Orman yangınlarının bir Türkiye gerçeği

Orman yangınlarının bir Türkiye gerçeği olduğunu belirten Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, zamanında alınmayan önlemler nedeniyle kilometrekarelerce ormanın yok olduğunu ve telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşandığını söyledi.

Yaşanan bu felaket karşısında hükümetin çaresiz kaldığını iddia eden Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Geçmiş yıllarda yangınlara anında müdahale eden ve büyümeden söndüren Türk Hava Kurumu’na ait uçaklar hangarda çürümeye terkedilirken, yüksek fiyatlara yabancı ülkelerden kiralanan uçaklar yetersiz kalmıştır. Neredeyse her bakana birer uçak tahsis edilirken ormanlarımız için yangın söndürme uçakları çok görülmüştür. Yaşanan bu felaketler karşısında hükümetin çaresizliği ve krizi yönetim tarzı bizleri daha derinden üzmüştür, yangın söndürmek için uçağı olmayan ülkemde Cumhurbaşkanı ve Bakanlar özel uçaklarla felaket bölgesine gitmekte Cumhurbaşkanımız ise havadan izlemekte, çay harareti alır anlayışını yanlış anlamış olacak ki vatandaşımızın kafasına çay fırlatmaktadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara da değinen Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanımızın açıklamaları, felaketten zarar görenlere ev yapılacağı kredilerinin öteleneceği nakdi destekler yapılacağı yönünde. Bunun yanında yitip giden canlarımızdan telafisi mümkün olmayan zararlarımızdan söz etmemektedir. Doğanın ve yaban hayatın yüzlerce yılda eski haline dönemeyeceği düşünülmeksizin, yine paranın betonun her sorunu çözeceği anlayışıyla yaklaşmaktadır. Daha yangınlar devam ederken kararnameler çıkararak Turizm bakanlığı eliyle değişiklikler yapılması, yapılaşma yetkisinin Turizm Bakanlığına verilmesi içimizi daha da acıtmıştır. Görüntü odur ki iktidar hala kupon arazi peşindedir.

Vatandaşlarımız, her felaketten sonra iban numarası istenirken hatırlanır olmuştur. Yangın olur iban, salgın olur iban, sizler iban isteyecek makamlarda değilsiniz bu durumlarda vatandaşının ibanına para gönderecek makamlardasınız. Artık gelin şatafatınızdan debdebenizden vezgeçin birazda vatandaşlarınızı düşünün, bu tür felaketler olmadan önlem alın ya da nasıl çözüm üretiriz diye düşünün” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın