Designing The Future With Gifted Projesi Tanıtımı Yapıldı

Avrupa Birliği destekli Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığınca yürütülmekte olan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı (IPA) bünyesinde Bütünleştirici Eğitim İçin Özel Eğitim Hizmetlerinin Kalitesinin Artırılması Hibe Programı kapsamındaki “Designing The Future With Gifted” projesinin tanıtımı yapıldı.

Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Denizli Sanayi Odası ve Merkezefendi Ülker Yörükoğlu Bilim Sanat Merkezinin ortak olduğu projenin tanıtımına Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Şube Müdürü Mevlüt Şahin, Merkezefendi İlçe Millî Eğitim Müdürü Taşkın Osman Yıldız, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici yaptığı konuşmasında “Denizli Sanayi Odası ile Ülker Yörükoğlu Bilim Sanat Merkezi’nin müşterek olarak yapmış olduğu Bütünleştirici Eğitim İçin Özel Eğitim Hizmetlerinin Kalitesinin Artırılması Programı “Designing The Future With Gifted” Projesinin açılış toplantısı için bir araya geldik.

Her alanda olduğu gibi Sivil Toplum Kuruluşlarıyla, Odalarla, Sektör Temsilcileri ile olan irtibatlarımız devam ediyor. Sahada kurduğumuz iyi ilişkilerin nicelik anlamında eğitime katkısını gördüğümüz gibi nitelik anlamında da kayda değer bir yol kat ettik.

Bilim ve Sanat Merkezileri; üstün yetenekli olarak tabir ettiğimiz öğrencilerimizin bütünleyici eğitimlerinin yapıldığı, sadece akademik başarı olarak değil ayrıca; sosyal, kültürel ve 21. yy becerilerini kazandıkları eğitim ortamlarıdır.

Proje kapsamında; eğitimler olacak ve kalıcı malzeme ve ekipman temin edilecek. Bilim Koridoru oluşturulacak ve yalnızca BİLSEM öğrencileri değil tüm öğrencilerimizin hizmetinde olacak.

Proje konusunda çok önemsediğimiz yurt dışı paydaşlarımız var. Öğrenci ve öğretmenlerimiz kendi alanlarında yurt dışı tecrübesi edindiği takdirde vizyonları ve bakış açıları gelişiyor. Eğitimde iyi örnekleri yerinde görme ve kendi proje ve fikirlerini küresel düzeyde tanıtma fırsatı da bulacaklar” dedi.

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci konuşmasında “Bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile beraber mesleki eğitimle ilgili birçok proje gerçekleştirdik. Birçok Avrupa birliği projesini okullarımızla birlikte yürütüyoruz.

2019 yılında Özel Eğitim Hizmetlerine yönelik bir hibe çağrısı yayınlandığında Denizli ve Türkiye sanayisinin ihtiyaç duyduğu üstün yetenekli bireyleri göz önüne alarak bu projeyi hazırladık.

Proje kapsamında okulumuzda görevli olan 20’yi aşkın öğretmenimiz sanal gerçeklik ortamında eğitim içeriği hazırlama konusunda eğitimler alacaklar. BİLSEM’ de Karma Gerçeklik Eğitim Ortamı oluşturacağız. Okulumuz içinde tüm Denizli’ye hizmet sunabilecek Bilim Koridoru adını verdiğimiz bilim merkezi kuracağız.Projedeki amacımız; Denizli ve Türkiye Sanayisinin ihtiyacı olan yazılım, donanım, robotik teknolojiler ve tasarım çözümleri geliştirebilen yetenekli bireylerin yetiştirilmesine katkı sağlamaktır” dedi.

Konuşmaların ardından “Designing The Future With Gifted” Projesi’nin tanıtım sunumu gerçekleştirildi.

“Designing The Future With Gifted” projesi; genel olarak Bütünleştirici Eğitim için Özel Eğitim Hizmetlerinin Kalitesinin Artırılmasına yönelik teknolojik gelişmeleri takip edebilecek yöntemler ve uygulamaları sürdürülebilir şekilde geliştirmeyi amaçlıyor.

186.000 Euro bütçeli projenin bütçesinin büyük bir çoğunluğu yurt dışı eğitim- öğretim ve kurs faaliyetlerini kapsamakta olup, bütçenin %20 kısmı ile de Merkezefendi Ülker Yörükoğlu BİLSEM’de “Bilim Koridoru” oluşturulması hedefleniyor. Oluşturulacak Bilim Koridorunda; uygulama ve teknolojik alanda üç boyutlu tasarım çalışmaları gerçekleştirilecek olup bu alanda da ilimizde bir ilke imza atılmış olacak.

Proje kapsamında;

-12 öğretmen 3 idareci Koç Üniversitesinin Öğretim Görevlilerinin rehberliğinde toplamda 96 saat XR, VR, AR ve MR (Arttırılmış Gerçeklik-Modelleme) konusunda eğitim alıyorlar.

-Oluşturulacak Bilim Koridoru için 10 öğretmen 2 idareci yurt dışında iki ülkede geleceğin sınıfları ve MR konusunda eğitim alarak inceleme yapacak.

Proje sonunda Oluşturulacak Bilim Koridorunda  diğer okullardan öğrenciler öğretmenleriyle randevu usulü gelip, uygulama yapabilecekler.

Bir cevap yazın