GÜLİZAR BİÇER KARACA SAHADA DENİZLİLİ ÜRETİCİLER İSYANDA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, dur durak bilmiyor. Türkiye’nin dört bir yanında insan hakları alanında yaptığı çalışmaların yanısıra memleketi Denizli’de aralıksız saha ziyaretleri gerçekleştiriyor.

İLÇE İLÇE DOLAŞIYOR

Bir günde iki ilçe ziyareti gerçekleştiren CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın ilk durağı Beyağaç oldu. Beyağaç İlçe Başkanı Hüseyin Erdoğan ve CHP örgütüyle parti binasında değerlendirmelerde bulunan, esnaf ve hane ziyaretleri gerçekleştiren Biçer Karaca; Uzunoluk, Eşen, Geriçam mahallelerinde muhtarlar ve vatandaşlarla buluştu. Bize katılın çağrısı yapan Gülizar Biçer Karaca, CHP’ye yeni katılan kadın üyeye rozetini taktı.

MEMLEKETİMDEN İNSAN MANZARALARI

Beyağaç pazaryeri ziyaretinde esnafları dinleyen Gülizar Biçer Karaca’nın saha programı keyifli anlara da tanıklık etti. Sipsi çalan Halime Özke’yle sohbet eden Gülizar Biçer Karaca; o görüntüleri “Memleketimden insan manzaraları… Anadolu’nun değerleri… “Sipsi” ve Halime teyzemiz…” diyerek sosyal medya hesaplarından paylaştı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Buldan ilçesine bağlı Yenicekent mahallesinde İlçe Başkanı Şenol Cerit ve ilçe örgütüyle birlikte, üzüm üreticilerinin sorunlarını dinledi. İşte “bu çiftçi biter” diyerek isyan eden Buldanlı üzüm üreticilerinin anlattıklarından öne çıkanlar:

BU ÇİFTÇİ BİTER

“Üreticinin zaafından yararlanıyorlar. Alaşehir’e de yağmur yağdı, buraya da yağmur yağdı, panik yapsın millet versin 4 liradan. Geçen sene 4 liradan, 4 buçuk liradan üzüm verdik. 5 liraya satan da oldu. Geçen sene mazot 7 liraydı, bu sene 25 lira, ilaç öyle, şu gördüğünüz örtünün topu 1 buçuk dönüm geliyor. Geçen sene 3 milyardı topu şimdi 7 buçuk 8 milyar (7 bin 500 lira, 8 bin lira). Mazot öyle, ilaç öyle… Geçen sene damlama gübresi geçen sene 200 bine (200 liraya) alıyorduk bu sene 1 milyar 250 milyon (bin 250 lira). Yüzde 500 arttı. Bizim gelirlerimiz aynı. Bu çiftçi biter. Bağcılık yapamaz hiç kimse.”

Gülizar Biçer Karaca’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun üzüm fiyatı için en az 2 dolar (35 lira) olmalı sözünü hatırlatması üzerine üzüm üreticisi şöyle konuştu:

NE YAPACAĞIZ?

“En az 30 lira olması lazım. 30 liradan aşağı olmaması lazım. Kuru üzümün fiyatı açıklanmadı ama açıklanacak fiyat 22 lira, 23 lira. Mümkün değil kurtarmaz. 1 kilo kuru üzüm 4,5 kilo yaş üzüme denk geliyor. Bu sene tat oranı düşük olursa 6 kiloya da denk gelir. Bu çiftçi bu maliyetlere dayanamaz. Alternatif ürün de yok. Ne yapacağız?

“ÜZÜMÜ SATARSAK BORÇLARIMIZI ÖDEYECEĞİZ”

Bir başka üzüm üreticisi ise elektrik faturasını göstererek şunları söyledi: “63 bin lira. Benim faturamı da göstereyim 25 bin 417 lira. Üzümü satarsak ödeyeceğiz ama üzümü de alan yok.”

KILIÇDAROĞLU’NUN “SÖZ”ÜNÜ HATIRLATTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, faturalarını gösteren hemşehrilerine şu sözlerle seslendi: “Bu ülkenin Tarım Bakanı var. Bu ülkenin tarım bakanı çıkar bunu açıklar. Ama ne zaman açıklar, 1 sene önce açıklar. 2022 yılının üzümünü sezon başında şu fiyattan alacağız der. Devlet olarak bu fiyattan alacağız der ama bugün ne oldu, ayın 10’nunu geçti, ayın 20’sine geliyor. Cumhurbaşkanı Manisa’ya gelecekmiş, Manisa’da üzüm fiyatı… Peki, millet bu üzümünü yaş mı satacak, kuru mu satacak karar verecek. Eğer kuru satacaksa toplayacak serecek. Ya kurumazsa? O zaman ne olacak? Hava değişmeye başlayacak. Devletin, çiftçinin maliyetini düşürmesi lazım. Üreticinin maliyeti düşmezse fiyatlar düşmez. Şimdi çıkıyor diyor ki, ‘Ben talimat verdim, ayçiçek fiyatı dahil 30-40 üründe fiyatlar inecek’. Talimatla fiyatlar inmez! Fiyatların inmesi için maliyetlerin inmesi lazım. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu üzüm fiyatlarının en az 2 dolar olması gerektiğini söyledi. İktidar, biz ne söylersek yapıyor. İnşallah sizler içinde o 2 doları hayata geçirir.”

Bir cevap yazın