Milletvekili Nilgün ÖK, Kanun Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu

Milletvekili Nilgün ÖK, Kanun Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu
AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı, Tanıtım ve Medya Başkanı, Denizli Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün ÖK, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen “Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ni değerlendirdi.
“Emeklilerin Bayram İkramiyesi 1100 TL’ye Çıkarıldı.”
Milletvekili Ök, “İlk defa 2018 yılında kıymetli emeklilerimize ödenmeye başlanan bayram ikramiyesini, bu yıl 1100 TL olarak belirledik. Hem Ramazan, hem de Kurban Bayramlarında emeklilerimizin hesaplarına yatacak. Hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.
“Çek İbrazı Ertelendi.”
Açıklamalarına devam eden Ök, “Pandemi döneminde uygulanan kısıtlamalar sebebiyle hak kaybının önlenmesi amacıyla çeklerin bankalara ibrazı ile icra iflas takipleri 31 Mayıs 2021’e kadar durdurulacak. Yani; çekler 1 ay süre ile yazdırılamayacak. Senetler 1 ay süre ile protesto edilemeyecek. Kamu alacakları yine 1 ay süre ile tahsil edilmeyecek.” ifadelerini kullandı.
“Sürdürülebilir, Şeffaf, Eşitlikçi ve İstikrarlı Bir Akaryakıt Piyasası”
Sürdürülebilir akaryakıt temini ve güvenli vergi tahsili için bir takım düzenlemeler yapıldığına dikkat çeken Milletvekili Ök, “Akaryakıt, LPG, tütün ve alkol ürünlerine teminat uygulamasına geçilecek. Bu işe ilk defa girecek olanlardan 10 milyon, halihazırda sürdürenlerden ise 100 milyon liraya kadar, geçmiş yıl cirosunun yüzde 1’ine kadar olmak üzere teminat alınacak. Bu teminat özellikle vergi kaçakçılığını ortadan kaldırmayı ve piyasa güvenliğini temin etmeyi amaçlayan bir düzenlemedir. Teminatı vermeyenlere 25 bin liradan 1 milyon liraya kadar özel usulsüzlük cezası kesilecek. Teminat ödenmemesi halinde faaliyet izni verilmeyecek.” dedi.
Ök, “Ödeme kaydedici cihaz ve otomasyon gibi elektronik sistemlere müdahale eden kişilere vergi kaçakçılığı suçu kapsamında 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. Akaryakıt piyasasında sahte fatura düzenleyen ve kullananlar ile ödeme kaydedici cihaza ve otomasyona müdahale edenlerin faaliyetleri, EPDK tarafından geçici olarak durdurulacak ve bu süre içinde söz konusu tesis için başka bir kişiye de lisans verilmeyecek.”
Petrol Piyasası Kanunu’nda yapılan değişiklikle, artık dağıtıcıların herhangi bir dağıtıcıdan alınan akaryakıtı başka bir dağıtıcıya satamayacağını bildiren Milletvekili Ök, bu hükmün 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğinin de altını çizdi.
“Kaçak Akaryakıt Satışını Önlemeye Yönelik Çok Ciddi Düzenlemeler Yaptık.”
Kanunla birlikte otomasyon sistemlerine ve sahte faturalara yönelik önemli tedbirlerin geldiğini söyleyen Ök, “Piyasaları ve rekabeti bozan, ayrıca vergi kaçakçılığına fırsat veren uygulamalara son veriyor, kayıt dışı ekonomiyi en aza indirmeyi amaçlıyoruz. Söz konusu kanun ile kaçak akaryakıt satışının önlenmesine yönelik çok ciddi düzenlemeler yaptık.” şeklinde kaydetti.

Bir cevap yazın