TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR TARAFINDAKİ MAKİNACI FİRMALARI, DENİZLİ’DE BULUŞTURDULAR

DENİZLİ’NİN FUAR HASRETİ, 3. EGE TMF İLE SONA ERDİ

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, Kalabalık bir davetli topluluğu ile ziyaretçilere kapılarını açan 3. Ege Tekstil ve Konfeksiyon Makineleri, Tekstil Kimyasalları ve Tekstil Baskı Teknolojileri Fuarı’na katılan üretici firmaları yalnız bırakmadı. Denizli protokolü de oradaydı. 8’i Denizli’den 86 firmanın aynı alanda buluştuğu ve ürünlerini sergilediği fuarın ilk günü, büyük ilgi gördü. Fuarda renkli görüntüler de vardı… Denizli Ticaret Odası Başkanı Erdoğan, stant açan üretici firmalardan bir tanesinin fork-lift iş makinasını kullanarak test etti.

3. Ege Tekstil ve Konfeksiyon Makineleri, Tekstil Kimyasalları ve Tekstil Baskı Teknolojileri Fuarı’nın açılış törenine Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Av. Ali Değirmenci, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Başkan Yardımcıları Hasan Aracı İle Melek Sözkesen, Yönetim Kurulu Üyeleri Hikmet Alparslan, Ferruh Dalkılıç, Murat Can ve Musa İmançlı, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türkiye Moda Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, Tekstil Makina ve Aksesuar Sanayicileri Derneği (TEMSAD) Başkan Yardımcısı Hüseyin Birben, İzgi Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Hızarcıoğlu, basın mensupları ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nını okunmasıyla başlayan törenin açış konuşmasını, İzgi Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Hızarcıoğlu yaptı.

BAŞKAN ERDOĞAN’A, DESTEKLERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR ETTİ

Ev sahibi Hızarcıoğlu, 3. Ege Tekstil ve Konfeksiyon Makineleri, Tekstil Kimyasalları ve Tekstil Baskı Teknolojileri Fuarı’nın, ITMA Fuarı’ndan sonra Avrasya’nın en istikrarlı ve büyüyerek gelişen tek fuarı olduğuna dikkat çekti. Hızarcıoğlu, “Tamamı yerli, sergilenecek ürünlerin de %80’den fazlasının milli üretimlerden oluştuğu bir fuarın açılışını yapıyoruz. 2019 yılında Avrasya Bölgesinin en büyük tekstil makineleri fuarı olarak Denizli’de düzenlediğimiz EGE TMF’nin üzerinden tam 25 ay geçti. Bu süre zarfında sadece Türkiye’de değil Avrasya’da da düzenlenen en büyük tekstil makineleri ve teknolojileri fuarı yine buradaki organizasyondur. Son 3 yılda ITMA Fuarı’ndan sonra bu coğrafyanın en istikrarlı ve büyüyerek gelişen tek fuarı EGE TMF’dir. Bu başarının mimarı ise, geçmiş yıllarda düzenlemiş olduğumuz fuarlarımızı ziyaret ederek milyonlarca liralık alım yapan değerli tekstil sanayicilerimiz ve Denizli’deki sivil toplum kuruluşlarının değerli yöneticilerinin yanı sıra bizlere inanan, güvenen ve 24 yıldır omuz omuza dünyanın dört biryanına birlikte gittiğimiz birbirinden değerli tekstil makine üreticileri ile yan sanayicilerimizdir. Yıllık 1 milyar doları bulan ihracat ve 5 milyar doları bulan iç pazar hakimiyetini birlikte yakaladık; tekstil makinelerinde dış ticaret açığını 300 milyon doların altına indirdik. Rakip bile olsalar birbirlerinin hakkını koruyan, zorlu süreçlerde birbirine destek veren kenetlenmiş bir tekstil makine sektörümüz var. Hepinizi bu anlamda kutluyorum. İlk iki fuarımızda olduğu gibi Denizli’deki çalışmalarımızda hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen, en ümitsiz anlarımızda bile bizleri cesaretlendiren Denizli Ticaret Odası Başkanımız Sayın Uğur Erdoğan’a da ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN: “TÜRKİYE’NİN YÜZ AKI, İHRACATIN YORULMAZ KAHRAMANLARISINIZ”

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan da kısa bir hoş geldiniz konuşması yaptı. Makina üreticilerini, uluslararası pazarda yüksek teknoloji ürünlerde yer edinmeye çalışan Türkiye’nin yüz akı, ihracatın yorulmaz kahramanları olarak nitelendiren Başkan Erdoğan, “Türkiye’nin dört bir tarafından gelerek şehrimizde stant açan; üretime, sanayiye, ihracata, istihdama güçlü katkı sağlayan makina üreticileri, ev tekstilimizin başkenti Denizli’mize hoş geldiniz. Lokomotif sektörü ve en büyük ihracat kalemi tekstil olan Denizli’mizde, pandemiye rağmen böyle büyük bir organizasyonun geleneksel hale getirilmiş olması, son derece önemli ve değerlidir… Bu anlamda İzgi Fuarcılık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hızarcıoğlu ile ekibini kutluyorum. Denizli’mizin, artık bu alanda da öncelikli tercih ediliyor olmasından büyük mutluluk duyuyorum. Sayın Valim, çok değerli katılımcılar, Denizli Ticaret Odası olarak, bu tür organizasyonları, fuarları önemsiyoruz. Üyelerimizi, dünyanın dört bir tarafındaki sektör bazlı fuarlara götürüyoruz. Türkiye’de, KOSGEB desteğiyle en çok fuara götüren odalardan biriyiz! Daha önce uluslararası gerçekleştirdiğimiz fuarımıza, bu yıl Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle yurt dışından yabancı firmaları alamadık. Çoğunlukla yerli ve milli firmalarımızın son teknoloji ürünlerinin sergileneceği fuarımız, sektörümüze ve Denizli’mize hayırlı olsun. Türkiye’de artık emeğimizi ve sermayemizi daha değerli kılacak ürünlere yönelmeliyiz… Bunu da ancak katma değerli ihracat, inovasyon ve markalaşmayla elde edebiliriz. Bizi bu hedefe hızla ulaştıracak olanlar ise, en başta bu sektörün emektarı olan sizlersiniz… Makina gibi yüksek teknoloji içeren üretim alanlarında daha fazla yer almalıyız. Ülkemizin makine ithalatına harcadığı para, ekonomimize büyük bir külfettir! Dünyanın durma noktasına geldiği geçen sene, Türkiye’de 577 milyar liralık makine teçhizat yatırımı yapıldı. Makine sektörümüz, 2020’de ihracatımızın parlayan yıldızı oldu… Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya gibi Avrupa’nın önde gelen ülkelerine makine ihracatımız arttı. Yeni yıla da yüzde 20’lik bir artışla başladık. Denizli’deki makine imalatçılarımız, 2021’e ihracatını en fazla artıran sektör olarak girdi. Ocakta, ihracatlarını geçen yıla göre yüzde 51 artırdılar. Dünyanın dört bir tarafına kuruyemiş, mermer, kablo, ferforje ve tekstil makinaları satıyoruz. Makina üreticilerimiz, uluslararası pazarda yüksek teknoloji ürünlerde yer edinmeye çalışan ülkemizin yüz akı, ihracatımızın yorulmaz kahramanlarıdır. Ekonomimizin çarklarının dönmesini sağlayan, sanayimizin can damarı makina üreticilerimiz, bizler için çok değerlisiniz; göz bebeğimizsiniz. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN: “DENİZLİ TEKNİK TEKSTİL MERKEZİ, SANAYİMİZİN KATMA DEĞERİNİ ARTIRACAK”

Başkan Erdoğan, konuşmasında Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde kurdukları Denizli Teknik Tekstil Merkezi’nin önemine de değindi. Erdoğan, “Ülkemiz, tedarik zincirlerinin yeniden yapılandığı bu süreçte dış ticaretten daha fazla pay almalı. İşte biz de bunun için Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’ni başlattık. Tekstil ürünlerimizin katma değerini artırmak, sanayimizi çeşitlendirmek için uğraşıyoruz. Denizli Organize Sanayi Bölgemizde kurduğumuz Denizli Teknik Tekstil Merkezimiz, o nedenle son derece önemlidir. Yüksek teknoloji makinalarımızın dörtte üçü geldi; montajı ile testleri devam ediyor. Bunlardan tedarikçi iki firmamızın da bu fuarımızda makinalarıyla yer alması, bizi son derece mutlu etmiştir. Biz de Denizli Teknik Tekstil Merkezi’mizde bulunan bazı makinalarımız ve bunlarla üretilebilecek ürünleri, bu fuarda sizlerin ilgisine sunacağız. Avrupa Birliği’nden 50 milyon TL’lik hibe bütçeyle, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleriyle kurduğumuz Denizli Teknik Tekstil Merkezimiz, içerik ve finansman olarak Denizli tarihinde bir ilktir. Hem merkezimiz hem de fuarımız, hayırlı ve uğurlu olsun.” diye konuştu.

İLK DEFA KATILDIKLARI FUARI, GÜZEL VE BAŞARILI BULDULAR

Katılımcı firmaların adına konuşan Benex Yönetim Kurulu Başkanı ve Tekstil Makina ve Aksesuar Sanayicileri Derneği (TEMSAD) Başkan Yardımcısı Hüseyin Birben, ilk defa katıldıkları fuarı güzel ve başarılı bulduğunu söyledi; katkı sağlayanları tebrik etti.

Tekstil, Hazır Giyim ve Moda Dernekler Federasyonu Hüseyin Öztürk ise, Denizli’nin marka şehir olma yolunda ilerlediğini ifade ederek, Denizlililer’in birlikte hareket ederek şehrin potansiyelini harekete geçirdiğini, insanını ülke ve üretim sevdasında buluşturduğunu vurguladı.

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu da makine imalatının hızla gelişen bir sektör olduğunu ve Denizli’den 110 ülkeye 50 milyon dolarlık makine ihracatı yapıldığını aktardı. Elbirliğiyle daha da arttırmak için çalıştıklarını belirtti.

DENİZLİ’NİN TEKSTİLCİLİĞİ, M.Ö. 300’LÜ YILLARA DAYANIYOR

Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Av. Ali Değirmenci, M.Ö. 300’lü yıllara dayanan tarihi kalıntılardan elde edilen bilgilere göre, tekstil ürünlerinin Denizli’de çok eski çağlardan bu yana üretiminin yapıldığını ve ihracatının olduğunu anlattı. Fuarın katılımcılara hayırlı olmasını diledi. 

VALİ ATİK’TEN UYARI: “KURALLARA UYALIM; SAĞLIKLI İŞLEYEN BU ÇARKI BOZMAYALIM!”

Son konuşmacı Denizli Valisi Ali Fuat Atik idi. Vali Atik, Denizli’de böyle bir fuara ev sahipliği yaptıkları için son derece mutlu olduğunun altını çizerek konuşmasına başladı. Atik, “Bu fuarın yapılmasını, pandemi sürecinden daha iyi günlere adım atacağımızın sinyali olarak görüyorum. Denizli olarak, bu dönemi en kısa sürede atlatıp geçmişte olduğu gibi hak ettiğimiz ticari ve sanayi faaliyetleri daha yoğun olarak yaşamak istiyoruz. Pandemiye rağmen tekstil fabrikalarımız durmadı; çalıştı. Katma değer üretti. Hatta siparişlere yetişemeyen işletmelerin olduğunu da biliyoruz. Bu, bizim için bir gurur kaynağı fakat, şunu da bu vesileyle hatırlatmak istiyorum; Denizlimiz, Türkiye’de önemli bir yere sahip, sanayinin kalbi durumunda! Pandemi sürecinde lütfen maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet edelim ve sağlıklı işleyen bu çarkı bozmayalım. Bu fuarın Denizli’mize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, büyük katkısı bulunan Denizli Ticaret Odamız başta olmak üzere Denizli Büyükşehir Belediyemiz ile katılımcılara, teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

ÖRNEK İSİMLER, ONUR ÖDÜLLERİNİ ALDILAR

Konuşmaların ardından katılımcı firmalara Ar-Ge, İhracat ve Kadın Girişimci dallarındaki plaketleri ile onur ödülleri takdim edildi. Vali Ali Fuat Atik; Makina AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Temsad Başkan Yardımcısı Cüneyt Alkan, Serteks Tekstil Makina Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Karagören, Ekoteks Tekstil Makinaları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nalbant, Retaş Makina Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Eroğlu ile Tekspart Tekstil Makina Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Demir’e, tekstil sektörünün ve makine sanayinin gelişimine vermiş oldukları katkı ve destekten dolayı onur ödüllerini verdi.

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ise Türk makine sanayisinin başarında büyük katkı sunan Elteksmak Makina Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Poslu, Filiz Makina Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Filiz, Kıray Makina Yönetim Kurulu Başkanı Samet Kıray, Ataç Makina Yönetim Kurulu Başkanı Birol Ataç ile Ser Mekatronik’in ortakları Necati Arslan ile Hakan Çakar’a, yapmış oldukları başarılı Ar-Ge çalışmaları nedeniyle, Ar-Ge Onur Ödüllerini takdim etti.

Beneks Makina Yönetim Kurulu Başkanı ve TEMSAD Başkan Vekili Hüseyin Birben, EFFE Endüstri Makina Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Mokanoğlu ile Bagü Reklam ve Optimum Digital Yönetim Kurulu Başkanı Taner Güven’in adına Elif Yalaz, İhracat Onur Ödülleri’ni; Pro-Ser Laboratuvar Cihazları Yönetim Kurulu Başkanı Seven Yılmaztürk, Hastekstil Makina Yönetim Kurulu Başkanı Sevda Kılışkıran’ın adına kardeşi Serdar Kılıçkıran ile BTC Bilgi Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Nurten Ergün de Kadın Girişimci Onur Ödüllerini aldı.

STANTLARI ZİYARET EDİP BAŞARI DİLEDİLER

Başkan Erdoğan ile davetliler, törenin ardından fuar alanındaki stantları ziyaret etti; başarılar diledi.

BAŞKAN ERDOĞAN, USTALIĞINI GÖSTERDİ

Fuarda renkli görüntüler de oluştu… Denizli Ticaret Odası Başkanı Erdoğan, stant açan üretici firmalardan bir tanesinin fork-lift iş makinasını kullanarak test etti. Ayrıca, Denizli Teknik Tekstil Merkezi standındaki Denizli Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi ekibiyle, Vali Atik ve beraberindekilere, merkezlerindeki makinalar ile neler yapılacağı hakkında bilgi verdi.

Bir cevap yazın