CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÜLİZAR BİÇER KARACA’DAN DENİZLİ’NİN SORUNLARI KONUŞMASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM Genel Kurulu’nda Denizli’nin sorunları hakkında gündemdışı konuşma yaptı. Gülizar Biçer Karaca konuşmasına; geçtiğimiz pazar günü, Denizli’nin Serinhisar ilçesinde ve Honaz’ın Menteş, Kızılyer, Kaklık ve DereÇiftlik Mahallelerinde meydana gelen dolu sebebiyle zarara uğrayan tüm çiftçilerimize, üreticilerimize geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı.

TEKSTİL MEMLEKETİNDE PAMUK SIKINTISI: PAMUK STRATEJİK ÜRÜN İLAN EDİLMELİ

Denizli’nin tekstil memleketi olduğunu ve burada ham madde olarak pamuk bulmakta ciddi sıkıntılar yaşandığını belirten Gülizar Biçer Karaca; pamuk üreticisinin desteklenmediği ve alınterinin karşılığını alamadığı için meyve yetiştirmeye başladığını, Pamukkale ve Sarayköy ovalarının artık beyaz örtüyle kaplı olmadığını belirten Biçer Karaca pamuk stratejik ürün olarak ilan edilmeli ve desteklenmelidir dedi.

İLÇELERDE YAŞANAN SU SORUNUNA DİKKAT ÇEKTİ

Denizli Acıpayam, Çal, Çivril ve Baklan ilçelerinde bir yılı aşkın süredir su sorunu yaşanmakta olduğunu aktaran Biçer Karaca,  “Çiftçilerimiz, Devlet Su İşlerine devredilen sulama birliklerine geçtiğimiz yıl paralarını yatırdılar ancak “Kuraklık var.” denilerek su bedellerini ödedikleri hâlde su alamadılar.” dedi, geçtiğimiz yıl yeterli su verilmediği için, mısır üretiminde verimliliğin azaldığını söyledi. Gülizar Biçer Karaca; tarımla uğraşan çiftçilerimizin sorunlarını giderebilmenin tek çaresinin su sorununun çözümü olduğunu vurguladı.

AYDIN-DENİZLİ OTOBANINA, ŞİRKET KARINA FEDA EDİLEN TARIM ARAZİLERİ

“Denizli’de Sarayköy ve Pamukkale Ovalarında yaklaşık 12 bin dönümlük arazide “Global G.A.P.” denilen ve tarımsal üretimde “yeşil pasaport” olarak adlandırılan bir ruhsata sahip ve bu ruhsatla üretimi yapılan, çok ciddi ekonomik getirisi olan, yüzde 100’ü ihracat edilen meyveler üretilmektedir.”

CHP Denizli Milletvekili Biçer Karaca; Denizli’nin yeşil pasaport denen “GLOBAL G.A.P sertifikalı ürün” çeşitliliği bakımından birincilik sağlamış olduğunu ve altı yedi yıldır Türkiye birinciliğini hiçbir ile bırakmadığını ancak Fernas İnşaat’a daha fazla kâr sağlayabilmek için Denizli-Aydın Otobanının tam da GLOBALG.A.P sertifikalı ürünlerin ekildiği 12 bin dönümlük araziden, tarladan geçirildiğini ve şu an 5 bin dönümlük bölümün otoyol projesiyle heba edilmiş durumda olduğunu belirtti. Ziraat odaları ve çiftçilerimizin güzergâhın değişmesi için defalarca başvurmasına rağmen, şirketin daha az maliyet daha çok kârla otoyolu yapmasına olanak vermek için çiftçilerimizin feryatlarına sessiz kalındığının altını çizdi.

SANAYİCİNİN DEMİRYOLU TALEBİNİ MECLİS KÜRSÜSÜNDE DİLE GETİRDİ

Biçer Karaca, Denizli-İzmir arasındaki demiryolunun restore edilmesi için yıllardır talepte bulunan tekstil sektörü temsilcilerinin de sesi oldu. Gülizar Biçer Karaca, “Kara yoluyla Alsancak Limanı’na gönderilecek olan ürünler çok pahalıya mal olmakta ve bir centin bile dünya rekabet ortamında çok önemli olduğu bir süreçte maalesef tekstil üreticilerimiz ihracatlarını kara yoluyla yaptıkları için kar etmeleri zorlaşmaktadır” dedi.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNE DOĞALGAZ VAADİNE NE OLDU?

92 firma için altyapısı, üstyapısı hazırlanmış olan Denizli’nin Çardak ilçesindeki organize sanayi bölgesinin hâlâ doğal gaza kavuşamadığını dile getiren Gülizar Biçer Karaca, bütün çevre iller 5. derece teşvik kapsamına alınmışken ve Çardak Organize Sanayi Bölgesi’nin tüm şartlara sahip olmasına rağmen teşvik kapsamına alınmadığını söyledi.

TELEFONLARIM SUSMADI: BİZ NE YAPACAĞIZ?

26 Nisan akşamı duyurulan kapanma kararı sonrasında Denizli’nin Kaleiçi esnafı telefonlarını susturmadığını aktaran Biçer Karaca, Denizli halkının “Bayram geliyordu, biz çocuklarına bayramlık almak isteyen aileler için hazırlık yaptık, ürünlerimiz elimizde kaldı, çeklerimiz ödenecek, biz ne yapacağız?” diye isyan ettiğini vurguladı.

TAM KAPANMADA SOSYAL DESTEK KALKANI NEDEN YOK?

“Denizlili müzisyenler, Denizlili tuhafiyeciler, Denizlili ayakkabıcılar, Denizli’nin tüm esnafı, Denizlili taksi şoförleri, Denizlili ulaşım sektöründe çalışan minibüs işletmeleri, Denizlili kahvehaneciler, lokantacılar esnaflar diyor ki: “Madem tam kapanma kararı verdiniz, o zaman tam kapanmanın maliyeti kadar sosyal destek kalkanını da hazırlayın, bize sosyal destekte bulunun.”” sözleriyle vatandaşın şikayetlerini genel kurul huzurunda sunarak, konuşmasına son verdi.

Bir cevap yazın