SAÇLARIM DÖKÜLÜYOR DİYE ÜZÜLMEYİN


Günümüzde saç dökülmesini durdurmak için pek çok seçenek bulunuyor. İlaç tedavisi,
Mezoterapi ve PRP (kök hücre) tedavisininyanı sıra; lazer teknolojisi ile de saç dökülmesini önlemek mümkün. Dermatoloji Uzmanı Dr. Figen Bilen saç dökülme tipleri ve tedavileri hakkında bilgi verdi. Saç dökülmesi hemen her insanın ömründe bir dönem yaşadığı bir sorun. Kadın-erkek, genç-yaşlı herkesi etkileyebiliyor. Bu dökülmelerin bazıları basit sebeplerden kaynaklanıp kendiliğinden geçerken, bazılarının tedavi edilmesi gerekiyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Figen Bilen, ufak tefek streslerimizde ve mevsim dönüşümlerinde geçici saç dökülmesi yaşanabildiğini, bu tür dökülmelerin 2 aya kadar kendiliğinden geçtiğini söyledi. Dr. Figen Bilen, dökülme 1-2 aydan fazla sürerse, yoğun miktarda olursa, hızlı açılmalar varsa, bölgesel dökülmeler varsa veya beraberinde başka hastalık belirtileri görülüyorsa o zaman tedavi gerektiğini dile getirdi. Mezoterapi, kök hücre terapileri (PRP) ve lazer teknolojileri ile dökülmeyi durdurmanın mümkün olduğunu, hatta bu tedavilerin saç üretimini artırdığını, yeni çıkan saçları kalınlaştırdığını belirten Dr. Figen Bilen, saç dökülme çeşitleri ve tedavileri hakkında şu bilgileri verdi:


Medikal Tedaviler

Kadınlarda gördüğümüz saç dökülmelerinin bir kısmı demir eksikliği, vitamin eksikliği ya da hormonal sıkıntılardan kaynaklanıyor. Bu tür durumlarda yerine koyma tedavileri dediğimiz medikal tedaviler uyguluyoruz. İlaçlarımız, solüsyonlarımız, desteklerimiz olabiliyor. Fakat hasta kadın ya da erkek; eğer saç dökülmesi çeşitli cilt hastalıklarından kaynaklanıyorsa o zaman diğer tedavi seçeneklerini değerlendiriyoruz. Enjeksiyon tedavilerimiz, saç lazerlerimiz var. Küsen, kapanan, zayıflayan saç yuvalarını onarıp güçlendiriyoruz. Saç üretimini artırıyoruz. Saçlı
deride kan dolaşımını hızlandırıyoruz. Saça vitamin, mineral desteklerimizi artırabiliyoruz. Daha sağlıklı saçın uzamasını sağlayabiliyoruz. Tedavilerimiz sadece saç dökülmesini durdurmak amaçlı değil. Aynı zamanda saç kalitesini artırıp
saçları çoğaltmaya, saç telini daha kalınlaştırmaya sağlamlaştırmaya yönelik ve saçlı deriyi daha sağlıklı hale getirmeye yönelik tedavilerimiz var. Daha kalıcı çözümler içeren tedaviler uyguluyoruz.


PRP (Kök Hücre) Tedavisi

Kişiden kan alınıp bu kan ayrıştırılarak trombosit hücrelerinden zengin plazma ile serum hazırlıyoruz.Hastanın kanından hazırladığımız bu serumu saç köklerine enjekte ediyoruz. Uygulama ayda 1seans yapılıyor, genellikle. 3-4 seans yeterli oluyor. Bu uygulama ile önce saç dökülmesinde azalma başlıyor, sonra minik tüylenmeler kıllanmalar görülüyor, en sonunda da saçlarda bir kalınlaşma ve canlanma meydana geliyor.


Mezoterapi

Vitamin mineral karışımlarının enjeksiyon yöntemi ile direk saç köklerine uygulandığı bir yöntem. Saç için hazırlanmış özel ürünler saçlı derideki kan dolaşımını hızlandırıyor, saç yuvalarını uyarıyor ve saçları kalınlaştırıyor. Ufak tefek hasarlanmalarda saçın kırılmasını engelliyor.


Lazer Tedavileri


Saç dökülmelerinde son yıllarda lazerler devreye girdi ve elimizi güçlendirdi. Lazerlerle; saç kökünü besleyen, güçlendiren, üretimi hızlandıran uygulamalar yapıyoruz. Saçı ışınlar halinde tarıyoruz, Etkilenen bölgelere fırçalama şeklinde uygulama yapıyoruz. Bu uygulama ile saçlı deride fotobiyomodülasyon gerçekleştiriliyor; kan akımı hızlanıyor, inflamasyon baskılanıyor, saç folikülü
ısıyla uyarılıp işlevlerini yeniden kazanıyor. Seanslar halinde uygulamalar yapıyoruz. Lazer sistemlerini diğer tedavilerle birlikte kombinasyon halinde de kullanabiliyoruz. Ağrısı olmayan pratik uygulamalar, herhangi bir yan etkisi de yok. Oldukça güzel sonuçlar veren bir yöntem.


Erkek Tipi Kellik


Genetik yatkınlığı olan bireylerde erkeklik hormonu duyarlılığı ile ilişkili olarak, genelde 18-25 yaşlarında başlayan ve saç dökülmesiyle ortaya çıkan durumu androgenetik alopesi- erkek tipi kellik olarak adlandırıyoruz. Bu tip saç dökülmeler bazen kadınlarda da görülüyor. Eğer dökülme başlangıç aşamasında ise ilaç tedavileri, dışarıdan uygulanan solüsyonlar, beraberindeenjeksiyon ve lazer tedavileri ile dökülmeyi durdurup saçı canlandırmayı hedefliyoruz. Ancak ileri safhada dökülme olursa o zaman kişiye saç nakli öneriyoruz. Saç nakli yapıldıktan sonra da
saça yönelik değerlendirmelerimiz ve destek tedavilerimiz devam ediyor.
Saç dökülmesi tedavileri kürler halinde ve birkaç ay sürüyor. Kişi biraz rahatladıktan saçlar kuvvetlendikten sonra tedaviye ara veriyoruz. Ancak bu hayat boyu sürebilen bir yatkınlık olduğu için, saçlar tam açılmadan ara ara desteklerle bu süreci yönetiyoruz.

Bir cevap yazın