CHP’li Erbay: Muğla’da şimdiye kadar hiç olumsuz ÇED raporu verilmemiştir

Değerli basın mensubu;

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay’ın Muğla’da yaşanan doğa talanı ile ilgili basın açıklaması

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, Çevre ve Şehircilik Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na çağrıda bulunarak, “Artık yeter! Muğla’yı öldürecek projelere derhal son verin.” dedi.

Muğla’da yaşanan ÇED süreçlerini çarpıcı sayılarla ortaya koyan CHP’li Erbay, Muğla’da farklı alanlar için toplam bin 284 ÇED başvurusu yapıldığını açıklayarak, “Muğla’da 2013 yılından bugüne kadar yapılan ÇED başvurularından 508 tanesinde ÇED Gerekli Değil kararı çıkmıştır. Bu durum çok vahimdir. Ancak daha vahim olanı yapılan bin 284 başvurudan hiç birinde ÇED Olumsuz kararı verilmemiştir. İşte bu nedenle Muğlamızın doğası ve su kaynakları talan edilmektedir.”  ifadelerini kullandı.

TBMM Genel Kurulu’nda Çevre Ajansı Kurulmasına dair kanun teklifi üzerine CHP Grubu adına söz alan Erbay, kanun teklifinin gerekçelerine ve içeriğine bakıldığında çevreyle ilgili pembe tablolar çizildiğini belirterek, “Ancak AKP’nin çevreyle ilgili karnesinin zayıf, uygulamalarının samimiyetten uzak olduğunu” söyledi.

Muğla’da binlerce kilometre karelik alanın maden şirketlerinin insafına bırakıldığına dikkat çeken Erbay, ÇED süreçlerine değinerek şunları söyledi;

ÇED süreçleri sağlıklı yürütülmüyor

ÇED süreçleri doğamızın, ormanlarımızın, kıyılarımızın ve yeraltı ve yer üstü su kaynaklarımızın korunması için en önemli ve etkin yollardan birisi ancak bu süreçler sağlıklı yürütülmüyor. Muğla’da da ÇED süreciyle ilgili ciddi sorunlarla karşı karşıyayız. Muğla’da 2013 yılından bugüne kadar çeşitli faaliyet alanlarını kapsayan bin 284 adet ÇED başvurusu yapılmıştır. Bu başvuruların 508 tanesi için “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilmiştir.

Bugüne kadar ÇED Olumsuz kararı verilmemiş

Yapılan ÇED başvurularının 11’i için ÇED Gerekli, 18’i için ÇED Olumlu kararı verilmiştir. 653 başvurunun da ÇED süreci devam etmektedir. 508 tane ÇED Gerekli Değil kararı çok vahimdir. Ancak daha vahim olanı Muğla’da yapılan ÇED başvuruları içerisinde ne hikmetse bugüne kadar hiç ÇED Olumsuz Kararı verilmemiştir. Bu tablo Muğla’da yaşanan doğa katliamının nedenini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Muğla talana ve yağmaya açılmış durumda

Muğla’mız gerçekten dünya harikası bir bölgedir ve tarımıyla, turizmiyle ülke ekonomisine katkı verilmektedir. Ancak bu süreçte Muğla’mızda öyle doğa talanlarıyla karşı karşıyayız ki anlamak mümkün değil. Yakın zamanda 4’ü işletme olmak üzere 32 tane jeotermal arama sahasının Resmî Gazete’de ilana çıktığını gördük. Bu yerleri incelediğimizde, Bodrum Türkbükü, Yalıkavak, Gündoğan, Marmaris Turunç gibi doğa harikası sit alanları olduğunu gördük. Yine, Akyaka’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda askıya çıkan bir proje var, koruma amaçlı olduğu iddia ediliyor. Akyaka bölgemiz de dünya cennetidir. İçerisinde, liman yapılacağı söylenen, mülkiyet hakkı ihlal edilen, rekreasyon alanları olan bir projeyle karşı karşıyayız. Doğaya zarar veren bir projedir, geri çekilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın