KEÇECİ; EKONOMİ VE YARGI SİSTEMİ REFORMUNU DEĞERLENDİRDİ

BASIN BÜLTENİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası yönetimlerindeki değişiklik sonrası çok önemli ekonomi ve yargı sistemine ilişkin mesajlar verdi. Konuyla ilgili Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, görüşlerini canlı telefon bağlantısı ile katılmış olduğu Bloomberg HT’nin ‘60 Dakika’ programında değerlendirdi.

Başkan Keçeci, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanı’nın yapısal reformlar üzerinde kapsamlı şekilde durması bizi mutlu etti. Fiyat istikrarı, finansal istikrar ve makroekonomik istikrar kavramlarıyla konuşmasına başlaması, aslında anlattıklarının özeti gibiydi. Sağlıklı ve sürdürülebilir bir istihdama dayalı büyüme, enflasyona ve cari açığa neden olmayan ekonomik tedbirler, uzun zamandır piyasaların da sanayicilerin duymak istediği cümlelerdi.”

Özellikle yerli ve yabancı yatırımcılara her türlü güvencenin verilerek onlara birtakım imkanların da doğru bir şekilde anlatılarak yatırımların Türkiye’de yapılmasının sağlanmasını istiyoruz diyen Keçeci, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın güven ve kredibilite üzerine söylediklerini konuşmasının en can alıcı noktası olarak görüyorum çünkü bu ara en çok ihtiyaç duyduğumuz şeyler güven ve kredibilite. Sonrasında tasarrufların altının çizilmesi de önemli bir nokta. Türkiye’deki tasarruf %19’lara kadar düştü. Bireysel tasarruflara verilecek desteklerle bu oran yukarılara çekilebilir. Ancak her yol dönüp dolaşıp yatırımlara geliyor. Yatırımcılara her türlü kolaylığın gösterilmesi gerekiyor. Yatırım ortamının iyileştirilmesi, kamu gelir ve harcamalarının kalitesinin yükseltilmesi de gerekiyor. Çünkü en büyük ihtiyacımız Türkiye’de yatırım. Bugün istihdamda, ihracatta sıkıntı çekiyorsak Türkiye’de yatırımların durması ve yatırım imkanlarının azalmasındandır. Cumhurbaşkanımız güzel bir cümle ile bunu ifade etti: “Ekonomisi olmayan bir ülke diğer alanlardaki kazanımlarını koruyamaz.” dedi. Ekonomi ne kadar güçlü olursa ülkenin gücü ve dışarıya açılımı o kadar güçlü oluyor. Enflasyon belki bu arada en büyük uğraşı merkezi olacak. Faiz ile ilgili Merkez Bankası’nın çalışmaları ile birlikte fiyat istikrarının sağlanması gerçekten önemli bir nokta.” dedi.

Asıl mesleği avukat olan Yönetim Kurulu Başkanı Keçeci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hukuk devleti ile ilgili açıklamalarına da değinerek “Hukuk devleti olarak yeni bir birtakım tasarrufların da yapılacağının söylenmesi önemli bir olay çünkü iş dünyası olarak en çok sıkıntı çektiğimiz konulardan biri de bu. Cumhurbaşkanımız Devletin, tüm yatırımcı bakanlıkların, kurumların iş insanlarıyla birlikte birtakım yatırımları organize ediyor olduğunu söylese de bence bundan sonraki yapılacak işlerin herhalde önemli bir bölümü hukuk devleti alanında yapılacak tasarruflardan geçecektir. Sonuç olarak günlerden beri beklediğimiz yabancı paraların Türk lirası karşısındaki operasyonel farklılığının değişmesi ve Cumhurbaşkanı’nın da siyasi iktidarın başı olarak bu yapılanmaların yapılacağı ile ilgili söylemleri iş dünyası olarak bizlere güven ve her şeyden önemlisi umut verdiğini söyleyebilirim.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın