek kuşaklara bu ismin hak ettiği değer şeklinde korunması için üzerimize düşen gayreti sarf ediyoruz. Ben herkese bu programa katıldığınız için teşekkür ediyorum” dedi.   

Bir cevap yazın