Türkiye’nin Geleceğine Dair Yüksek Teknoloji Serüvenini

PAÜ’lüler Yazacak

Pamukkale Üniversitesi öğrencileri Gaziantep’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2020’ye kazandıkları derecelerle damga vurdu. Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde Pamukkale Üniversitesi Hazar Roket Takımı; Orta ve Yüksek İrtifa Kategorilerinde kazandıkları Birincilik Ödüllerini Cumhurbaşkanımızın takdimi ile alırken, Graphone Takımı ise ödülünü İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun elinden aldı.

TEKNOFEST 2020’ye Birincilik ve İkincilik Dereceleri ile PAÜ Damgasını Vurdu

Geçtiğimiz yıl Türkiye Birincisi olan Hazar Roket Takımı, bu yılda iki ayrı kategoride Türkiye Birincisi olarak şampiyonluğunu ikinci yılında da sürdürmeyi başardı.

TEKNOFEST 2020’ye elde ettiği derecelerle damga vuran Pamukkale Üniversitesi;  Hazar Roket Takımı Orta ve Yüksek İrtifa Kategorilerinde iki adet birincilik ödülü, Graphone Takımı da Biyoteknoloji İnovasyon Fikir Kategorisinde birincilik ödülü ile toplamda üç birinciliğin sahibi oldu. Algan Teknoloji Takımı ise Tarım Teknolojileri yarışmasında Türkiye ikincisi olmayı başardı. En İyi Tasarım ödülünün sahibi de yine Hazar Roket takımı oldu.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen TEKNOFEST 2020 Gaziantep kapsamında 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarında beş bine yakın öğrenci projeleri ile yarıştı.  TEKNOFEST 2020’de Pamukkale Üniversitesini çeşitli alanlarda ve kategorilerde başarıyla temsil eden; Hazar Roket, ATAY, Algan Teknoloji, Graphone, Nanodrug, NCT, PUSAT, Safinaz Yollarda, Tulgay, Teknometa, Livatya, Anka Ar-Ge, Atlas, Caca Bey, Çağın, Güven, HTS, Huzur, Pars, Timur, PAÜRob, İnteraktif Takımları kendi alanlarında çeşitli üniversitelerden katılan takımlar ile kıyasıya mücadele etti.

Pamukkale Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ve finalde yarışmaya hak kazanan 14 takım bu mücadelede tüm yaratıcılıklarını ve emeklerini özverili bir şekilde ortaya koyarak yerini aldı. PAÜ Öğrencileri, ürettikleri fikir ve projeleri ile milli teknoloji üretme ve geliştirmede çalışma yaptıkları alanlarda rakiplerini geride bıraktı. Pamukkale Üniversitesi adına finallerde çeşitli kategorilerde yarışan: Hazar Roket, ATAY, Algan Teknoloji, Graphone, Nanodrug, NCT, PUSAT, Safinaz Yollarda, Tulgay, Teknometa, Livatya Takımları, mücadele edip başarılı sonuçlar alarak PAÜ’ye gurur yaşattı. 

Yarışmaların neticesinde: Hazar Roket Takımı, Roket Kategorisinde Orta ve Yüksek İrtifa Türkiye Birincisi, Graphone Takımı Biyoteknoloji İnovasyon Fikir Kategorisi Türkiye Birincisi, Algan Teknoloji Takımı Tarım Teknolojileri Yarışması Türkiye İkincisi oldu. Ayrıca Pamukkale Üniversitesinin NCT Takımı Akıllı Ulaşım Yarışmasında,  PUSAT Takımı,  İnsansız Su Altı Sistemleri İleri Kategorisinde, Safinaz Yollarda İnsanlık Yararına Teknoloji Sağlık Kategorisinde, Nanodrug Takımı Biyoteknoloji İnovasyon Fikir Kategorisinde, Tulgay Takımı İnsanlık Yararına Teknoloji Afet Yönetimi Kategorisi, Taknometa Takımı Çevre ve Enerji Teknolojileri Kategorilerinde finale kadar mücadele etme başarısını gösterdiler.

ATAY Takımı Alatay Adlı Elektromobil Aracı ile Başarısını Bu Yıl Bir Üst Seviyeye Taşıyarak Yerli Ürün Teşvik Türkiye İkinciliği Ödülünün Sahibi Oldu

TEKNOFEST 2019’da Efficiency Challenge Elektrikli Araçlar “Yerli Ürün Teşvik” kategorisinde Alatay adlı elektromobil aracı ile Türkiye üçüncülüğü elde eden ATAY Takımı bu yıl başarısını bir üst seviyeye taşıyarak, finale kalan 20 takım arasından adını Türkiye ikinciliğine yazdırmayı başardı. Atay Takımı aynı zamanda; Elektrikli Araç Yarışlarının tanıtımı ve toplumda farkındalık oluşturulmasına yönelik yaptığı üstün çalışmalar nedeniyle “Tanıtım ve Yaygınlaştırma Teşviki” ödülünün sahibi oldu.

Ayrıca PAÜ ATAY Otonom Takımı Alatay adlı aracı ile; TEKNOFEST 2020 kapsamında bu yıl üçüncüsü 7-10 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılan final yarışlarında Robotaksi Binek Otonom Araç kategorisinde yarışan 2’si lise 15’i farklı üniversitelerden olmak üzere 17 takımdan biri oldu. Teknik kontrolleri geçmeyi başaran 14 takım finalde mücadele etti. Katılımcıları otonom araç teknolojileri alanında, özgün tasarım, algoritma ve raporlama hususlarında yetkinlik kazanmaya teşvik eden TEKNOFEST Robotaksi Binek Otonom Araç kategorisinde, PAÜ ATAY Otonom Takımı finallerde başarı ile mücadele etti.

TEKNOFEST 2020 kapsamında gerçekleştirilen yarışmaları dijital platformlardan yakından takip ederek, takımların heyecanına ortak olan Pamukkale Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kutluhan; Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi yolunda Üniversitemiz öğrencilerinin böyle yüksek dereceler kazanıp, başarılarını taçlandırarak bu amaca hizmet ediyor olmaları bizleri son derece gururlandırmaktadır dedi.  Rektör V. Prof. Dr. Ahmet Kutluhan: “Bizler Pamukkale Üniversitesi Yönetimi olarak gençlerimizi hedefleri ve hayalleri doğrultusunda koşulsuz şartsız desteklemeye devam edeceğiz. TEKNOFEST 2020’de mücadele eden tüm takımlarımızın heyecanına ve mutluluklarına ortak olduk. Başta Pamukkale Teknokent Yönetimi olmak üzere TEKNOFEST’e katılan ve gecesini gündüzüne katarak emek harcayan tüm takımlarımızın danışman akademisyenlerine ve takım üyesi öğrencilerimize teşekkürlerimi sunuyor, geleceğimiz olan gençlerimizin her birine örnek olmasını temenni ederek bu başarılarının teşvik olmasını diliyorum.  TEKNOFEST 2020’ye katılan, yarışan, finallere kalan ve derece alan tüm takımlarımızın başarılarının devamını diliyor, Üniversitemiz tarafından elde edilen bu güzel derecelerin Ülkemiz ve Milletimiz adına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

#MilliTeknolojiHamlesi sloganı ile yola çıkan ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde; Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerinin destekleriyle 24-27 Eylül 2020 tarihlerinde Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen TEKNOFEST 2020 Final yarışları, ziyaretçiye kapalı olarak düzenlendi.

Bir cevap yazın