DSO MECLİSİNİN GÜNDEMİ EKONOMİ OLDU

BASIN BÜLTENİ

Denizli Sanayi Odası Kasım ayı olağan Meclis toplantısı Pamukkale Tenis Kulübü Marla Restaurant’ta gerçekleştirildi. Toplantının konusu ekonomik gündem konuları oldu.

Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, mevcut Türkiye ekonomisinin sanayiye yansımalarından bahsetti.

Başkan Keçeci, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Bu verilere göre; endeks Ekim’de 101,4 iken Kasım’da yüzde 2 azalarak 99,3 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici ve hizmet sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı. Tüketici güven endeksi bir önceki aya göre Kasım’da yüzde 7,3 azalarak 71,1, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,7 azalarak 119,4 oldu. TÜİK verilerinde de görüldüğü gibi vatandaşın güveni iyice azaldı. Çünkü insanlar geçinemez duruma geldi. Temel gıda ürünlerinin fiyatları bile o kadar artış gösterdi ki insanlar nasıl geçimini sağlıyor diye her gün düşünüyorum.” dedi.

Keçeci, “Asgari ücret ile geçimini sağlamaya çalışan vatandaşlarımız için üzülüyorum. Her geçen gün geçim zorlaşıyor, hatta geçinemez hale geldi insanlar. Asgari ücret için görüşmelere başlanıyor. Asıl önemli olan asgari ücretin yüksek olması değil, asıl önemli olan vatandaşın yaşamını sürdürebileceği refah bir ortam olması için ekonomide istikrar gerekli. Her gün kur dalgalanmalarının yaşandığı ülkemizde maalesef ki bu mümkün olamıyor. Sanayiye baktığımızda da durum farklı değil, en küçüğünden en büyüğüne neredeyse tüm işletmeler zorluk yaşıyor. Her yıl söylediğim gibi yine söyleyeceğim. Asgari ücretten alınan vergiler konusunda sanayici desteklenmeli. Vergilerle birlikte işçilerimizin maliyetleri ciddi anlamda artıyor. Asgari ücretteki vergiler konusunda sanayici desteklenmeli ki biz de çalışanımızı destekleyebilelim.” diye konuştu.

Meclis toplantısına konuk olarak katılan, Ekvator Perakende Enerji Ticaret A.Ş. Satış Müdürü Hayrettin Üçüncü, “Son kaynak tedarik tarifesi, yeşil sertifika, 2022 yılı PTF ve yekdem maliyet beklentileri, çatı güneş enerjisi yatırım süreci ve simülasyonu konuları hakkında bir sunum yaptı. Üçüncü, sunumun ardından meclis üyelerinin sorularını cevapladı.

Bir cevap yazın