GÜLİZAR BİÇER KARACA ‘ÇAL’DA ÇİFTÇİLERİMİZ SU PARALARINI ALANA KADAR SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca Çal’da su paralarını peşin ödemelerine rağmen sulama yapamayan çiftçilere ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunduğu soru önergesine gelen yanıtı kamuoyu ile paylaştı. ‘Çiftçilerimizin sorunlarının takipçisi olacağız.’

BAKANLIK, SU BEDELLERİNİ MAHSUPLAŞTIRARAK ÇİFTÇİLERE ÖDEYECEK.

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca 19 Temmuz 2020 tarihinde Denizli’nin Çal ilçesinde Çal ilçesinde su paralarını peşin ödemelerine rağmen su verilmeyen çiftçileri ziyaret edip, susuzluktan kuruyan mısır ve ayçiçeği tarlalarını yerinde incelemişti. Çiftçilerin sorunlarını TBMM gündemine taşıyan CHP Milletvekili Gülizar Biçer Karaca 23 Temmuz 2020 tarihinde konu ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’na soru önergesi vermişti. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 27 Ağustos 2020 tarihinde gelen yanıtta Baklan Sol Sahil Sulamasında su sorunu yaşandığını ve sulama yapamayan çiftçilerin su kullanım hizmet bedeli tahakkuk eden çiftçilerle mahsuplaşmaya gidilerek, verdikleri ücretler ilgili Sulama Birliği tarafından geri ödeneceği bilgisi yer almakta. Gülizar Biçer Karaca ‘Çiftçilerimiz su paralarını hem peşin ödemiş hem de zamanında sulama yapamadıkları için kuraklık tehlikesi altında kalmışlardı. Çiftçilerimiz iki kere mağdur olmuştur. Su paralarını alana kadar sürecin takipçisi olacağız.’ Dedi.

19 TEMMUZ’DA ÇAL’DA SUSUZLUK VARDI.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gelen yanıtta yer alan bir diğer bilgi ise Baklan Havzasında sulama sezonunun 14 Mayısta başlayıp 10 Ağustos’ta sonlandırıldığı ve 10 Temmuz’dan sonra su verilmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığıdır. 19 Temmuz’da Çal’da çiftçileri ziyaret eden ve ‘Çiftçilerin 10 Temmuz’dan beri sulama kanallarında su yok. 28-29 gündür tarlalarımızı sulayamıyoruz’ diye isyan ettiğini hatırlatan CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ‘Bakanlık sadece bakıyor. Çiftçinin sorunlarını ve yaşadıklarını görmezden geliyor. Sayın Bakan ya gerçekten bilmiyorsunuz, o zaman danışmanlarınız, bilgi aldığınız kamu görevlileri sizi aldatıyor, değiştirin. Ya da bildiğiniz halde gerçek dışı bilgiler veriyorsunuz’’ dedi. ‘’Madem su verilmemesi gibi bir durum söz konusu değildi, neden Çal’da üretim yapan çiftçilerimizin mısır ve ayçiçekleri kuruma tehlikesindeydi?’ dedi. Bakanlığın Baklan Havzasında 2021 yılında nöbetleşe tarım uygulamasına geçeceğini bildiren Gülizar Biçer Karaca ‘2020 yılında da nöbetleşe ekim yapılsaydı su sorunundan dolayı bir çok çiftçimiz mağdur olmazdı.’ Dedi.

Bir cevap yazın