DENTUROD BAŞKANI GAZİ MURAT ŞEN’DEN HAVAYOLLARI AÇIKLAMASI

  Denizli yıllık 5 milyar dolara yaklaşan ihracat hacmiyle önemli bir “Sanayi”  Şehri olmasının yanı sıra yaklaşık 3 milyon civarında turist ağırlayan çok önemli bir “Turizm” Şehri’ dir.

    İlimiz; tekstil, bakır, kablo, demir-çelik, mermer, gıda gibi çok sayıda sanayi kolunda faaliyet gösteren firmalarıyla dünya ticareti ile entegre olmuştur; iş adamlarımızın çok yoğun yurtdışı irtibat ve seyahatleri olmaktadır. Bunun yanısıra; Uzak Doğu Asya, Güney Amerika, Avrupa’nın hemen hemen tüm ülkeleri, Orta Doğu ve dünyanın neredeyse her köşesinden Unesco Kültür ve Doğa Mirası Pamukkale ve ilimizin diğer zengin turistik alanlarını görmek için misafirler şehrimize 12 ay ulaşma çabasında olmaktadırlar.

   Turizm sezonunun en yoğun olduğu yaz sezonun da; Çardak Havalimanına direk uçuş sayılarının ciddi manada az olması dolayısıyla İstanbul’dan ve aktarmalı olarak da olsa yurtdışından, ilimize ve Pamukkale’ye büyük bir ulaşım problemi yaşamaktayız.

   Booking.com, Expedia, trivago  gibi ağırlığı her geçen gün artan online pazarları kullanan yabancı turistlerin Denizli’ye ulaşabilmesinin tek yolu bu uçuşlardır. Bir milyonu geçen nüfusu ve yoğun ziyaretçi kapasitesine rağmen Denizli Çardak Havalimanından sadece İstanbul’a olmak üzere, günlük ortalama 3 uçuştan haftalık toplamda 21-22 sefer yapılmaktadır. Pandeminin son günlerinden başlayarak Dernek Yönetimi olarak; bu uçuşların yetersizliği ve arttırılması konusunda kamuoyuna yaptığımız çağrılar maalesef karşılık bulmamış, 2022 yaz dönemini üzülerek kaçırmış bulunmaktayız.

  Yaz aylarının bitmesi, yurtdışı hatlarda uçmakta olan uçakların önemli bir bölümünün tekrar iç hatlara alınması elbette Eylül ayında Denizli’ye olan uçuş sayısını bir miktar arttıracaktır ama bu konjektürel bir durumdur, her sene Eylül ayının girişi ile tekrarlanmaktadır. Bu artacak uçuşların bazılarının da 03.45’ te yapılacak uçuş gibi çok da anlamı olmayan uçuş saatleri olması ayrıca üzücüdür.

   Yeterli girişimlerde bulunulmadığı taktirde önümüzdeki 2023 yaz aylarının başlaması ile ilimiz her sene olduğu gibi neredeyse günlük 2-3 uçakla idare etme konumuna girecektir.

  Kapadokya’ya yakınlığı haricinde Denizli ile hiçbir yaklaşık özelliği olmayan, nüfusu üç yüz bini bulmayan, sanayisi ve ihracatı neredeyse “sıfır” bir şehir olan Nevşehir’in bile yaz ve kış aylarındaki uçuş sayıları Denizli ile aynıdır. Kaldı ki; Kapadokya Turizmi çok yakın bir mesafedeki Kayseri Havalimanından beslenmektedir. Kayseri Havalimanından İstanbul’a yaz döneminde günlük aktarmasız 9-10 olmak üzere haftalık 68 uçuş; kış döneminde ise günlük aktarmasız 15-16 uçuş olmak üzere haftalık 105 uçuş yapılmaktadır, aktarmalı uçuşlarla bu sayı haftalık 210 uçuş sayısına ulaşmaktadır, sanayide Denizli ilimiz ile benzer il olan Gaziantep’e günlük 40’ın üzerinde haftalık 280 civarında aktarmalı ve aktarmasız sefer bulunmaktadır

   Yine Kayseri’den Almanya’nın Stutgart, Frankurt, Köln, Düseldorf, Münih Kentlerine; Hollanda, Fransa, Belçika ve Kıbrıs’ın en az birer şehrine düzenli olarak direk uçuşlar yapılmaktadır. 1,4 milyonluk Kayseri şehrinin dünya ile entegrasyonunun bu kadar yoğun olmasının ticaret, ihracat ve turizm faaliyetlerine etkisini tahmin etmek zor olmayacaktır.

   Termal Turizm alanında rakip illerimizden biri sayılabilecek ve biraz da kamuoyu baskısı ile sonradan aktif edilmeye çalışılmış Afyon Zafer Havalimanından bile Corendon,Pegasus  ve eurowings tarafından  Brüksel, Köln,Amsterdam ve Düseldorf’a direk uçak seferleri bulunmaktadır. Bu kıyaslamalar bile “havayolu ulaşımı” konusunda; ne kadar haklı olursak olalım siyasal düzlemde Denizlimizin yeterince lobi oluşturamadığı konusunda bir kanıttır.

Umarım sürekli yaptığımız uyarılar ilimizdeki Siyasi Parti Yöneticilerinde ve temsilcilerinde; ilgili Oda ve STK Yönetimlerinde etkili bir karşılık bulur, şehrimiz bu negatif ayrımcılıktan 2023 yazında da olsa kurtulur.

Saygılarımızla.

Bir cevap yazın