BULDAN YAYLA GÖLÜ: KUŞLAR SİZİ ÇAĞIRIYOR

14 Haziranda “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı” olarak tescillenen DENİZLİ’NİN Buldan ilçesindeki Yaya Gölü, Kent merkezine 54 kilometre, ilçeye ise 8 kilometre uzaklıktadır. 466 dekar alana yayılan Süleymanlı Yaylası’ndaki gölün etrafında 34 farklı türden 200’e yakın kuş bulunuyor.

FOTO: SAİT YALÇIN

“Foto safari”ye katılan kuş gözlemcilerinin uğrak yerleri arasında bulunan, doğal güzelliğinin yanında başta yaban kazları ve ördekleriyle, fotoğraf ve doğa tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olarak bilinen göl, piknik ve kamp yapmak isteyenlerin de ilgisini çekiyor. Dağların tepesinde muhteşem bir güzelliğe sahip yayla gölü.

FOTO: SAİT YALÇIN

Denizden bin155 metre yükseklikte bulunan ve 50 hektar bir alanı kaplayan Süleymanlı Yayla Gölü, çam ağaçlarının arasında, nilüfer çiçekleri bezeli, ikisi endemik olmak üzere 95 bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda çok sayıda kuş türünün üreme ve barınma noktası, göçmen kuşlarının geçişlerine konaklama alanı konumunda.

FOTO: SAİT YALÇIN

İşte böylesine özel bir yer olan çok sayıda ziyaretçiyi çeken kamp alanı olarak seçilen, bilim insanlarınca endemik bitkilerle ilgili araştırmalar yapılan Buldan Süleymanlı Yayla Gölü’ nü koruyacak yeni bir adım atıldı. Doğal Sit Alanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 30 Mayıs 2020 tahir ve E95796 sayılı oluru ile Doğal Sit- Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak tescil edildi.

FOTOĞRAFLAR : SAİT YALÇIN

Bir cevap yazın