HAYAT BOYU ÖĞRENME TOPLANTISI İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN EV SAHİPLİĞİNDE YAPILDI

2022-2023 eğitim-öğretim yılı İl Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu toplantısı Denizli Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu başkanlığında yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Denizli Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yavuz Çağlar, Denizli genelindeki halk eğitimi merkezi müdürleri, kamu kurum temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Toplantıda Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Hayat Boyu Öğrenme çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen projeler, açılan kurslar ve gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetler hakkında İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yavuz Çağlar, Denizli Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu ve diğer katılımcılara sunum yaptı.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici yaptığı konuşmasında “Hayat Boyu Öğrenme çalışmaları kapsamında Bakanlığımızın açıklamış olduğu 2021 Yılı İzleme ve Değerlendirme Raporuna göre toplam kursiyer sayısı il nüfusuna oranlandığında % 12,53 ile ilimiz Türkiye 3. sü olmuştur.  Son 5 yıldır Türkiye genelindeki sıralamamızı korumaktayız. Bu yıl hedefimiz daha da yukarıda yer almaktır.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak il geneli hayat boyu öğrenme kapsamında açılan kurslarda 2021 Yılında (1 Ocak 2021 – 31 Aralık 2021) tarihleri arasında toplam 131.671 kursiyere ulaşılmıştır. 2022 Yılı itibariyle ( 1 Ocak 2022 – 29 Ağustos 2022 tarihleri arasında) 158.672 kursiyere ulaşılmıştır. Yılsonuna kadar bu sayıların daha artırılmasını hedefliyoruz.

Mesleki ve Genel Kurslar olmak üzere kurs türlerimiz ikiye ayrılmaktadır.

Mesleki Kurslarımız;

  •  El Sanatları, Giyim, Nakış alanındaki kurslar
  • Çocuk, hasta, yaşlı ve engelli bakımı kursları
  • Bilgisayar Kursları
  • Kalorifer Ateşçiliği
  • Tarım, Hayvancılık ve Bahçecilik ile ilgili kurslar vb.

Genel Kurslarımız;

  • Sınavlara Hazırlık Kursları
  • Dil Kursları
  • Spor Kursları
  • Müzik, Resim alanındaki kurslar
  • Kişisel Gelişim Alanındaki Kurslar

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce Hayat Boyu Kapsamında yürüttüğümüz projelerimiz;

1- Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi Projesi

2- Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi

3- EPALE Projesi

4-Hayat Boyu Öğrenen Mahalle Uygulaması

5-İşimiz Temiz Projesi

6-Aile Okulu Projesi

7-Köy Yaşam Merkezlerinin Açılması

8-Yabancılara Yönelik SUYE Eğitimleri (Sosyal ve Uyum Eğitimi)

9-Nerede Kalmıştık Projesi

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak engelli vatandaşlarımızın hayatlarını daha da kolaylaştırma ve onların hayatın akışının içerisinde yer almalarına yönelik açtığımız kurslarda 2021 yılında 136 kursta 236 kursiyerimize, 2022 yılında da bugüne kadar açılan 94 kursta 233 kursiyerimize hizmet verdik ve veriyoruz.” dedi.

Hayat Boyu Öğrenme faaliyetleri kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğünce ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerince bu güne kadar yürütülen faaliyetlerle ilgili katılımcıların görüş ve önerileri alınarak toplantı sona erdi.

Bir cevap yazın