Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, 1 – 7 Kasım Türk Harf Devrimi Haftası nedeniyle Bir Mesaj YayYayımladı

Cumhuriyetin ilanının ardından devrim hareketlerinin hız kazandığını belirten Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Cumhuriyetin ilanının ardından, birçok alanda yenilikler yapılmıştır.

Bu yeniliklerin başında da eğitim alanında yapılan yenilikler gelmiştir. Eğitim ve kültür alanında yapılan yenilikler içerisinde ise dil alanındaki gelişmeler gelmiştir.Bu gelişmelerin sonucu ise Harf devrimi olmuştur. Böylece dilde reform yapılmasını ve Türkçe’nin zengin, milli ve bilim dili haline gelmesini sağlamıştır.

Yazı dilinde kullanılan Arap harflerinin yerine Türk harflerinin alınmasını ifade eden Harf Devrimi yapılmıştır.

1 Kasım 1928’de Latin alfabesine dayalı yeni Türk Alfabesinin kabulünden sonra, 24 Kasım 1928’de yayımlanan Millet Mektepleri Talimatnamesi gereğince, yurdun her köşesinde Millet Mektepleri açılmış, halka yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir. Okumanın, bilgilenmenin öneminin çok daha açık şekilde anlaşıldığı günümüzde bizi bu günlere getiren Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anıyor, tüm halkımızın Harf Devrimi Haftasının 92.  yıldönümünü kutluyorum” dedi.

Bir cevap yazın