İNANCIN PEŞİNDE:TARİHİ VE MİSTİK TAPINAKLAR

İnsanoğlu yaşadığı iyi ya da kötü olaylar sonucunda hep bir şeylere inanma ya da tapınma ihtiyacı duydu. Duyduğu bu ihtiyaç olanlara yüzyıllar boyunca hep bir tanrı yaratıp tapındı. İnsanlık tarihin başladığı yıllardan günümüze gelene kadar insanoğlu bu ihtiyacın ve inancının peşinden giderek; doğadaki varlıklara, gökyüzüne, putlara ya da beş duyu organı ile algılanamayan tanrılara taptılar, dualar ettiler, kurbanlar adadılar ya da görkemli tapınaklar yaptılar. Bu inançların birçoğu günümüzde kabul göremese de halen bu eski inançları yaşatan toplumlara rastlamak da mümkün. 

İnsanlık tarihi hakkında bildiklerinizi yeniden gözden geçirmenizi sağlayacak, dinler tarihini sorgulatacak, bir kısmımızın varlığından haberi dahi olmadığı dünyanın dört bir yanında insanoğlunun ihtiyaçları doğrultusunda yaptığı ve mutlaka keşfedilmesi gereken tapınakları sizler için bu listemizde sıraladık.

1 – Tanah Lot Deniz Tapınağı / Bali

15. yüzyılda rahip Nirartha tarafından inşa edildiği söylenen Tanah Lot Bali dilinde ‘Denizdeki Toprak’ anlamına gelir. Bali’nin turistler tarafından en çok ziyaret edilen ve en çok fotoğraflanan yerlerinden olan bu tapınak günümüzde de halk tarafından ibadethane olarak kullanılmakta. Adeta su üzerinde yüzüyormuş gibi görünen ada okyanus gel-gitleri ile hep farklı bir manzara sunmakta. Zamanın ve doğanın yıpratıcı gücüne çok fazla dayanamayan adanın zaman içinde kaybolan üçte birlik kısmı daha sonra insan eliyle tekrar inşa edilerek günümüzdeki haline kavuşmuştur.

2 – Borobudur / Endonezya

Borobudur, dünyanın en büyük ve tek parça halinde olma özelliğine sahip bir Budist tapınağıdır. Yapımı 75 yıl süren tapınağın, milattan sonra 750 yılında inşa edildiği saptanmıştır. Dünya Mirası listesinde yer alan yapının inşasında her biri 40 kilo ağırlığında olan iki milyon blok taş kullanılmıştır. Tapınağa Kuşbakışı bakıldığından mandala şekli görülmektedir.

3 – Bagan Tapınakları / Myanmar Birliği Cumhuriyeti

Bagan, tarihteki eski adı Pagan olan Myanmar’daki Mandalay Bölgesi’nde kurulmuş antik bir kenttir. Günümüzde terk edilmiş bu antik şehir, 9. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar; Myanmar’ın kuruluşuna katkıda bulunan Pagan Krallığı’nın başkenti görevini üstlenmiştir. Krallığın altın çağına ulaştığı 11. ve 13. yüzyıllar arasında sadece Bagan ovalarında inşa edilen 10.000’den fazla Budist tapınağı, pagoda ve manastırdan arta kalan 2.200’den fazla tapınak ve pagoda günümüzde halen tüm görkemiyle ayakta durmaktadır.

4 – Key Gompa Manastırı/ Tibet

Key Gompa, denizden yaklaşık olarak 4.166 metre yükseklikteki Spiti nehrinin kenarında inşa edilmiştir. Tibet Budistlerine ait olan bu manastırın yapımı 11. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Yapımının tamamlandığı ve keşişler tarafından kullanılmaya başlandığı günden bu yana manastır halen kullanılmaktadır. 2000 yılında, milenyum nedeniyle Dalai Lama burayı ziyaret etmiştir. Günümüzde de halen kullanılan manastır, Manali’den Kali’ye yapılacak 210 kilometrelik bir otobüs yolculuğuna katlanabilen her ziyaretçiye kapılarını açmaktadır.

5 – Partenon Tapınağı / Yunanistan

Yunanistan’ın başkenti Atina’da bulunan ve hazine anlamına gelen Partenon, Yunan tanrısı Athena’nın tapınağıdır. MÖ 5. yüzyılda Atina’nın en yüksek tepesindeki yerleşim olan Akropolis’te inşa edilmiş bu tapınak dünyanın en önemli tarihi yapıları arasında gösterilmektedir. Partenon, Perslerin MÖ 480’de eski Athena tapınağını yerle bir etmesinden sonra yapılmış ve tarihin tüm tahribatlarına karşı meydan okurcasına ayaktadır. Her adımda tarihe tanıklık ettiğinizi hissettiren tapınak 2500 yıllık bir hazinedir. Altın oranın insanoğlu tarafından ilk uygulamalarından biri olarak gösterilen yapı Antik Yunan mimarisinin ulaştığı zirve nokta olarak da değerlendirilmektedir.

6 – Angkor Wat / Kamboçya

Kamboçya’nın Siem Reap kentinin 6 km. kuzeyinde yer alan Angkor Antik Şehri’ndeki tapınaktır. Khmer Krallığının başkenti ve gücünün simgesi olan Angor Wat, Vişnu adına bir Hindu tapınağı iken 13. yüzyılda bir Budist tapınağına çevrilmiştir. 1115-1145 yıllarında Kral II. Suryavarman tarafından yaptırılmış bu dev tapınak, şehir terk edildikten sonra orman tarafından sarılıp sarmalanmış olması sebebiyle günümüze kadar tüm görkemiyle gelmeyi başarmıştır. Ülke bayrağı üzerinde bile bulunan yapı Kamboçya’nın simgelerinden biridir. Angkor Wat klasik Khmer mimarisinin en üst örneği ve Angkor Wat Stili’ne adını veren tarzdır.

Bonus: Göbeklitepe / Şanlıurfa

1995 yılından beri Şanlıurfa’nın 20 kilometre kuzeydoğusundaki Örencik köyü yakınlarında, yaklaşık 300 metre çapında ve 15 metre yüksekliğinde geniş görüş alanına hakim bir konumda yer alan Göbeklitepe’nin kazıları devam etmektedir. Göbeklitepe; İngiltere’de bulunan Stonehenge’den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eski. Ayrıca yerleşik hayata geçişi temsil eden kültür bitkisi buğdayın atasına da Göbeklitepe eteklerinde rastlanmıştır. İnşa edildikten 1000 yıl sonra üstleri insanlar tarafından kapatılarak gömülen bu tapınaklar yeniden gün ışığına çıkartılmaya devam etmektedir. İnşası milattan önce 10000 yılına uzanan Göbeklitepe hakkındaki bir bilgiyi bu noktada düzeltmekte fayda var. Konuyla ilgili Prof. Dr. Mehmet Özdoğan; ‘Göbeklitepe, öyle bahsedildiği gibi bulunmuş en eski tapınak filan değil. Zaten kazı başkanının da böyle bir iddiası yok. O dönemde birçok yer var aynı tip, aynı yapıya sahip; mesela Çayönü. Göbeklitepe’nin en önemli özelliği, o dönemden bugüne çok az bozulmuş olması. İyi kazıldı, iyi korundu; çok iyi bir usta var başında… En eski tapınağın Göbeklitepe’de olmaması, elbette burayı daha önemsiz yapmıyor.’

Bir cevap yazın