SAĞLIK ÇALIŞANI VETERİNER  HEKİMLER

                SAĞLIK ÇALIŞANI VETERİNER  HEKİMLER

 Veteriner hekimlik mesleği kutsaldır. Onur ve gurur duyduğumuz mesleğimizde hastalarımız ve sahiplerinin vicdan ve merhamet duygularına hem şifayi hemde moral ve motive edici bilgilendirmeyle yol çizmesini sağlarız.

 Beşeri hekimlikten en büyük farkımız hastalarımızın kendisini konuşarak ifade edememesidir. Nasılsın Sarı kız bugün neden yemini yemedin ?  Sorusuna konuşarak bir cevap alamayız.Bizi hasta sahibimizin  verdiği anemnez ve yaptığımız muayene şifaya yönlendirir. Düşünüldüğünde ne kadar zor ve değerli bir meslek olduğunu anlayabiliriz.

 Veteriner hekimsen aynı zamanda dahiliye ,cerrahi , doğum gibi anadalları bilmen ve her hayvan türünden anlaman gerekir gibi bir algı var ülkemizde. Kısacası uzmanlaşma ile ilgili eğitim ve öğretim anlamında büyük problemler yaşıyoruz. Siz bir birey bir insan olarak hasta olduğunuzda gideceğiniz doktor o hastalığın  bransıyla ilgilidir.Bizde sektör ne olursa olsun.Kuş, yaban hayvanı , büyük baş ruminant hayvan ,kedi ve köpek carnivor pet hayvanları ,hamster ,fare koyun,horoz ve daha niceleri hepsini bilmekle yükümlüsün. Tabiki bu halk arasında maalesef böyle .

 Bu kadar öneme sahip tarladan sofraya kadar pet hayvanlarından kanatlı sektörüne varasıya yaban hayvanlarından büyük baş hayvanların sağlığı ile yükümlü olan Veteriner Hekimler  Tarım ve orman bakanlığına bağlıdır. Hekimdir.Zaten hekimde hakim olan değil midir ? Fakat ülkemizde Veteriner hekimler bir köşeye terk edilmiş ve özlük haklarından feragat edilmiştir.Sağlık çalışanı olarak sayılmayan tek hekim meslek grubudur. Soru şu olmalı. Bu hekim arkadaşlar beşeri hekimler gibi muayene ediyor.Onlar gibi teşhis koyuyor.Ameliyat ediyor.Şifa dağıtmak için mücadele veriyor. Sağlıkla ilgili tüm hizmeti verebiliyor. Hatta insanlık için büyük öneme sahip salgın hastalık olan Covid -19’un  Türkovac isimli aşısını da bir Veteriner hekim üretmiştir. Peki neden o zaman sağlık çalışanı değildir ?

 Son zamanlarda en çok etkilenen sektördür.  Mama , yem ,ilaç ve malzeme fiyatları sorunu hastalarımızın daha kaliteli bir yaşam sürmesini ne yazık ki engellemeye başlamıştır. Bu sıkıntı özellikle pet hayvanlarında daha fark edilir halde.Hayvancılıkla ilgilenen vatandaşlarımızda zaten bu durumdan müzdariptir.Pet hayvanlarında sigortalama sistemi yoktur.Bir can dostu sahiplendiğinizde sigortası olmadığı için özel bir kliniğe aşı veya bakımları için gittiğinizde herhangi devletin bir desteği yoktur. Sigortasıda olmadığı için maalesef yüksek maliyetli uygulamalar fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.Destek ve teşvik önemlidir.  

 Çözüm nedir?  diye sorduğumuzda veteriner hekimlere ve hastalarına sahip çıkmalıyız.Veteriner hekimler olmazsa binlerce salgın hastalığın mücadeleside olmaz.Şifa olmaz.Evinde sütün ,tarlanda domatesin ,biberin  ,markette peynirin ,sucuğun olmaz. Kedin mırmır hasta olduğunda , İneğin sarı kız doğuramadığında , bir yaban hayvanının göç ederken hava akımına kapılıp yaralandığında muayene edip tedavi edenin olmaz. Yani hiçbirşey değil herşeyiz.Hekimiz.Sağlık için sağlığınız için mücadele veririz…

Bir cevap yazın