Rektör Kutluhan Projelerini ve Hedeflerini Anlattı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Denizli Metropol Haber’in “Metropol Gündemi” isimli programına konuk olurken, PAÜ’de devam eden ve yapılması planlanan projeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Göreve geldiği günden bugüne Üniversite-Şehir iş birliği konusuna önem veren ve bağlamda Ziraat Fakültesi’nin açılma çalışmalarını başlatmak gibi önemli projelere imza atan PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, hali hazırda devam eden projeleri ve ileriye yönelik hedeflerini Denizli Metropol Haber’in “Metropol Gündemi” isimli programında anlattı. Denizli Metropol Haber Koordinatörü Murat Acar’ın sorularını yanıtladı.

“Klinik Araştırma Merkezimiz bizi uluslararası arenaya taşıyacak”

Programın başında pandemi döneminin başından itibaren Üniversite bünyesinde yapılan çalışmalara değinen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, pandemi dönemini çalışmak için bir fırsat olarak değerlendirdiklerini ifade etti. Üniversite altyapısını iyileştirme adına çalışmaların devam ettiğine değindi. Sözlerinin devamında kurulma çalışmalarının kısa bir süre önce başlatıldığı PAÜ Klinik Araştırma Merkezi projesine temas eden Rektör Prof. Dr. Kutluhan “Pandemi, bizlere aşının önemini tekrar öğretti. Neden biz kendi aşımızı zamanında üretmedik? Sorusunu akıllara getirdi. Üniversitelerde klinik araştırmaların yapılması çok önemli. İlk toplantısını gerçekleştirdik. Bunun ilerisinde ilaç araştırmaları, aşı araştırmaları gibi temel konuları yapabileceğiz. Klinik Araştırmalar Merkezimiz bizi uluslararası arenaya taşıyacak bir proje” şeklinde konuştu.

“Üniversitenin hayatın her alanında olmasını amaçlıyoruz”

Konuşmasının devamında Rektörlük görevine başlama sürecine değinen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, içinde Denizli’ye hizmet aşkının bulunduğunu ifade ederken, Denizli’ye ve Pamukkale Üniversitesi’ne hizmet edebiliyor olmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Göreve geldiğinin hemen ardından kadrolar konusunda yaşanılmış olan mağduriyetleri giderdiklerinin ve Üniversite’de iç barışı sağlandıklarının altını çizen Rektör Prof. Dr. Kutluhan “Denizli’de olan bir şey mutlaka Üniversite ile ilgilidir. Mutlaka, Üniversite ile o olayın istişaresi gerekir. Biz bunun amacındayız. Doyasıyla şehir-üniversite bütünleşmesinde sadece sanayiciye patent üretecek hoca ile ilişkisini sağlamıyoruz. Üniversitenin hayatın her alanında olmasını amaçlıyoruz” dedi.

“Denizli olarak savunma sanayi, sağlık ve tarım sektörlerinde yer almalıyız”

Üniversite-sanayi iş birliği adına farklı alanlarda projelere imza atan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, meslek odaları ile yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunurken üniversite-sanayi iş birliğinin somut bir şekilde görülebildiği yerin Pamukkale Teknokent olduğunu söyledi. Göreve geldikten sonra daha önceden Pamukkale Teknokent Yönetici A.Ş. Yönetim Kurulu üyeliğinden ayrılmış olan odaların başkanları ile görüşerek onlarla yeni bir yol haritası çizdiklerine değinen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, başkanlar ile yaptığı görüşmelerde sadece üniversite-sanayi iş birliği adına değil farklı alanlarda da fikirlerini aldığını dile getirdi. Rektör Prof. Dr. Kutluhan sözlerine şöyle devam etti. “Teknokent, Ar-Ge’ye yönelik çalışmaların olabileceği yerdir. Bu çalışmaların kaynağında üniversite olmak zorundadır. Şu anda Teknokentimizde Ar-Ge yapmak isteyen sanayicilerimiz burada yer almak için sıraya girer noktaya geldi. Bu Pamukkale Teknokent’in kısa sürede elde ettiği başarısıdır. Bu başarıda oda başkanlarımızın da büyük bir katkısı vardır. Artık bizzat ürünlerin üretildiği alanların olduğu hangar tipi teknokentin oluşturulması lazım. Bizler, Denizli olarak, savunma sanayisi ve sağlık sektörlerinde yer almalıyız. Bizim büyük yatırımlar yapacağımız bir diğer sektör de tarım sektörü olacak. Kurmayı planladığımız hangar tipi teknokent’in Denizli’ye önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum”

Konuşmasının devamında PAÜ bünyesinde tarım sektörü üzerine yapılan çalışmalar ve nohut ıslah projesine değinen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, “Nohut ıslahı projemizde Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezimiz ile birlikte Tavas ve Çal Meslek Yüksekokullarında görev yapan arkadaşlarımız da işin içine girdi. Şu anda bu arkadaşlar 33 farklı tür tohum üzerinde en yüksek verim ve kaliteyi elde edebilmek adına çalışmalarını sürdürüyorlar. Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezimizin laboratuvarlarında öğretim üyelerimiz ciddi işlere imza atmışlar. Kendileri daha önce brokoli tohumu, soğan tohumu gibi tohumları üretmişler. Arkadaşlarımızın nohut ıslahı projesinde de başarılı sonuçlar elde edeceğine yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

Denizli ve sağlık turizmi adına önemli iki proje: Fizik Tedavi Hastanesi ve Diş Hastanesi

Programın devamında Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin yapımında gelinen noktaya ilişkin Murat Acar’ın sorusu üzerine Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan yapımın hızla devam ettiğini belirtirken, bu projenin Denizli ve sağlık turizmi adına önemli bir proje olduğunu dile getirdi. Tamamlayıcı tıp hizmetlerini de bünyesinde barındıracak olan bu merkez tipi hastane ile Karahayıt bölgesini ziyaret eden turistlerin tatilin yanında aynı zamanda bu hastanede geleneksel ve modern fizik tedavi hizmeti alabileceklerini söyledi.

Sözlerine, yine yapılması planlanan başka bir proje olan Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Projesi ile devam eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, burada genel anestezi verilerek karmaşık sayılabilecek diş tedavilerini bu hastane bünyesinde yapabileceklerini belirtti. Özellikle engelli çocukların diş tedavilerinin Denizli’de yapabilecek olmasının Denizli için önemine dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Kutluhan, entegre bir planlama kapsamında diş tedavisi için Denizli’ye gelecek engelli çocuklara aynı zamanda Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde de fizik tedavi imkanı sağlanabileceğini dile getirdi. PAÜ Hastaneleri bünyesinde yer alan tüm hekimlerin alanlarında oldukça başarılı olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, PAÜ Hastaneleri olarak pandemi şartlarında bile tüm alanlarda en iyi sağlık hizmetini vermeye devam ettiklerinin altını çizdi.

“İnme merkezi projemizde, İl sağlık müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar neticesinde, başarılı sonuçlar elde ettik”

Kurulma aşamasında olan bir diğer proje olan PAÜ İnme Merkezi konusuna da değinen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkan ve beyin felci olarak da bilinen inme hastalığı konusunda, dünyada inme merkezlerinin kurulduğu ve kurulmaya devam ettiğini belirtti. İnme durumunda, ilk altı saat içerisinde yapılan müdahale ile hastanın felç olmasının önlenebildiğine dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Kutluhan, İl sağlık müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar neticesinde başarılı sonuçlar elde ettiklerini söyledi. İnme Merkezi kurulma çalışmalarında Denizli’nin her kesiminin desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

Denizli ve Pamukkale Üniversitesi için ziraat fakültesinin bir ihtiyaç olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan,  Çivril’de Ziraat Fakültesi için uygun fiziki imkânların ve tarıma elverişli arazilerinin bulunmasından dolayı bu fakülteyi orada açmayı planladıklarını söyledi.

Sözlerinin sonunda yüz yüze eğitime geçiş konusuna değinen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, önümüzdeki eğitim yılında yüz yüze eğitime geçiş için hazırlıklarının devam ettiğini ve gerekli ihtiyaçların en kısa sürede giderildiğini belirtti. 

Bir cevap yazın