AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ten, Filistin İçin Adalet Çağrısı


AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili ve Türkiye-Singapur Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Nilgün Ök, İsrail’in Filistinli sivillere yönelik saldırılarının 21 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirilen ateşkesle sona ermesi üzerine Filistin için adalet çağrısında bulunduğu bir mektup kaleme aldı.
Singapur-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Lim Wee Kiak başta olmak üzere Singapur Parlamentosu’nun tüm üyelerine gönderilen mektupta, İsrail’in işlediği suçlardan dolayı uluslararası camiada hesap vermesi ve bu nedenle tüm hukuki ve siyasi tedbirlerin alınması gerektiği belirtildi. Bu amaçla her iki ülkenin de yaşanan acıların sona ermesi için sorumluluk almasının bir zorunluluk olduğu kaydedildi.
Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da Filistin halkının yanında olacağı vurgusunun yapıldığı mektupta, bölgede kalıcı huzur ve barış sağlanana kadar Türkiye’nin her türlü gayreti göstereceği ifade edildi.
Ayrıca mektupta, Singapur’un da Türkiye ile aynı görüş zemininde yer alarak, Filistin halkı için hakkaniyetli bir duruş sergileyeceğine olan inancın tam olduğunun altı çizildi.
AK Parti Denizli Milletvekili, Türkiye-Singapur Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Nilgün Ök’ün, Singapur-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Lim Wee Kiak ve Singapur Parlamentosu’na gönderdiği mektup:
Sayın Başkan,
İsrail’in Mescid-i Aksa’da ibadetlerini eda etmekte olan Filistinli sivillere yönelik sergilediği şiddetle başlayıp Gazze’ye yönelik ağır saldırılarla devam eden ve masum sivillerin hayatına mâl olan çatışmaların, sağlanan ateşkes ile 21 Mayıs tarihi itibarıyla durmuş olmasından memnuniyet duyuyoruz. Üç semavî din için kutsiyet arz eden mekânları barındıran Kudüs’ün husumet, gözyaşı ve çatışmalarla değil hoşgörü, huzur ve barış ile anılması gerektiğini düşünüyor, geçmişte de gördüğümüz bu gibi acıların bir daha tekrarlamamasını can-ı gönülden temenni ediyoruz.
Adil ve kalıcı bir barış ortamının ivedilikle temin edilmesi için, İsrail’in iki devletli çözüm hâricinde bir ihtimâlin olmadığını ve güç kullanmak suretiyle Filistin halkının meşru hak ve taleplerini bastıramayacağını idrak etmesi gerektiği kanaatini taşıyoruz. İsrail’in saldırgan eylemlerinden dolayı uluslararası camiada sorumlu tutulmasını ve işlediği suçlardan dolayı hesap vermesini ve bu çerçevede, İsrail’e karşı tüm hukukî ve siyasî tedbirlerin hayata geçirilmesini bekliyoruz.
Ne evrensel hukukun temel ilkeleri ve cari uluslararası hukuk normları ne de temel insan hakları ve insanlık vicdanı bakımından meşru kabul edilebilecek şiddet olaylarına karşı uluslararası toplumun sessiz kalmayıp sivillere yönelik şiddeti kınamasının ve yaşanan acıları sona erdirmek için harekete geçmesinin ihmal edilemez bir sorumluluk olduğuna inanıyoruz.
Türkiye olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dost ve kardeş Filistin halkının yanında olmaya, haklı davalarına kararlılıkla sahip çıkmaya ve kendilerini her şartta desteklemeye devam ederken, bölgede kalıcı huzur ve barışın hâkim kılınması için elimizden gelen her türlü gayreti göstermekten imtina etmeyeceğiz.
Türkiye – Singapur Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı olarak şahsım ve grubum adına, ülkelerimiz arasındaki mevcut görüş birliği zemininde Zât-ı Âlinizin ve grubunuzun da söz konusu insanî ve vicdanî meselede hakkaniyetli bir duruş sergileyeceğine, dünyanın bu bölgesindeki yangının sönmesine katkıda bulunacağına yürekten inanıyorum.
Bu vesileyle, Zât-ı Âlinize ve şahsınızda Singapur Parlamentosunun değerli üyelerine en iyi dileklerimi sunuyor, barış ve huzur dolu günler diliyorum.
Saygılarımla,
Nilgün ÖK
Türkiye – Singapur
Parlamentolar Arası Dostluk Grubu
Başkanı

Bir cevap yazın