EKONOMİNİN KAHRAMANLARI ALKIŞI HAK ETTİ

Yeni Kurulan Şirket Sayısı Arttı; Kapanan Şirket Sayısı ile Karşılıksız Çekler ve Protestolu Senetler Azaldı

Denizli Ticaret Odası (DTO), Eylül ayı Meclis Toplantısını yaptı. Dünya, ülke ve Denizli’deki son gelişmeler ile ticaret ve ekonomiye dair değerlendirmelerde bulunan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, haziran-ağustos döneminde yapılan ülke ihracatının geçen yılın aynı dönemine kıyasla daha fazla olduğuna dikkat çekti. Ayrıca, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin verilerine göre, Türkiye’de ağustosta kurulan şirket sayısının geçen yılın aynı ayına göre %80 arttığını, kapanan şirket sayısının ise geçen aya göre azaldığını söyledi. Başkan Erdoğan, “Veriler iyi geliyor… Ekonomik Güven Endeksi, üst üste 5 aydır, İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı ise üst üste 6 aydır yükseliyor. Denizli’mizde ise, karşılıksız çekler adet olarak %69, tutar olarak da %77 azaldı. Ülke ortalamasından adet olarak 6 puan, tutar olarak da 25 puan daha iyi durumdayız. Protestolu senetlerde de, adet olarak %42, tutar olarak ise %59 azalma var. İyileşmemiz, adette ülke ortalamamızın 11 puan, tutarda ise 15 puan üzerinde. Ekonomimizin kahramanlarını kutluyorum. Bu arada, TİM’in açıkladığı Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı arasına 26 firmamızın adını yazdıran kahramanlarımız da, alkışı hak etti.” dedi.

DTO Meclisi, internet ortamında uzaktan erişimle aralıksız toplanmaya devam ediyor. Meclis Başkanı Salih Sarıkaya’nın idaresinde gerçekleştirilen Eylül ayı DTO Meclis Toplantısı, olağan gündemin görüşülmesiyle başladı. Ardından meclis üyelerine hitap eden Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, iş dünyası ve ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.

BAŞKAN ERDOĞAN: “EKONOMİSTLER DE BİZİM GİBİ ‘DİPTEN DÖNÜŞ BAŞLADI’ DEMEYE BAŞLADI”

Ekonomi yönetimi tarafından alınan önlemler ve sağlanan desteklerin etkisiyle, hızlı bir toparlanma sürecine girildiğini kaydeden Başkan Erdoğan, Ekonomik Güven Endeksi’nin Eylül’de bir önceki aya göre %3,1 artarak 88,5’e kadar çıktığını ve üst üste 5’inci ayda da yükseldiğinin altını çizdi. Erdoğan, “Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nde de benzer bir durum görüldü… Nisan’da 33’e kadar gerileyen endeks, Temmuz’da 57’ye kadar çıkarak, Şubat 2011’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Bizim Haziran’dan bu yana son birkaç aydır dile getirdiğimiz gibi, ekonomistler de artık ‘Dipten dönüş başladı’ demeye başladı. Bu dönemde, iş dünyamıza sağlanan kredi genişlemesi, KDV indirimleri ve kısa çalışma ödeneği imkânı, ekonomimizi korona virüsün etkilerinden koruyan 3 katlı maske görevi gördü adeta; teşekkür ederiz.” dedi.

E-TİCARET, BÜYÜK BİR İVME KAZANDI

Başkan Erdoğan, tüm dünyada ticaretin yeniden şekillendiğini ve e-ticaret ile e-ihracatın her geçen gün daha fazla önem kazandığını da ifade etti. “Özellikle, e-ticaret, büyük bir ivme kazandı. Bunun piyasalara etkisi de gözle görülür düzeyde… Dünyanın teknoloji devi IBM’e göre, bu yıl %20 büyümesi beklenen e-ticaret, salgın nedeniyle sıçrama yaptı ve 5 yıl sonrasında beklenen bir seviyeye ulaştı. Ülkemizin e-ticaret hacmi, bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre %64 arttı. Geçen yılın ilk yarısında, e-ticaretin genel ticaret içindeki oranı %8 idi. Bu yıl ise, bu oran %14’e ulaştı. Nüfusumuzun %90’ı, mobil bağlantı sahibi. 50 milyonumuz, her gün düzenli olarak internete bağlanıyor. Günlük ortalama 6 saat internette kalıyoruz. Ülkemizdeki taşınabilir bilgisayar satışları ise, yılın ilk 8 ayında bir yıl öncesine göre %70 arttı.” diyen Erdoğan, Meclis üyelerine, “Rekabet gücümüzü koruyabilmek ve yeni pazarlar ile müşteriler kazanmak için, hangi iş kolunda olursak olalım, e-ticarette yer almamızı sağlayacak altyapıyı bir an önce hazırlamamız gerekiyor.” diye seslendi.

BAŞKAN ERDOĞAN: “KONUT KREDİSİ FAİZLERİ, %0,99’UN ALTINA İNMELİ”

Konuşmasında, konut satışlarının, geçen yılın ilk yarısına göre %24 arttığını da dile getiren Başkan Erdoğan, Denizli’de müteahhitlik sektörünün yeni alanların imara açılmasını beklediğini vurguladı. Erdoğan, “Ağustos’ta, Denizli’mizde 1.973 konut satıldı. Geçen yıla göre, %29’luk bir artış yakaladık. Ülkemizde ise, Ağustos’ta satılan konut sayısı, geçen yılın aynı ayına göre %54 artışla 170 bin 408 oldu. İpotekli konut satışı, %123 arttı. Yılın ilk yarısında, belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı da, %45,5 çoğaldı. Bu sayede, inşaat sektöründe, yurt genelinde 140 binin üzerinde net bir istihdam artışı oldu. Bu, son 2 yıldır hiç görülmeyen bir durum. Sektörde, bu trendin devam edeceği beklentisi de hâkim. Bunu desteklemek için, finans sektörü, birinci eldeki konut kredisi faizlerini, %0,99’un altında tutmalı. Böyle bir gelişme, dolaylı olarak inşaatın etkilediği 200’ün üzerindeki sektöre de pozitif yansır. DTO olarak, geçen yıl, kentimizdeki bankalarla protokol imzalayıp, üyelerimize özel 0,89 faiz oranıyla kredi imkânı oluşturmuş, DTO’dan Herkes İçin Konut Desteği Kampanyası’nı başlatmıştık. Bu sayede, konut stokumuzu erittik. Şimdi de müteahhitlik sektörümüz, yeni alanların imara açılmasını bekliyor.” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE TESCİL EDİLEN ESNAF SAYISI, SON 5 YILIN ZİRVESİNDE

Başkan Erdoğan, kurulan ve kapanan şirket sayılarını da açıkladı… TOBB’dan aldıkları verilere göre, Ağustos’ta yurt genelinde kurulan şirket sayısının, 9.352 olduğunu, geçen aya göre kapanan şirket sayısında azalma olduğunu, bir önceki yılın aynı ayına göre kurulan şirket sayısının ise %80 arttığını duyurdu. Erdoğan, “Ağustos’ta yurt genelinde 9.352 şirket kurulurken, 1.241 şirket ise kapandı. Geçen aya göre, kapanan şirket sayımızda azalma oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre, kurulan şirket sayısı %80 arttı. Denizli’mizde 1 ayda kurulan şirket sayısı ise 71; kapanan şirket sayısı da 9. Bu yıl 8 ayda kurulan şirket sayısı 566, kapanan ise 76. Ülkemizde ilk 8 ayda kurulan şirket sayısı ise, 63.309. Öte yandan, esnaf ve sanatkârlarımızın sayısındaki artış, Covid-19’a rağmen zirveye çıktı. Ocak-Ağustos döneminde, Türkiye’de tescil edilen esnaf ve sanatkâr sayımız, 259 bine yaklaştı. Bu sayı, son 5 yılın zirvesi. Yeni tip korona virüs salgınına rağmen, son dönemde iş yerini kapatan esnaf sayısı ise, ilk 8 aylık dönemler dikkate alındığında, son 5 yılın en düşük seviyesinde.” dedi.

DTO’NUN 18 BİN 478 ÜYESİ VAR

Başkan Erdoğan, Meclis’teki konuşmasında, Denizli Ticaret Odası’nın, Ağustos’un sonu itibarıyla, 18.478 üyeye ulaştığını da duyurdu. Erdoğan, “Odamıza geçen ay 158, yılbaşından bu yana ise 1.015 firma kayıt yaptırdı. Geçen yıl aynı dönemde, bu sayı 824’te kalmıştı. Artış oranımız, %23 oldu. Ağustos’un sonu itibarıyla, 18.478 üyemiz var. Üye sayımız, yılbaşında 17.809 idi. Geçen yıl aynı dönemde ise, 17.530 idi. Üye sayımızı, yılbaşından bu yana geçen 8 ayda 669 arttırdık. Son 1 yılda ise, 948 yükselttik. Üye profilimizde, 8.682 işletmeyle en çok limitet şirketler yer almakta. Sayıları 7.150’yi bulan hakiki şahıs firmalarımız ise, ikinci sırada. Yılbaşından bu yana en büyük artış, 426 firma ile, limitet şirketlerde. Onu, 125 firma ile, hakiki şahıs şirketleri izliyor. Üçüncü sırada ise, 115 firma ile, anonim şirketler yer alıyor.” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN: “EN ÇOK İHRACAT YAPTIĞIMIZ 10 ÜLKEDEN 7’Sİ, AVRUPA BİRLİĞİ ÜYESİ”

Konuşmasında ayrıca, ihracat verilerine de değinen Başkan Erdoğan, yılın ilk 8 ayında, Denizli’nin 160 ülkeye, 1 milyar 876 milyon 530 bin Dolarlık ihracat yaptığını, aylık ihracatın ise 260 milyon 450 bin Dolar olduğunu dile getirdi. Erdoğan, “İthalatımız da yılın ilk 7 ayında 794 milyon 939 bin Dolar’a yükseldi. Ağustos’ta, geçen yılın aynı ayına kıyasla, ihracatta %4’lük bir artış yakaladık. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün ihracatı, %10 arttı. Elektrik, elektronikte de, %4’lük bir artış oldu. Mal gruplarından örme, dokuma ve pamuklu bukle havlu, tutar bazında geçen yılın ağustos ayıyla aynı seviyede. Çarşaf ve nevresimde ise, kısmi bir artış var. Bornoz ve sabahlık, havlu ve mutfak bezleri ile çarşaf ve nevresimden oluşan mal grubu, ağustos ayındaki ihracatımızın %30’unu oluşturdu. En çok ihracat yaptığımız ilk 10 ülkeden 7’si, Avrupa Birliği üyesi. Avrupa Birliği üyesi ülkelere ihracatımız, Ağustos’ta, bir önceki yılın aynı ayına göre %4,5 arttı.” dedi.

DENİZLİ’DEKİ YABANCI SERMAYE, 252 MİLYON 630 BİN TL’YE ULAŞTI

Meclis üyeleriyle, son olarak, DTO’ya kayıtlı Denizli’deki yabancı şirket sayısını paylaşan Başkan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Temmuz’un sonu itibarıyla, odamıza kayıtlı yabancı sermayeli firma sayısı, 196. Geçen yıl aynı dönemde, 170 idi. Yılbaşından bu yana, yabancı sermayeli firma sayısındaki artışımız 23. Bu şirketlerin toplam sermayesi, 301 milyon 618 bin 950 TL’dir. Bunun yüzde 84’üne denk gelen 252 milyon 600 bin 330 TL’si, yabancı sermayedir. Bunlar arasında 39 firmayla İranlı, 33 firma ile de Almanyalı ortaklar, ilk iki sırada.”

Bir cevap yazın