İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Bugün dünyanın en paha biçilmez ve en kıymetli toprakları üzerinde, hürriyet ve bağımsızlığımızın Cumhuriyet’ le taçlanışının 99. Yıldönümü ‘nü kutluyoruz. Bizler istiklal ruhumuzu, aziz vatan toprağımızın üzerinde Cumhuriyet idaresiyle bir ve bütün olarak sonsuza kadar yaşatacağız. Bu duygularla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlar, hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım.

Bugün en övünçlü ve gururlu günümüzde, kıymetli vatanımızı bizlere emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımızın bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve sükûnunu sağlama yüce payesi uğruna canlarını ortaya koyan şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum. Onların manevi huzurlarında saygıyla eğiliyorum.

Cumhuriyet, millet olarak yeniden dirilişimizin ve varlığımızın en büyük timsalidir. Hiç şüphesiz bu büyük timsal, “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir.” ülküsü doğrultusunda ilelebet varlığını sürdürecektir. Cumhuriyet idaresi; milletimizin yaşam biçimini, yüksek ahlakını, iman ve inanç değerlerini yansıtan çağdaş bir yönetim şeklidir. Milletimiz; Cumhuriyet’imizi, vatan ve bayrak sevgimizi en üst seviyeye ulaştırma azim ve kararlılığına sahip bir millettir.

Temelleri 29 Ekim 1923’te atılan Türkiye Cumhuriyeti, köklü medeniyetimizi geçmişten, bugüne ve yarınlara taşıyan büyük bir devlettir. Türkiye Cumhuriyeti millî mücadele ve destan ruhuyla kurulmuştur. Şehit ve gazilerimizin kanlarıyla kurulan bu büyük devlet, şüphesiz bugün olduğu gibi gelecekte de dünyanın en büyük devletlerinden biri olacaktır. Türk milletinin evlatları olarak bizler, daha nice hedeflere ulaşma azim ve kararlılığıyla canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet meşalemizi sahip olduğumuz akıl, güç, birikim ve tecrübeyle daima en yükseklere taşıyacağız. Devletimizin ve milletimizin bekası için çalışma ve üretme azmimizi tereddüde mahal vermeden sürdüreceğiz. Hürriyet ve bağımsızlığımızı, millî mücadele ruhuyla daima koruyacağız. 

Atatürk, “Cumhuriyet’i biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz.” veciz sözüyle Cumhuriyet’i bizlere emanet ettiğini ifade etmiştir. Bu emaneti korumak görevini yerine getirmek için ruhen ve bedenen güçlü ve bilgili olmak zorundayız. Bunun için tarihimizi, kültürümüzü ve inancımızı tam manasıyla özümsemek, öğrenmek ve öğretmek mecburiyetindeyiz. Çocuklarımızı ve gençlerimizi bu sorumluluk duygusuyla yetiştirmenin gayreti ve çabası içinde olmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99’uncu Yıldönümü’ nü en içten duygularla kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Bir cevap yazın