PAÜ Hazar Takımı, İki Kategoride Birden Birinciliği Elden Bırakmadı

TÜBİTAK yürütücülüğünde, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) 2020 kapsamında düzenlenen Roket Yarışmalarının final sonuçları açıkladı. Alçak İrtifa, Orta İrtifa ve Yüksek İrtifa Roket olmak üzere üç farklı kategoride dereceye giren takımlar, aldıkları puanlara göre belirlendi. Pamukkale Üniversitesi ve Pamukkale Teknokentin desteklediği, Pamukkale Üniversitesi Hazar Takımı; Orta ve Yüksek İrtifa Roket kategorilerinde en yüksek puanları alarak her iki kategorinin de birincisi oldu.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde; #MilliTeknolojiHamlesi sloganı ile yola çıkan ve bu yıl finalleri Gaziantep’te düzenlenecek olan Türkiye’nin en büyük teknoloji festivali; Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) 2020, farklı kategorilerde teknoloji geliştiren takımların kıyasıya mücadelesi ile devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl İstanbul’da gerçekleştirilen TEKNOFEST 2019’da, Roket Yarışmaları Yüksek İrtifa kategorisinde Türkiye birinciliğini elde eden; Pamukkale Üniversitesi Hazar Takımı, atışları Aksaray Hisar Roketsan Atış Tesislerinde yapılan yarışmalarda 3 Bin Metre Orta İrtifa ve 6 Bin Metre Yüksek İrtifa Kategorilerinin her ikisinde de Türkiye birincisi oldu.

Pamukkale Üniversitesi Hazar Takımının roketi, hedeflenen yüksekliklerde verilen görevleri başarı ile yerine getirip, sorunsuz bir şekilde inişini gerçekleştirdi. Bin puan üzerinden yapılan değerlendirmede, Pamukkale Üniversitesi Hazar Takımı, 3 Bin Metre Orta İrtifa Kategorisinde 707,10 ; 6 Bin Metre Yüksek İrtifa Kategorisinde ise 873,51 puan alarak birinciliği elde etti. Bu yıl her iki kategoride atışlarını başarı ile tamamlayan Hazar Takımı, roketlerinde bulunan kamera ile atışlarını internet üzerinden canlı olarak yayınladı.

Bu yıl TEKNOFEST Roket Yarışması’na özel olarak verilen En İyi Takım ve En Özgün Tasarım Ödüllerinde ise Pamukkale Üniversitesi Hazar Takımı, Yüksek İrtifa Kategorisinde En İyi Tasarım Ödülünün sahibi oldu.

Rektör Vekili Prof. Dr. Kutluhan: “Takımızın Elde Ettiği Bu Başarı, Ortak Akıl, Bilgi ve Tecrübenin En Nihayetinde Başarıyı Getireceğini Bizlere Göstermektedir”

Atışları, canlı yayında izleyerek takım üyelerinin heyecanına ortak olan Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Hazar Takımının elde ettiği başarı ile ilgili olarak şunları söyledi:  “Geçtiğimiz yıl elde ettikleri birincilikle bizleri gururlandıran Pamukkale Üniversitesi Hazar Takımımızın, bu yıl geçen yıldan kazandıkları deneyimlerin üzerine çalışmalarını sürdürerek gerçekleştirdikleri başarılı atışlar sonunda her iki kategoride birden birincilik ile dönmeleri Üniversitemiz adına oldukça büyük bir gurur kaynağı olmuştur. Disiplinler arası ortak çalışmanın ve bir takım olabilmenin başarısı sayabileceğimiz bu tür birincilikler; ortak akıl, bilgi ve tecrübenin en nihayetinde başarıyı getireceğini bizlere göstermektedir. Ülkemizin “Teknoloji Hamlesi”ne büyük katkılar sağlayan bu türden çalışmalar, inanıyorum ki gelecekte bu başarıların üzerine yenileri ilave edilerek artarak devam edecektir. Pamukkale Üniversitesi ve Pamukkale Teknokent olarak, meslek odalarımız ve Denizli sanayimizin de desteği ile takımlarımızın elde ettikleri başarıları bir üst seviyeye çıkarma gayretimiz devam edecektir. roket kategorisinde birincilik elde eden Pamukkale Üniversitesi Hazar Takımımız nezdinde, TEKNOFEST 2020’de farklı kategorilerde mücadele eden tüm takılarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.”

Türkiye için kritik öneme sahip teknoloji alanlarında binlerce gencin ve takımın yarıştığı, Ülkemizin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi ve iyi yetişmiş gençlerin teşvik edilmesi hedeflendiği TEKNOFEST 2020; 22-27 Eylül 2020 tarihleri arasında Gaziantep Havalimanında gerçekleştirilecek final yarışmaları ve ödül törenleri ile son bulacak.

Yarışma sonuçları için:

https://www.teknofest.org/duyurular-140.html

Bir cevap yazın