İkinci el araçlarda güvenli alımlar için ekspertiz raporu zorunlu hale geliyor

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan 2. el motorlu kara taşıtları ticaretine ilişkin yönetmelik 15 Ağustos’ta yürürlüğe girdi. İkinci el araç alım satımlarında TSE belgeli ekspertiz raporu zorunluluğu ile güven ortamı arttırılıyor.

TÜV SÜD D-Expert  Sadık Otomotiv Yöneticisi Olcay Küçükağa, ” Nisan 2019’ da yapılan ekspertiz düzenlemesiyle ilk defa hukuksal bir zemin oluşturulan sektörde, 15 Ağustos’ta yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte son adımda atılmış oldu.  İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan işletmelerin, 31 Ağustos tarihine kadar yetki belgesi almaları gerekiyor. Bu tarih itibariyle ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti, yetki belgesine sahip işletmeler tarafından yapılacak. İkinci el araç satışı yapan işletmeler, satışın yapıldığı tarihten önceki üç gün içinde TSE belgeli ekspertiz raporu almak zorunda olacak. Raporun, satıcı ile ekspertiz işletmesi tarafından en az beş yıl süre ile saklanması ayrıca satıcı araçlara 3 ay 5000 km garanti vermek da zorunlu olacak.  Yönetmelik sayesinde sektörde kurumsallıkla ilerleyen firmaların avantajlı olacağını Sadık Otomotiv Oto Ekspertiz Merkezimiz ile ,ikinci el araç alım satımı yapan kişi ve işletmelere, Tüv-Süd D-Expert güvencesi ile hizmet vermekteyiz” dedi.

Küçükağa, “Avrupa standartlarında hizmet verdiğimiz merkezimizde, üst düzey teknolojik ekipmanlar eşliğinde tarafsız bakış açımız doğrultusunda net sonuçlara ulaşabilmektesiniz. Sonuçları anlık olarak alıyoruz. İkinci el araç alım ve satımlarınızda güvenilir hizmet için sizleri İzmir yolu üzeri no:150 adresinde bulunan merkezimize bekliyoruz. bilgi almak için 0258 371 71 71 numaralı telefonumuzdan da bize ulaşabilirsiniz. Sektördeki engin tecrübemiz ve bilgi birikimimizle otomotiv sektörüne hız kazandırmaya ve şehrimize katkı sağlamaya devam ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın