CHP İL BAŞKANI BÜLENT NURİ ÇAVUŞOĞLU KPSS AÇIKLAMASI

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sorularında farklılık iddialarının bir an önce incelenerek, gerçeğin ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

Bülent Nuri Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, KPSS’ye giren adayların, kendilerine sorulan sorular ile ÖSYM’nin yayımladığı soruların birbirinden farklı olduğunu fark ederek sosyal medya aracılığıyla bu farklılıkların kapsamını ortaya çıkardığını, Gazeteci Abbas Güçlü’nün de iddiaların doğru olduğunu söylediğini belirterek, “ÖSYM’nin geçmişte yaptığı hataların sonuçlarının nelere mal olduğunu ülke olarak çok acı şekilde gördük” dedi.

Adayların, sorular ve soruların şıkları içinde birçok fark tespit ederek kitapçıklarını görmek istediklerini belirten Çavuşoğlu, ÖSYM’nin kitapçıkların ancak başvuru üzerine ve fiziksel olarak Ankara’da görülebileceğini dile getirdiğini aktardı. Çavuşoğlu, itiraz süresinin soruların yayımlanmasından önce sonlandığına dikkati çekerek, “Gençlerin geleceğini tasarlarken en önemli adımlardan biri olarak gördüğü sınavları düzenleyen ÖSYM’yi ciddiyet ve şeffaflığa davet ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

ÖSYM’nin, adayları ve öğrencileri sosyal medya adaletine mahkum etmemesi, başvuru süre ve usullerini gözden geçirmesi gerektiğinin altını çizen Bülent Nuri Çavuşoğlu, “ÖSYM, yapılan sınavlarda kitapçıkları adaylarla şeffaflık içinde paylaşmalıdır. Kişilere itirazlarının temelini oluşturacak gerekli bilgiler verildikten sonra sürelerin işletilmesi sağlanmalıdır. Soru kitapçıkları ve yayımlanan sorular arasında farklar olduğuna ilişkin iddialar bir an önce aydınlatılmalı ve gerçekliği tespit edildiği durumda hangi yolların işletileceği açıklanmalıdır. İddiaların şeffaflıkla soruşturulması, ÖSYM’nin gelecekte yaptığı sınavların güvenliği ve adalet duygusunun sağlanması için son derece önemlidir. Kamuoyuna hesap vermeyen, şeffaflıktan uzak bir anlayışla gençlerin hayatı karartılmamalı, soru işaretleri giderilmelidir.”

Bir cevap yazın