Vali Atik ve Rektör Kutluhan BİYOM’da İncelemelerde Bulundu

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Denizli Valisi Ali Fuat Atik ile birlikte PAÜ Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİYOM)’u ziyaret ederek burada yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Gerçekleştirilen inceleme gezisine Vali Ali Fuat Atik ve Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar, İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, PAÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Selçuk Burak Haşıloğlu ve Denizli Ticaret Borsası (DTB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili katıldı.

Vali Ali Fuat Atik, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve beraberindekiler PAÜ BİYOM proje yürütücüleri Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ve Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak’tan merkezin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldı. İncelemelerde tohum üretim sürecini ve uygulanan işlemleri yerinde anlatan Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak, uzun uğraşlar ve ıslah çalışmaları sonunda kuzey ülkelerde yetişen ve antioksidan özelliği olan “Aronya” bitkisini merkez bünyesinde ürettiklerini ifade etti. Daha sonra merkezin sera alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan heyet, saflaştırılmış üstün özelliklere sahip bitkilerden tohum üretimini yerinde inceledi. Prof. Dr. Alan, tohum saflaştırma konusunda çalışmaların devam ettirildiği kara havuçların doğal boya şıra ve şalgam üretiminde kullanıldıklarını dile getirdi. Saflaştırılmış soğan çeşitleri alanında çalışmalar yürüttüklerini belirten Prof. Dr. Ramazan Alan, yapılan çalışmaların bilimsel olarak uluslararası düzeyde kabul görmüşlüğünün yanında tohumları, Türk çiftçisinin kullanımına uygun hale getirmeye çalıştıklarını belirtti.

Seranın ardından incelemeler BİYOM arazisinde devam etti. Yapılan çalışmalar ve Türk tarımının gelişimine sunulan katkılardan dolayı teşekkür eden Vali Atik, gerektiğinde yapılan çalışmalara destek vermekten memnuniyet duyacağını dile getirdi.

Rektör Kutluhan: “Tohum ıslahı alanında önde gelen üniversitelerden olma hedefindeyiz.”

Gerçekleştirilen ziyareti değerlendiren Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan şunları söyledi: “Bilimin her alanında olduğu gibi yürüttüğümüz akademik çalışmalar ile ülke tarımımızın gelişimine katkı sağlamaktan dolayı son derece mutluyuz. Merkezimiz bünyesinde gerçekleştirilen tohum ıslahına yönelik çalışmalar, uluslararası anlamda kabul gören, bu alanda yapılacak çalışmalara ışık tutan çalışmalardır. Ülkemiz için ekonomik ve kültürel değeri olan ürünlerin bitkisel gen kaynaklarının korunması yanında ülke ekonomimize değer katabilecek, farklı türden bitki tohumlarının yöremize ve ülkemize uygun şekilde ıslah edilip ülkemiz tarımına kazandırılması üniversitemiz adına son derece önemlidir. Bu anlamda önde gelen üniversitelerden olma hedefindeyiz. Bu tür katma değeri yüksek çalışmaları başarı ile yürüten Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ve Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak hocalarımızın şahsında PAÜ BİYOM’da görevli araştırmacılarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Yaptığımız çalışmalarda bizleri yalnız bırakmayan, desteklerini her zaman hissettiğimiz Başta Sayın Valimiz Ali Fuat Atik olmak üzere il müdürlerimiz ve oda başkanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.”

Bir cevap yazın