BAĞLAMAYA AŞIK BİR SES: KIVIRCIK ALİ

Türk Halk Müziği’nin sevilen seslerinden Kıvırcık Ali, aramızdan ayrılalı 7 yıl oldu. 11 Ocak 2011 tarihinde elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden ünlü sanatçı, 42 yaşındaydı. Sanatçının beklenmedik ölümü, sevenlerini derinden üzdü. Halk müziğinin önemli temsilcilerinden olan Kıvırcık Ali, bağlamaya ve türkülere aşıktı. Genç yaşta yitirdiğimiz ünlü sanatçının hayat hikayesi kısaca şöyle:

Ali Özütemiz, ya da bilinen adıyla Kıvırcık Ali, 11 Ekim 1968 tarihinde Tokat’ın Turhal ilçesine bağlı Erenli Köyü’nde dünyaya geldi. Dokuz kardeşin en küçüğü olan Kıvırcık Ali’nin babası, oğlu doğmadan 40 gün önce ölmüştü. Ali’nin dedesi “oğlum geri döndü” diyerek; ölen oğlunun adını ona verdi. Kıvırcık Ali’nin babası yaşadıkları yörede sevilen bir halk ozanıydı. Kıvırcık Ali’nin türkülere olan ilgisi, yaşadıkları köye gelen dedeleri ve ozanları kapı aralarından dinlerken başladı. İlkokulu bitirdikten sonra, hayat şartlarının zorluğu nedeni ile okul hayatına devam edemedi. 1983 yılında İstanbul’a göç edip saz yapım atölyesinde çalışmaya başladı. Bu sırada katılmış olduğu ses yarışmasında “aşıklama” dalında birinci oldu. Bu birinciliği, “Mahzuni Şerif, Ali Kızıltuğ , Abdullah Papur , Ali Ekber Çiçek , Arif Sağ ve Musa Eroğlu” gibi ozanları çocuk yaşta dinleyerek büyümesine borçludur. Sanatçı, bu büyük üstatları hayat rehberi olarak kabul eder.

Gazino ve düğün salonlarında çalışmaya başladıktan sonra “saçlarının uzun ve kıvırcık” olmasından dolayı “Kıvırcık Ali” olarak anılmaya başlar. Kıvırcık Ali’nin, ilk profesyonel çalışması, 1992 yılında Aşık Nuri Yücel’in “Hapishane Ranzaları 2” isimli albümüne bağlama çalmasıdır. Sanatçı, 1995 yılında iki arkadaşıyla birlikte “Turnalar” grubunu kurdu ve 1998 yılında “Türkülerden Türkülere Yol Eyledik ve Türküler Kimliğimiz” adlı iki albüm çıkardı. 1999 yılında ilk solo albümü olan “Gül Tükendi Ben Tükendim” isimli albümünü çıkardı. Kıvırcık Ali, geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmayı başardı. Albümlerinde yer alan eserlerin çoğunun müziği kendisine aitti. Bestelerinin birçoğunu “Edip Akbayram ve Sibel Can” başta olmak üzere birçok sanatçı seslendirdi. Şöhreti Avustralya ve Kanada gibi ülkelere ulaştı. Kıvırcık Ali, Türkiye’nin ve Almanya’nın çeşitli şehirlerinde çok sayıda konser verdi. Sırasıyla “Isırgan Otu, Üçüncü Gurbet, Geriye Dönün Seneler ve Hepimize Yeter Dünya” isimli albümlerini çıkardı.


Kıvırcık Ali, 11 Ocak 2011 tarihinde Ankara’daki bir programa katılmak için İstanbul Hava Limanı’na gitmek için çıktığı yolda, kendi kullandığı aracıyla kaza yaptı.

Kazada hayatını kaybeden ünlü sanatçı, İstanbul Hadımköy Gülbahçe Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bir cevap yazın