İl Millî Eğitim Müdürü Süleyman Ekici’nin 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

Bugün, bağımsızlık mücadelesini azimle, çabayla ve fedakârlıkla buluşturan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 107. yıldönümünü kutlamaktayız. Çanakkale Zaferi,  hepimize kutlu olsun. 

Çanakkale Zaferi, Türk ve dünya tarihinin en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Bu destan; kalpleri vatan, millet, bayrak ve bağımsızlık sevgisiyle dolup taşan kahraman şehit ve gazilerimizin sarsılmaz azim ve kararlılıklarıyla yazılmıştır. Çanakkale Zaferi, yüksek vatan sevgisi ve millet olma bilincinin izah edilemez yüce sembolüdür. Bu büyük sembol, “Çanakkale Geçilmez” sözüyle ifadesini bularak gönüllerdeki yerini almıştır.

Vatan toprağının her karışı şehitlerinin kanıyla yoğrulmuş olan Türk milleti, kendisine bırakılan mirasın önemini ve değerini her daim ruhunda yaşatmaktadır. Mehmet Âkif,  “Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda” mısralarını kaleme alarak bu ruhun sonsuza kadar var olacağını haykırmıştır. Onun bu haykırışı, bizlerin bugün büyük bir çalışma azmiyle çalışmamız gerektiğine işaret etmektedir. Bugün milletimizin her bir ferdi ülkemizi muasır medeniyetlerin de üst noktalarına taşımanın gayretiyle çalışmakta, manevi hayatla birlikte bilim ve teknolojide üstün atılımlar gerçekleştirmektedir.

Çanakkale’de ifadesini bulan sarsılmaz vatan sevgisi, Türk milletinin en büyük zenginliği ve gücüdür. Bu sevgi ve güç dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de kutsal vatan toprağımızın teminatı olacaktır. Mustafa Kemal Atatürk Conkbayırı, Arıburnu, Kireçtepe ve Anafartalar cephelerinde büyük bir savaş dehası ortaya koymuştur. Atatürk’ün ortaya koyduğu bu deha, aydınlık yarınlarımızın ışığı olarak sonsuza kadar varlığını sürdürecektir.

“Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın/Bu toprak, bir devrin battığı yerdir/Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın/Bir vatan kalbinin attığı yerdir.” dizeleri Çanakkale Zaferi’nin ruhunu ifade etmektedir. Kahramanlık, vatanseverlik, fedakârlık, cesaret, iman ve inanç gibi eşsiz faziletlerle oluşan bu ruh, nesillerimizin ruhunun da ifadesi olmuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyor, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 107. yıldönümünü en içten duygularımla kutluyorum.

Bir cevap yazın