Kültürel Mirasla Teknolojinin Buluşması Erasmus+ Projesi Ortaklarımızı Ağırlıyoruz

Pamukkale Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Erasmus+ projesi kapsamında ilimize gelen proje ortakları Polonya, Yunanistan, Hırvatistan ve İtalya’dan 26 kişiden oluşan öğretmen ve öğrenci grubunu ilimizde ağırlıyoruz.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici “Kültürel Mirasla Teknolojinin Buluşması” Erasmus+ projesinin Türkiye hareketliliği kapsamında ilimizdeki açılış programına katıldı.

Pamukkale Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde yapılan proje açılışında Şube Müdürü Yasin Temel, okul müdürleri, öğrenciler ve Polonya, Yunanistan, Hırvatistan ve İtalya’dan öğretmen ve öğrenciler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici yaptığı konuşmasında “Ana tema olarak kültürel mirasımızın sürdürülebilir kılınması olan projede, teknoloji ve kültürel mirasımızı harmanlayarak gençlerimize kültürel geçmişlerini öğretmeyi ve bunu yaparken, öğrencileri BİT araçlarını kullanarak kültürel çalışmalara daha açık hale getirmeye de teşvik ediliyor. Yine projeyle öğrencilerimizde kültürel miras bilinci oluşturmayı, kültürel mirasın korunmasının önemini kavramayı ve kültürlerarası anlayışı güçlendirme amaçlanmaktadır” dedi.

Proje kapsamında 10-14 Ekim 2022 tarihlerinde ilimizde çeşitli etkinliklere katılacak olan Avrupalı proje ortakları ilimizde bulundukları süre içerisinde;

Her ülke öğrencileri tarafından tarihi kahramanlar küçük bir drama gösterisiyle canlandırılacaktır. Tarihi kahramanlar canlandırma faaliyetine  teknolojik sunumlar da entegre edilecektir. 

Ulusal Miras Komitesi adlı faaliyetimizde ortak okulların birer öğrencisinden komite oluşturulacak. Öğrencilerden oluşan 3 grup, UNESCO geçici miras listesinde yer alan ve ortaklarla belirlediğimiz  3 yerin tanıtımını yapacak. Ulusal Miras Komitesi de en güzel sunum yapan grubu seçecek.

Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Video hazırlama programları hakkında proje öğrencilerine ve öğretmenlerine sunum yapacak, öğrenciler tarihi kahramanlarla ilgili karma gruplar halinde birer video hazırlayacak.

Öğrenciler final gününde eşleştikleri ülkelerin tarihi kahramanlarını canlandıracakları için birlikte çalışıp, prova yapacaklar.

İlimizin doğal güzellikleri olan Teleferik ve Seyirtepesi’ne gezi yapılacak.

Projenin son günündetarihi mirasımız olan Pamukkale Hierapolis ve travertenlere gezi yapılacak. Hierapolis antik tiyatrosunda tarihi kahramanlar öğrenciler tarafından canlandırılacak.

Bir cevap yazın