PAÜ ATAY Takımı, TEKNOFEST 2020’de İkinci Oldu

TÜBİTAK yürütücülüğünde,Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) 2020 kapsamında düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarında Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ATAY Takımı Alatay adlı elektromobil araçları ile Yerli Ürün Teşvik kategorisinde ikincilik ödülünün sahibi oldu.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde; #MilliTeknolojiHamlesi sloganı ile yola çıkan ve Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedefleyen, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerinin destekleriyle gerçekleştirilen TEKNOFEST 2020’de Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları sonuçlandı.

TEKNOFEST 2020 kapsamında 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına Türkiye’de 81 ilden 20 bin 197 takım başvuru yaptı.Alternatif enerjili elektrikli araçların; Elektromobil (Batarya Elektrikli) ve Hidromobil (Hidrojen Enerjili) olmak üzere iki ayrı kategoride yarıştığı organizasyon, 1-6 Eylül tarihleri boyunca Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.

TEKNOFEST 2019’daEfficiency Challenge Elektrikli Araçlar “Yerli Ürün Teşvik” kategorisindeAlatay adlı elektromobil aracı ile Türkiye üçüncülüğü elde eden ATAY Takımı bu yıl başarısını bir üst seviyeye taşıyarak, finale kalan 20 takım arasındanadını Türkiye ikinciliğine yazdırmayı başardı.Atay Takımı aynı zamanda; Elektrikli Araç Yarışlarının tanıtımı ve toplumda farkındalık oluşturulmasına yönelik yaptığı üstün çalışmalar nedeniyle “Tanıtım ve Yaygınlaştırma Teşviki” ödülünün sahibi oldu.

Ayrıca PAÜ ATAY Otonom TakımıAlatay adlı aracı ile; TEKNOFEST 2020 kapsamında bu yıl üçüncüsü 7-10 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılan final yarışlarında Robotaksi Binek Otonom Araç kategorisinde yarışan2’si lise 15’i farklı üniversitelerden olmak üzere 17 takımdan biri oldu. Teknik kontrolleri geçmeyi başaran 14 takım finalde mücadele etti. Katılımcıları otonom araç teknolojileri alanında, özgün tasarım, algoritma ve raporlama hususlarında yetkinlik kazanmaya teşvik eden TEKNOFEST RobotaksiBinek Otonom Araç kategorisinde, PAÜ ATAY Otonom Takımı finallerde başarı ile mücadele etti.

Rektör Vekili Prof. Dr. Kutluhan: “Geleceğin teknoloji trendlerini yakalayan, projeleri ile teknolojik gelişime yön verecek gençlerimizi yetiştirme gayretimiz bugün olduğu gibi bundan sonra da devam edecek”

TEKNOFEST 2020 kapsamında gerçekleştirilen yarışmaları dijital platformlardan yakından takip ederek, takımların heyecanına ortak olan Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kutluhan şunları dile getirdi: “Ülkemizin milli teknolojik hamlesine önemli katkıları olan ve gençlerimizin hayal ettikleri projeleri hayata geçirmelerine olanak sağlayan TEKNOFEST’te geçen yıldan edindiği tecrübeler ile bu yıl farklı kategorilerde daha fazla ekiple katılmanın gururunu ve mutluluğunu hep birlikte yaşamaktayız. Proje odaklı çalışmak bugün geldiğimiz noktada tüm dünya için olmazsa olmaz konumundadır. Bilgiye kolay erişimin olduğu günümüzde nitelikli insan gücünün disiplinler arası bir çalışma ile ortak bir amaç etrafından buluşması, mevcut bilgilerin birlikte bir projeye dönüştürülmesi içinde bulunduğumuz çağın bir gereğidir. Öğrencilerimizin bu ilkeler ve hedefler doğrultusunda birlikte çalıştıklarını görmek bizleri de son derece mutlu etmektedir. Pamukkale Üniversitesi ve Pamukkale Teknokent A.Ş.’nin; geleceğin teknoloji trendlerini yakalayan, projeleri ile Ülkemizin yerli ve milli anlamdaki teknolojik gelişime yön verecek gençlerimizi yetiştirme gayretimiz bugün olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğine inancım tamdır. Öğrencilerimizin mücadelelerini internet ortamından canlı olarak takip ederek onların bu heyecanına ortak olduk. TEKNOFEST’te yarışan tüm takımlarımızı, onların danışmanlarını ve takım üyelerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

Türkiye için kritik öneme sahip teknoloji alanlarında binlerce gencin ve takımın yarıştığı, Ülkemizin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi ve iyi yetişmiş gençlerin teşvik edilmesi hedeflendiği TEKNOFEST 2020; 22-27 Eylül 2020 tarihleri arasında Gaziantep Havalimanında gerçekleştirilecek final yarışmaları ve ödül törenleri ile son bulacak.

Bir cevap yazın