İstiklal Marşımızın Kabulünün 100. Yıl Dönümü Kutlandı

İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 100. yıldönümü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü etkinlikleri yapılan program ile kutlandı.

Merkezefendi Belediyesi Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirilen anma programına; Denizli Valisi Ali Fuat Atik, 11’inci Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili P.Alb. Ergüvenç Süleyman Erdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Ahmet Kutluhan, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Veysel Yanık, Merkezefendi İlçe Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Pamukkale İlçe Belediye Başkanı Avni Örki, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program okul öğrencisi Adem Yeşilay’ın Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile devam etti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı  Merkezefendi Belediyesi Anadolu İmam Hatip Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Hilmi Hekimoğlu yaptı.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici yaptığı konuşmasında “Bugün İstiklâl Marşı’nın kabulünün 100. yılını kutluyoruz. Cumhurbaşkanlığımız tarafından “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” olarak kabul edilen 2021 yılı, Mehmet Âkif Ersoy ve İstiklâl Marşı’mızın değer ve önemini daha geniş bir çerçeveden ortaya koymamızı sağlayacaktır. Millî marşlar, bir milletin varlık ve bağımsızlık duygularının en önemli ve en etkili sembolleridir.

İstiklâl Marşı’mız vatan, millet ve bayrak sevgisinin en derin ifadesi, bağımsızlığımızın en veciz örneğidir. Tarihi şan ve şerefle dolu milletimizin; genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle düşmanlara karşı yürüttüğü ölüm kalım mücadelesinin en önemli timsali, asla esir edilemeyeceğinin en yüksek sesle cihana haykırışıdır. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının başlattığı millî mücadele boyunca hem cephe hem de cephe gerisinde önemli roller üstlenen Mehmet Âkif Ersoy, millî marş ve bayrak kavramlarını bir araya getirir. Türk milletinin mukaddesatının varlık, inanç, bayrak ve istiklâl sembollerinde aranması gerektiğini belirtir. “Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın.” sözleriyle de bağımsızlığın önemine işaret eder.

Unutmamak gerekir ki İstiklâl Marşı, sadece yazıldığı devre ümit ve iman aşılamaz. İstiklâl Marşı’mız, taşıdığı ve dile getirdiği yüce değerler vasıtasıyla bütün Türk nesillerinin millî ve manevi ruhlarını besleyen ulvi bir rehberdir.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyor, İstiklâl Marşı’mızın kabul edilişinin 100. yılını en içten duygularımla kutluyorum” dedi.

Bülbül şiirini okul öğrencisi Enes Hamza Çil adlı öğrenci okudu.

Programda; Merkezefendi Belediyesi Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğretmeni Fazilet Aydemir’in yazdığı ve öğrencilerinin sahnelediği “Asımın Nesli”  tiyatrosu katılımcılar tarafından büyük beğeni aldı.

Okul Öğrencisi Meryem Nur Kalınç’ın Hüsran Şiirini seslendirmesi sonrası İstiklal Marşımızı okul öğrencileri okudu. Klasik gitar, elektro gitar, org ve yan flütten oluşan enstrüman dinletisi yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 2021 yılı “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” etkinlikleri kapsamında  il genelinde İstiklal Marşımızın Kabulü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma ile ilgili yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Denizli Valisi Ali Fuat Atik ve  protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Bir cevap yazın