DENİZLİLİ YAZAR DOĞAN ATEŞ’TEN İLK KİTAP: AY IŞIĞINDA SANCI

‘AY IŞIĞINDA SANCI’,RAFLARDAKİ YERİNİ ALDI

Denizli Gazetesi’nde muhabir olarak görev yapan Doğan Ateş’in ilk kitabı, İthaki Yayınları’ndan çıktı. Denizlili yazar Ateş’in ‘Ay Işığında Sancı’ adını verdiği roman, raflardaki yerini aldı.

UFUK KARAGÖZ

Denizli Gazetesi’nde muhabir olarak görev yapan Doğan Ateş’in ‘Ay Işığında Sancı’ adını verdiği ilk kitabı çıktı. Denizlili yazar Ateş’in ilk eseri olan ve İthaki Yayınları’ndan çıkan roman, raflardaki yerini aldı. Kurmacanın dilini, şiire yaklaştıran Ateş, Ay Işığında Sancı’da; yolu, eksik kalmış hikâyeleri, tahakkümü, zorbalığı ve yazmanın yakıcılığını anlatıyor. Kitapta; eşit parçalara bölünemeyen şeylerden söz etmenin bir ağırlığı yer alıyor.

“ÖNEMLİ OLAN AĞIRLIK, YANİ YAŞAM”

Kitabın arka kapak yazısında şu ifadeler kullanıldı:  “Giderek kırılıyor takatimiz bu ağırlığın altında. Ya aklımız yetmiyor her şeyi anlamaya ya boyumuz yetişmiyor. Yola çıktığımız o ilk yere ait değiliz. Yolun biteceği de yok üstelik. Yaşamak, üstelik eşit parçalara bölünemeyen şeyler için yaşamak öyle zor öyle sancılı ki! Kadın ya da erkek, safi gerçek ya da bir roman kahramanı olmanın önemi yok. Önemli olan ağırlık. Yani yaşam.”

KİTAPTAN BİR BÖLÜM

“…gitmeliyiz, korkmadan, nereden geldiğimizi asla ve asla unutmadan, Habil ve Kabil çatışmasından, kesilen ilk baştan, tufanların en büyüğünden ürkmeden, görmeyen gözlerin gören gözleri olarak, duymayan kulakların duyan kulakları olarak, yürüyüş devam etmeli, gitmeliyiz, gitmeliyiz çünkü bizim bir hikâyemiz var.”

DOĞAN ATEŞ KİMDİR?

Doğan Ateş, 26 Kasım 1993’te Denizli’de doğdu. Çocukluğu ve ilk gençlik yılları Denizli’de geçti. Üniversite öğrenimi için Ankara’ya giden Ateş, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü’ne kaydoldu. Ankara’da arkadaşlarıyla birlikte Karahindiba Dergisi’ni çıkardı. Ateş, yaklaşık 10 aydır DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’nde muhabir olarak görev yapıyor.

Bir cevap yazın