CHP İL BAŞKANI ÇAVUŞOĞLU SİVAS KONGRESİ’NİN YIL DÖNÜMÜNDE KUTLAMA MESAJI YAYIMLADI

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Sivas Kongresi’nin 103. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Bu kongrede tam bağımsızlık ve milli egemenlik ilkeleri temel prensip olarak kabul edilmiş, 9 Eylül 1922’de kazanılan büyük zaferin ardından, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’imizin ilanıyla taçlanmıştır” dedi.

Bundan tam 103 yıl önce bugün işgal güçlerine, işbirlikçilere ve emperyalizme karşı “manda ve himaye” fikrinin reddedildiği, ulusal kurtuluş mücadelesine ışık tutan kararların alındığı Sivas Kongresi’nin toplandığına işaret eden Bülent Nuri Çavuşoğlu, “19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak kurtuluş mücadelemizin ilk adımını atan Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk Samsun’dan Havza’ya daha sonra Amasya’ya geçmiştir. Amasya’da ‘Vatanın bütünlüğü ve milletin istiklali tehlikededir’ diyen Atatürk, Amasya Tamiminde ‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ ifadeleriyle ulusal bağımsızlık yolunda ne kadar kararlı olduğunu göstermiştir” dedi.

Resmi kayıtlara göre 7 gün süren Sivas Kongresi’nde çok önemli kararlar alındığına dikkat çeken Çavuşoğlu, “11 Eylül 1919’da sonuç bildirgesi yazılan ve yapısı itibariyle milli bir meclis niteliği taşıyan Sivas Kongresi’nde yurdun tamamını kapsayan Heyeti Temsiliye, ülkenin kaderinde birinci derecede söz sahibi bir kurul halini almış ve  ulusal hareketin meşru organları biçimlendirilmiş oldu.Bu kongrede tam bağımsızlık ve milli egemenlik ilkeleri temel prensip olarak kabul edilmiş olup 9 Eylül 1922’de büyük bir zafere kapı açıp 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’imizin ilanıyla taçlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin köklerinde olan Sivas Kongresi aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi’nin de ilk kurultayı olma özelliğine sahiptir. Tüm bu duygu ve düşüncelerle Tarihi Sivas Kongresi’nin 103. yıl dönümünü kutluyor, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın