ŞEYTAN AYRINTIDA GİZLİDİR

NİLÜFER BAYRAK

Her dolabın vazgeçilmez ögelerinden, kıyafeti tamamlayan ya da kıyafetten rol çalan, yerinde ve dozunda kullanıldığında şıklık katsayınızı arttıran, bazen hiç tanımadığınız insanlarla sohbet başlatan, bazen aslında “kim” olduğunuzu fısıldayan, gardıroplarımızın yetenekli yardımcıları…AKSESUARLAR…Seçerken en az kıyafetlerimiz kadar dikkat etmemiz gereken aksesuarlar, ayrıntı gibi düşünülse de “şeytan ayrıntıda gizlidir” diyelim ve her sezon bazıları daha ön plana çıkan aksesuar parçalarında günün trendlerine yakından bakalım.

Kimi zaman tüm kombinimizi onun üzerine kuracak kadar belirleyici olan bir aksesuar varsa o da ayakkabılarımız olsa gerek. Bu gözde aksesuarlarımızın kış sezonundaki gözdeleri; İngiltere Kraliçesi Victoria’dan miras Viktoryen bağcıklı botlar, adını 20. yy’da yayınlanan bir çizgi roman karakterinden alan “Mary Jane” tarzı ayakkabılar, çiçek çocuklarının platform topukları, 90’lardan geri ışınlanan kare burunlu ayakkabılar ve her daim giyebildiğimiz, zamansız combat botlar.

Gelelim bir diğer vazgeçilmez aksesuarımız çantalara…bu kış çantalar o kadar çeşitli ki herkesin zevkine ve alışkanlıklarına göre bir şeyler var. Benim gibi büyük çantalardan vazgeçemiyorsanız ya da mini ama gerçekten mini minnacık çantalara sığarım ben diyorsanız da (hakikaten ne koyuyorsunuz onların içine?) hepsi trend…malzemeler de bir o kadar çeşitli, hayvan baskılılardan, tüylülere, parıltılılardan, yumuşak kapitonelilere uzanan geniş bir skala var. Formlar deseniz bin bir türde; minimalist, retro veya sıradışı şekillerde… elde, belde, ayakta… çantasız bir kadın düşünülebilir mi?

Çantalar belde dedik; kemerlerde en büyük akımlardan biri çantalı kemerler ama her beden tipi için uygun değil tabi. Vücut ağırlığınız orta bölgenizde toplanmışsa bu kemerleri önermiyoruz. Diğer taraftan kalın ve güçlü kemerler, çift sıra takılanlar yada zincirli olanlar hepsi çok trend. Hangi tarz olursa olsun beli vurgulayan kemerleri seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey kendi bel kalınlığımız. Kalın bir beliniz varsa ne çok ince ne de çok kalın değil, orta kalınlıktaki kemerleri seçmeniz sizin için daha uygun olur.

Her kadının dolabında mümkünse bir ipek fuları olmalı çünkü fular sizi gündüzden geceye, spordan şıka taşıyan aksesuarlardan. Yazın daha pamuk, keten gibi doğal, nefes alan dokuları boynumuzda iken, bu kış yünlü ve ipekli olanları tercih edebiliriz. Tabi fularlar da artık alışık olageldiğimizin dışında sadece boynumuzda değil. Bileklerimizde (özellikle yazsa ince ayak bileklerinizi vurgulamak için), saçlarımızda, belimizde, şapkalarımızın yada çantalarımızın üzerinde hem işlevsel hem de zarif aksesuarlar olarak stil katsayımızı yükseltmeye yarıyorlar.

Aksesuar deyince çoğumuzun aklına sadece takılar geliyor olabilir. Ben de takı deyince bu sezon aklınıza “broş” gelsin diyorum. Klasik olarak algılanan bir takı çeşidi olan broşları, tepeden tırnağa her yerde görmeye ve kullanmaya alışacağız. Şapka ve berelerimizde; üstlerde yada ayakkabı ve botlarımızda; aşağılarda…Yakamızda ise asla bir tanesi yetmeyecek; farklı tarzları karıştırarak bir çoğunu bir arada takıyor olacağız.

“Şapkasız çıkmam abi” sloganını hatırlayan ve uygulayanlar yaşadı. Çünkü en stylish aksesuarlardan şapka için bu sezonda türlü çeşit şapka modeli göreceğiz. Yaz dönemindeki hasır, keten versiyonlarını kullananlar için kış kumaşlarından yapılmış fedoralar…

Gizemli olmak veya gizlenme isteği duyan celebrityler için balıkçı şapkaları…kulaklarım çok üşür diyenlere avcı şapkaları…broşlarınızla süsleyebileceğiz klasik ve feminen Fransız tarzı bereler…Great Gatsby ve 1920’ lerden ilhamlı asi Newsboy şapkalar…Bence birisi mutlaka size uyacaktır.

Bir cevap yazın