DENİZLİ BAROSU: “YÜRÜTMEYE AİT BİR MEKANDA ADLİ YIL AÇILIŞININ GERÇEKLEŞMESİ KUVVETLER AYRILIĞI İLKESİNİ ZEDELER”

2019-2020 yeni yargı yılı 2 Eylül Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan törenle açıldı ancak tartışmalara neden olan törene pek çok ilin barosu katılmadı. Cumhurbaşkanı’nın ev sahipliğinde yapılan törene Denizli Barosu son 3 yıldır olduğu gibi bu yıl da katılmadı. Baro Başkanı Müjdat İlhan törene katılmama kararını bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. İşte o kamuouyu duyurusu: 

“2 Eylül 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni nedeniyle yapılan davet tarafımıza ulaşmıştır.

Demokratik bir hukuk devletinde yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı siyasi iradelerin çok üstündedir. 2019-2020 adli yıl açılış töreninin her ne sebeple olursa olsun Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezinde yapılacak olması, demokrasi, hukuk ve adalet adına onurlu bir mesleğin örgütü olarak inandığımız tüm doğrularla tezatlık yaratacağından davete katılamadığımızı bildiriyoruz. Oysa ki savunmanın bir örgütü olarak yeni adli yılın açılışında birlikte olmak bizlere de onur verirdi.

Hukuk devletinin temeli bağımsız yargı, bağımsız yargının istisnasız koşulu da savunmadır. Yargının bağımsızlığı, yargılama faaliyetinin adil olması bakımından hayati öneme sahip vazgeçilmez bir nitelik arz etmektedir. Demokrasinin, hukuk devletinin ve bağımsız yargının varlığının güçlenmesi için önemli adımların atılması gerekirken, yürütmeye ait bir mekanda adli yıl açılışının gerçekleşmesi kuvvetler ayrılığı ilkesini zedeleyecek, geleceğimize farklı yön verecektir.

Adına “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” denilen ve 16.04.2017 tarihinde referanduma sunulan yeni sisteme ilişkin kaygılar tarafımızca referandum öncesi ve sonrasında her platformda dile getirilmiştir. Adli yıl açılış törenlerinde, hakim ve savcı atamalarına ilişkin kur’a törenlerinde, hakim-savcı atama ve yer değiştirmelerinde maalesef yıllardır dile getirdiğimiz kaygılarımızın bizi haklı çıkardığını gözlemliyoruz.

Denizli Barosu olarak bugün de yargı bağımsızlığının, özgür savunmanın yılmaz bekçisi olmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Her türlü cemaat,  tarikat, vakıf ve  grubun vesayetinden temizlenmiş, yasamanın ve yürütmenin hiçbir etkisi olmaksızın evrensel hukuk kaidelerinin uygulandığı bağımsız bir yargı ve meslektaşlarımızın mesleğini icra ederken her türlü baskı, şiddet ve zorbalıktan korunması, hukuk eğitimi, avukatlığa kabul, CMK tarifelerindeki adaletsizlik,  avukatların ekonomik sıkıntıları vb. her konu birincil sorunlarımız olup bu hususlarda kurumsal kimliğimizle her türlü sorumluluğu dün olduğu gibi bugün de almaya hazırız.

Bunun yanında Türkiye genelinde baroların büyük bir çoğunluğunun Adli Yıl Açılış Törenine iştirak etmeyeceğini bildirmiş olmasına rağmen Türkiye Barolar Birliği’nin törene katılım kararı alması son derece yanlıştır. Her ne kadar bu karar törene katılmayacağını bildiren baroları bağlamıyor ise de defaten Türkiye’deki 79 baro ve yaklaşık 125 bin avukat ile güçlü olduğunu dile getiren birliğin genel iradeyi görmezden gelmesi ve buna rağmen iştirak iradesini ortaya koyması açık bir tezattır. Hele ki baroların katılmama iradesinin birinci ağızdan “tuzu kurulukla” ifade edilmesini son derece talihsiz bir açıklama olarak nitelendiriyoruz. SGK primini ödeyemeyen, vergi yükünün altında ezilen, asgari ücretle dahi iş bulmakta güçlük çeken meslektaşlarımızın tuzunun kuru olmadığını net olarak bilmekteyiz. Bu katılımın Türkiye genelinde törene katılmayacağını bildiren ve büyük bir çoğunluğu oluşturan barolar dikkate alındığında hiçbir meşruiyetinin olmadığı da izahtan varestedir.

Adli yıl açılış töreni ile Çankaya Köşkü’nde yapılan ve her ne kadar Denizli Barosu katılmasa da bazı baro başkanlarımızın davet sonrası katılarak görüşlerini beyan ettikleri “Hukuk Politikaları Kurulunun” toplantısının aynı değerlendirmeye tabi tutulması ve adli yıl açılış töreni ile ilişkilendirilmesi en basit tanım ile yersiz ve mesnetsizdir.

Denizli Barosu olarak her yıl olduğu gibi Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı, Denizli İl Adalet Komisyonu Başkanlığı, İdari Yargı Komisyon Başkanlığı ile koordinasyon halinde avukat, hakim ve savcı meslektaşlarımız ile adli yıl açılışı yapılacaktır.

Denizli Barosu olarak, evrensel hukuk normlarından hiçbir zaman ödün vermediğimiz, temel hak ve hürriyetlerin yaşama geçirilmesi için kişilere ve kurumlara göre hareket etmediğimiz, ülkemizin ve yurttaşlarımızın hak ettiği çağdaş birey ve demokratik hukuk devletinde tarafsız ve bağımsız yargıdan ayrılmadığımız, Cumhuriyetimizin bize kattığı değerleri unutmadığımız için düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşırız.

Saygılarımızla…”

DENİZLİ BAROSU YÖNETİM KURULU ADINA

BARO BAŞKANI AV. MÜJDAT İLHAN

Bir cevap yazın